Kara Liste Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kara Liste Hakkında Bilmeniz Gerekenler
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 19 kez okundu.

Ekonomik olarak bilinçli kullanılması halinde kredi kartı kullanımı veya gerektiğinde kredi başvurusu yaparak kullanmak hayatı daha kolay bir hale getirmektedir. Ancak bazen kullanma şartlarında sınırları aşmak ve zor duruma düşmek finansal anlamda sıkıntı yaşamaya neden olabilmektedir. Bu durum kullanıcının finansal açıdan zor zamanlar geçirmesine neden olabilir.

Kara Liste Nedir?

Kara liste borç sorumluluğunun uzun süre yerine getirilmemesi nedeniyle kredi kullanıcılarının kısıtlanması demektir. Bu kısıtlanma diğer adıyla yasal takip olarak isimlendirilir. Yasal takip borcun bir defa ödenmesi sonucu ortaya çıkmaz. Bu durumun belli şartları vardır. Yasal takip oluşturan borç unsuru hangi bankaya karşı olursa olsun diğer bankalar tarafından da denetim sağlanmaktadır. Yani diğer bankalardan da kredi işlemleri yapamazsınız.

Yasal Takibi Etkileyen Kredi Notu Nasıl İşler

Bir banka müşterisi için borcun ödenmesi veya ödenmemesi hali o kişinin kredi notunu belirler. Kredi notu bilindiği üzere 5 farklı gruba ayrılarak değerlendirilir. Yasal takipte olan kişinin kredi notu genelde en riskli gruptadır. Bu bakımdan bu kişinin kredi notunu yükseltmemesi halinde bankalar tarafından kredi alabilmesi mümkün değildir.

Kara Listede Olup Olmadığı Sorgulanabilir Mi?

Kara listede olmak tüm finansal faaliyetlerin sınırlandırılması demektir. Bu bakımdan bu durumdan haberdar olmak oldukça kolaydır. Uzun süredir borcunuzu ödemiyorsanız bankanız vasıtasıyla kara listeye alınıp alınmadığınızı öğrenebilirsiniz. Öte yandan borcunuzun ödeme gününün üzerinden uzun bir vakit geçmişse bankanız sizi sık sık bilgilendirecektir. Bu sayede borç yükümlülüğü nedeniyle yaşanacak yaptırımları sorgulamayı düşünebilirsiniz.

Kara liste için ayrıca Kredi Kayıt Bürosuna danışabilirsiniz. Buraya başvurarak hem kredi notunuz hem de sicilinizin nasıl işlediğini öğrenebilirsiniz. Bu sayede kara listede olup olmadığınızı da takip etmiş olursunuz.

Kara Listede Olmak Finansal Faaliyetlere Nasıl Yansımaktadır?

Siciliniz yani kredi notunuz bankalara sizin hakkınızda fikir vermek adına belirlenmektedir. Bu bakımdan kredi notunuzun düşük olması her zaman kredi imkanlarının reddedileceği anlamı taşımaz. Ancak yine de düşük kredi notu diğer bankaların sizin hakkınızda olumsuz kanaat oluşturmasına neden olabilecektir. Diğer taraftan kara listeye alınmak gündelik ekonomik faaliyetlerinizi elinizden almaz. Kredi başvuruları ile kredi kart kullanımında ise kısıtlamalar yaşanacaktır.

Kara Listeden Çıkmak

Kredi siciline dair takibi Merkez Bankası saklamaktadır. Diğer taraftan bu işlem kredi kayıt bürosu tarafından da yapılmaktadır. Bu süreçte borcunuzu ödemeniz halinde yasal takip sürecinden hemen çıkmazsınız. Bu süre 5 yıl devam edecektir. Bu süreçte yapılan işlemler düzenli olarak takip edilecektir. Borçların düzenli ödenmesi halinde 5 yılın sonunda kara listeden çıkarılacaksınız. Borcunuzu kapatmanız hemen kara listeden çıkarılması anlamına gelmez ancak kredi kullanımı için hak elde etmenizi sağlar.

Kara Listede Olanın Kredi Kartı Alması ve Kredi Kullanması Mümkündür

Bankalar kredi kartı verirken sicilinizi ve kredi notunuzu değerlendirmeye alacaktır. Ancak tek kriter bu değildir. Bankanıza ek gelir göstererek veya borcunuzu bir şekilde ödeyeceğiniz kanıtlayarak kredi kartı almanız mümkünüdür.

Bahsedilen durum kredi kullanımı için de geçerlidir. Kredi miktarına ve ödeme şeklinizin uygun olmasına göre bankalar dilediğiniz krediyi verebilecektir. Örneğin borcu elde edebilmek için ipotek gösterilecek taahhüt verilebilir veya kefil gösterilebilir. Bu durum bankanın tamamen diğer kriterleri değerlendirmesine bağlı bir karardır. Bu konuda bankalara ek gelir göstermek ve birikimlerinizin olduğunu belirtmek fayda sağlayabilecektir.

Kara Listeden Çıkmak Mümkün müdür?

Yukarıda bahsedildiği gibi borcu ödemek kara listeden çıkmak anlamına gelmez. Ancak borcu ödedikten 5 yıl sonra kara listeden çıkarsınız. Bu durumda kara listeye hiç girmemiş gibi tertemiz bir sayfa açmış olursunuz.

Kara Liste Affı Nedir?

Bireysel işlemler için kara liste affı söz konusu değildir. Bu kayıtlar 5 yıl boyunca borç ödense dahi devam edecektir. Ancak zaman zaman istisnai durumlar için kredi affının yapıldığı bilinmektedir. 2009 yılından bu yana kara liste affı yaşanmamıştır. Son kara liste affında bireysel krediler, çek ve senet işlemleri affedilmiştir.

Kara Listeye Girmemek İçin Yapılması Gerekenler

Bu durumun en temel çözümü bilinçli bir kullanıcı olmaktır. Öncelikle ihtiyaca ve gelire göre borç yapmak gerekir. Borçların en azından asgari tutarının zamanında ödenmesi ise bir diğer çözüm olarak karşımıza çıkar. Eğer istenmeyen bir durumdan dolayı borç ödenemiyorsa bu durumda borcun tamamının yapılandırılarak taksitlere bölünmesi yerinde olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git