GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Kırmızı biber hasatında büyük düşüş

Kırmızı biber hasatında büyük düşüş

Ülkemiz de dört mevsimin yaşanması ve her bölgenin farklı iklime sahip olmasından dolayı meyve ve sebze anlamında oldukça gelişmişlik göstermektedir. Fakat geçtiğimiz senelerde ki veriler incelendiğinde pek çok meyve ve sebze hasatın da ciddi derecede düşüşlerin meydana geldiği öğrenilmektedir.

Gaziantep’de üretilen ürünlerden bir tanesi olan kırmızı biber rekor seviye de düşüş gösterdi. Geçtiğimiz senelerde ki veriler incelendiğinde uzun süredir hasatta düşüş gösteren kırmızı biber bu sene 25 bin ton üretilebildi. Üretilen hasat Gaziantep’in İslahiye ilçesine bağlı olmakta olup geçen sene aynı bölge için üretim hasat rakamı 50 bin ton idi yani geçtiğimiz seneye oranla %50 oranında düşüş var.

Biber altın oldu

Kırmızı biber hasatında %50’lik üretim düşüşünün olması ile kırmızı biberin altın olması içten bile değil. Pazarda şuanda kırmızı biberin fiyatı 7 lira olarak bilinmekte olup temizlenmiş biberlerin kilosu ise 9 liradır. Buna göre hasılatın hızla düşmesi ve ilerleyen yıllarda da bu seviyelerde düşüşün gerçekleşmesi ile kırmızı biberin satış fiyatı beklenenden daha fazla artabilir.

2 aylık süreçte toplanan ve işçiliği oldukça yorucu olan kırmızı biber aşırı sıcaklardan dolayı verim vermiyor. Sıcaklıkların tavan yapması ile işçiler oldukça yorgun olarak çalıştığı gibi kırmızı biberden de beklendiği kadar verim alınamıyor. İlerleyen yıllarda sıcaklıkların daha dengesiz olacağı düşünüldüğünden kırmızı biber üretiminin durma noktasına geleceğinden endişenilmekte olup yetkililerden konu hakkında yardım beklenilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