ESNAF KREDİSİ

Kobi kredisi veren bankalarKobi kredisi veren bankalar hangileridir?

Esnaf kredileri olarak bankalar tarafından küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ve kobi statüsündeki işyerleri için uygun faizli ve geri ödeme imkanları ile ticari kredi kullandırmaktadır. Akbank, Finansbank, HSBC, Denizbank, Vakıfbank ve diğer Devlet bankaları ile  birçok finansal kuruluşun KOBİ destekleme kredileri mevcuttur.

Kobi kredi başvurusu nasıl yapılır?

Bankaların ticari nitelikte kullandırdıkları kobi kredi başvurusu yapacak olan işletme sahipleri, esnaflar bankaların şubelerine giderek ne amaçla ve ne için kredi kullanmak istediklerini beyan etmelidir. Bankaların kredi uzmanına desteğe niçin başvurmak istediğini ve kredi ile ne yapacağının izahından sonra banka ve işletme sahibi hangi tür kobi kredisi alacağına karar vererek karşılıklı olarak hangi tür kredi alınacağının  kredinin toplam vadesinin ne olacağının, istenilen limitin talep edilecek tutarın ne olacağının kararı verilir.  Banka kredi uzmanına tüm bu bilgilerin verilmesi ve kredi türü ve hesaplamasının yapılmasında sonra banka Kobi yetkililerine kredinin geri ödeme şekli ve ne kadar sürede ödeneceğinin bilgisi verildikten sonra kredi değerlendirmesine başlanmaktadır. Bankalar kobi kredilerini talep eden işletmeleri değerlendirme süreci kapsamında bazı evrakları tamamlamasını ve bankaya ibraz etmesini istemektedir. Bu evraklar işletmenin yıllık mali verileri gösteren evrak ve belgeleri, yıllık bilanço evrakları ve gelir belgesi, ticaret Sicil Gazetesi kayıt örneği ve ikametgah belgesini istemektedir. Kobi kredisine değerlendirme sürecinde sonra onay verilmesi durumunda ne kadar limitte kredi kullanılacağının ve geri ödeme zamanının belirlenmesinin ardından gerekli imzaların atılması ile işletmeye kobi kredisi verilme süreci tamamlanır.

Kobi kredilerinde bankanın değerlendirme sürecinde nelere dikkat edildiği konusunu ise şöyle kısaca özetleyebiliriz.

Kredi değerlendirme süreci nasıl işler?

Kobi yetkilileri işletmeye kullandıracakları kredinin türüne kredi tutarına ve vadesine bakarak; KOBİ’nin faaliyet gösterdiği ve iş alanının ve sektörünün ne olduğuna ve işletmenin ticari hacmine ve geri ödeyebilme  kabiliyetine göre tüm bu prosedürleri birlikte değerlendirerek karar vermektedir. Bazı durumlar da bankaların gerekli  görmesi halinde  uzun vadeli ve düşük faizli ama taşınmaz veya gayrimenkul gibi teminat gösterebileceği mallarının teminat ile verilebilmesi için daha sıkı olan KOBİ kredileri de kullandırabilir.

Geri ödemede sorun çıkınca ne yapılır?

Kobi kredisi veren bankalar 1
Kobi kredisi veren bankalar 1

Banka değerlendirme aşamasında işletmenin kredi kullanım amacı ve geri ödeyebilme durumu arasında uyumsuzluk görürse,  kredi durumunu tekrar değerlendirme sürecine alarak karşı taraf ile anlaşmaya çalışır. Bankalardan kobi kredisi çekmeyi düşünenler verilen kobi kredilerini teminat göstererek alırlar. Kredi için istenen teminatın ne olacağı ise banka tarafından belirlenir özellikle de kredinin çeşidine ve kullanma amacına bağlı olarak değişir. İşletme için gerekli makine veya mal alımı için kredi kullanılacaksa teminat çek veya senet olarak değişirken bankalar gerekli gördüğü takdirde işletmenin gayrimenkulü teminat olarak göstermesini talep edebilir. Kobi kredilerinde geri ödeme sorunu yaşanması halinde bankalar Kobiler ile görüşerek yeni bir ödeme planı hazırlar ve bu ödeme planı ile geri ödenmesini talep ederler veya teminatı devreye sokarak hukuki işlem başlatırlar. Genellikle geri ödeme sorunu yaşanması halinde banka ile işletmeler bir uzlaşmaya varırlar.  Bankalar için kredilerin geri ödenmesi çok önemlidir Banka kendisini riske atmaktan kaçınır bu şekilde hem banka kendini garanti altına alır hem de kredi kullanan esnafın zarar görmesini ve  işini kapatmasının önüne geçer.

