Kira Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kira Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
30 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 35 kez okundu.

Kira Kredisi Nedir?

Ev sahipleri kira bedeli olarak belli zaman dilimindeki tutarı peşin olarak istemektedir. Her aile bu parayı tek seferde elde edememektedir. Bu bakımdan bankların bu konuda belli faiz oranları destek sağlaması olanaklı hale gelmiştir. Ancak kira kredisi ile kast edilen tam olarak bu değildir.

Esasen burada amaç ev sahibini korumaktır. Sigorta sisteminin farklı bir tezahürü olarak düşünülebilecek olan bu sistemde 12 aylık kira garanti altına alınmaktadır. Ev sahibi bankadan bir yıllık kirayı peşin olarak alabilir. Bu sayede her ay kirayı zamanında alıp alamama derdi ortadan kalkmış olacaktır. Ancak burada paranın tamamı verilmese de önemli bir miktarını çekebiliyor. Bu miktar bankalarca belirtilen depozito miktarı kadardır. Depozito ise genelde %15 eksik olarak saptanmaktadır.

Diğer taraftan depozitonun daha üstü olan ancak kira bedelinin daha altı olan bir rakam ise bankaya yatırılıyor. Bu sayede hem kiracı daha az para ödemiş oluyor hem de ev sahibi parasını garanti altına almış oluyor. Az bir miktar kesinti ile he iki tarafı da memnun etmek böylece mümkün.

Kira Kredisinin Avantajı Nedir?

Yukarıda bahsedilen avantajlar dışında kira kredisinin farklı avantajları da yer almaktadır. Bu avantajlar arasında kira bedelinin ev sahibi için garanti altına alınmış olmasıdır. Çünkü kiracı kirayı ödeyemeyecek durumda olursa banka yine de bu miktarın %80 gibi oldukça yüksek bir oranını karşılamaktadır.

Bu ödeme yöntemi alternatif olarak üretilmiştir. Dolayısıyla taksitlendirme imkânı sunarak toplu kirayı pay etme olanağı sağlamaktadır.

Kimler Kira Kredisi Alabilmektedir?

Bu noktada aranan tek kriter iki tarafın anlaşması olarak belirtilmektedir. Yani kiracı ile ev sahibi kira kontratını düzenleyerek bankaya başvurmaktadır. Sonraki süreçte kiracıda yaşanacak bir malül durum meydana gelmesi halinde ev sahibi yine de parasını alacaktır.

Bir finansman kredisi olarak bu krediye başvurmak oldukça kolay. Ev sahibinin ve kiracının bizzat başvurusu ile banka şubelerinde işlem yapılmaktadır. Başvuru için bankaya kat ittifak tapusu veya mülkiyet tapusu ibraz edilmelidir. Diğer taraftan gelir belgesi veya maaş bordrosu istenen belgeler arasında yer alır. Ayrıca kimliksiz hiçbir işlem yapılmayacağını unutmamak gerekir. Kimlik yerine ehliyet veya pasaport kullanmak da mümkün. Kredi miktarı 12 ay olabileceği gibi daha fazla da olabilmektedir. Bu durumda ödenmesi gereken miktarın faizi ödenecek süreye göre hesaplanmaktadır.

Kira Kredisini Alabileceğiniz Bankalar

İş Bankası: Ev sahibinin tolu ödemede indirim sağlaması halinde bunu fırsata çevirmek adına size yol göstermektedir. Faiz oranlarını ve miktara göre ödemeniz gereken miktarı İş Bankasının internet şubesinden ödeyebilirsiniz. Diğer taraftan ödeme süresini 24 aya kadar uzamak mümkündür. İş Bankası faiz oranını %1,32 olarak belirlemiştir. Bu sayede tüm masrafların hem daha az para ödeyerek hem de tek seferde giderilmesi mümkün hale gelir. Bu banka kredinin vadesini ise kira sözleşmesine bakarak belirlemektedir. Ayrıca kefil ve ön şart aramaması bir diğer avantaj olarak göze çarpmaktadır.

TEB: Kira kredisini en fazla 12 aya yayan bu banka 3 ay sonradan başlamak kaydıyla ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Faiz oranı ise bu banka için %1,20 olarak belirlenmiştir.

Albarak Katılım: 12 ay olmak üzere taksitlendirme yapmaktadır. Ayrıca 12 ay vade vermesi avantajlı bir durum olarak düşünülebilir. Peşin olarak ödeyeceği miktar ise yine bir yıldır.

Vakıf Bank: Yıllık olarak hesaplama yapmanın yanı sıra alternatif olarak aylık ödeme imkânı da sunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git