Kobi kredileri ne amaçla kullanılır

Kobi kredileri işletme sermayelerini desteklemek amacıyla borçlu cari hesap ile çalışan ve faizli ger ödemesi olan bir ticari kredidir ve bu şekilde kobi statüsünde olan işletmeler gerek duydukları finansmanı karşılamak amacıyla kullanmaktadır. Bu krediler tamamen işletme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilir esnafın kişisel harcamaları için kobi kredisi çekmesi mümkün değildir.

Kobi kredileri işletme için gerekli olan mal ve malzeme alımı, İşyerinin tamirat ve bakımı için, ihaleye katılma amaçlı, demirbaş ve ekipman alımları, taşınma, büyüme ve lojistik ağ kurma gibi amaçlarla başvuru yapan işletmelere kullandırılır.

Kobi kredisi veren bankalar kobi kredilerini iki şekilde kullandırmaktadır. Bunlar nakdi olarak verilen kredi ve gayri nakdi olarak verilen kredi olmak üzere iki şekilde finansman edilir.

Nakdi kobi kredileri adı üzerinde sıcak para ihtiyacının kısa vadeli olarak karşılanması amacıyla nakit olarak verilir. Eşit taksitli kredi, taksitli kredi olarak küçük esnaf  tarafından oldukça talep edilen nakdi kobi kredisi orta vadede ne kazanacağının hesabını yapabilen ve ödeme planı hazırlayanlar  için kullandırılır.

Esnaflar bankalardan açacakları kredi mevduat hesaplarıyla da personel maaş ödemeleri ve SSK ödemeleri gibi 1 2 günlük az vadedeki nakit para sıkışıklıklarında başvurdukları kredidir.

Bankaların verdiği gayri nakdi kredi türünde örnek olarak teminat mektupları gösterilir. Yabancı para cinsinden ve TL olarak yüklü mal alımı, ihaleye katılma ve franchise başvurularında başvurulan kredi türüdür ve çoğunlukla büyük ölçekli işletmeler tarafından tercih edilir.

Bankaların verdiği kobi kredi türlerinden kısa vadeli kobi kredilerine hizmet sektöründeki işletmeler başvuru yaparken, uzun vadeli kredilere ise üretim yapan işletmeler başvurmaktadır.

Kobilere özel kredi veren bankalar

Tüm bankaların kobi kredisi çeşitlerini yazımızda verdiğimiz bağlantı seçeneklerine tıklayarak detaylarıyla görebilirsiniz. Kobi kredisi veren bankalar ve kredi çeşitleri aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

Yapı Kredi Bankası Kobilere Kredi

Yapı kredi bankası  kobilere özel 2B Arazi Kredisi, Kobi Ar-Ge Kredisi, Nakit Destek Kredisi, Makine Donanım Kredisi, Taksi Kredisi, Sezona Hazırlık Kredisi, Ödemesi Kolay Turizm Kredisi, Taşıt Kredisi, Franchising Kredisi adı altında birçok kredi seçeneği sunmaktadır. Kredi faiz oranı 15 bin lira 36 ay üzerinden % 1,40’dır. Tüm kobi kredisi çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Denizbank kobi kredisi

Denizbank kobi kredisi veren bankalardan birisidir. Taksitli ticari, ticari kurtaran hesap, taşıt kredisi, ve işyeri mortgage kredi türlerini kobilerin nakit para ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla veren bankanın Kobi kredisi ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Vakıfbank Kobi destek

Kobilerin acil nakit ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamak üzere verdiği Kobi sektör destek kredileri ile 12 farklı sektöre yönelik olarak kullandırdıkları kredi çeşitlerini buradan, Nakit, gayri nakdi, hammadde alım kredisi,  TMO makbuz senedi karşılığı kredisi ve çek ve diğer ödeme araçları ile yatırım ve proje kredileri ve dış ticaret kredisi ürünleri ile KOBİDOST paketini buradan inceleyebilirsiniz. Vakıfbankasının Kobilere özel olarak sunduğu emeklilik sigorta,  factoring leasing,  KOSGEB, osb Osbük kredi hizmetlerinin detaylarını da buradan görebilirsiniz.

Teb kobilere özel krediler

Türkiye Ekonomi Bankası kobilere özel olarak sunduğu nakdi, gayri nakdi, AFD kredileri, Kosgeb, KGF gibi çeşitli kobi kredisi ürünleri ile firmalara özel finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla krediler kullandırmaktadır. Teb bankası kobilere özel kredileri görmek için tıklayınız.

Türkiye finans kobi kredisi

KOBİ’lere özel sunulan finansman desteği sağlayan Türkiye finans bankası Kosgeb işbirliği kredisi vermekte ve Kosgebe kayıtlıkobi statüsündeki işletmelere Kobi bankacılığı hizmetleri ile destek olmaktadır. Kosgeb işbiliriği kredisi, oda anlaşmaları Kgf destekli kredi, IPARD hibe, yatırım teşvikli destek kredisi gibi kobilere özel sunduğu hizmetlerin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca kobilere nakit ve gayri nakdi kredi finansmanı sunan bankanın şartlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Garanti bankası kobi kredisi

Garanti bankası kobilere özel olarak sunduğu taksitli ticari ( esnaflar tarafından kullanılmakta) nakdi ve gayri nakdi kredi, yabancı para kredileri, proje kredisi, dış ticaret kredisi gibi kobilere özel krediler sunmaktadır. Garanti bankası kobi kredilerin detaylarını incelemek için lütfen tıklayınız. 

Finansbank kobi kredisi

Finansbankası kobilere özel nakdi, gayrinakdi kredi, ihtiyaca özel ve tarım kredileri ile destek olan bir diğer bankamızdır. Finansbankasının tüm kobilerin işletme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullandırdığı kobi kredisinin özelliklerini görmek için lütfen tıklayınız. Finansbankası kobi kredileri olarak 15 bin lira, 36 ay vade için faiz oranı % 1,23 oranında verilen kredileri alabilirsiniz.

Halkbankası kobi kredisi başvurusu

Türkiye ekonomisinin can damarı olan kobilere ve esnaflara kredi desteği sunan bir diğer bankada Halkbank. Türkiye halk bankasının verdiği esnaf kredilerini tüm  esnaflar kolaylıkla kullanabilmektedir. ESKKK kefaleti olan ve olmayan tüm esnaflara ve kobilere sağlanan kobi kredisi başvurularını % 4 gibi düşük faiz oranları ve faizsiz kredi imkanlarını elde edebilmek için başvuruda istenen şartları sağlamanız gereklidir. Halkbankası esnaf kredisi kullanmak için esnaf ve sanatkar odasına kayıt olmanız ve esnaf ve sanatkarlar sicil müdürlüğüne kayıtlı olmanız gereklidir. ESKKK üyesi olan veya olmayan ve esnaflar kredi alabilirler. Ayrıca faizsiz esnaf kredisinde KOSGEB onaylı iş planı projesi olan tüm yeni esnaflar iş planı ile başvuru yaparak faizsiz kredi alabilirler. Kobi Kredisi Kimlere Verilir Şartları Nelerdir isimli yazımızdan özel şartları öğrenebilirsiniz.

İşbankası kobi kredisi

Türkiye İş Bankası  tüm kobilere özel olarak sunduğu kredi seçenekleri olan nakdi krediler ve gayri nakdi kredileri iki başlık altında sunmaktadır. İş Bankası kobi kredileri faiz oranı 15 bin lira 36 ay üzerinden % 1,45’dir Ayrıca iş bankası Kobi paketleri kapsamında farklı sektörler için sunduğu kredi imkanlarını buradan inceleyebilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close