GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Konut hesabında devlet desteği

Konut hesabında devlet desteği

Hükümet konut almak isteyenler için harekete geçti. Bilindiği gibi uzun zamandır konut kredilerinde fazilerin düşürülmesi talep edilmekteydi. Bankaların bu faiz indirimine yanaşmaması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi ve kamu bankası olan Ziraat Bankası faiz oranlarını ciddi derecede düşürdü. Bu faiz indirimi diğer bankalara da yansıdı. Şu anda bankalarda konut kredisi çeken vatandaşlar 50 bin liraya kadar kazanç elde edebiliyor. Devlet herkesin ev sahibi olabilmesi için yeni çalışmalar yapmaya başladı. Buna göre konut almak isteyenlere teşvik desteği de verilecek.

26 Ağustos 2016 tarihinden itibaren bankalara konut hesabı adı verilen bir hesap türü eklenilecek. Bu hesap herkes tarafından açılabilecek. 18 yaşından küçükler için veli izninin olması gerekecek. Açılacak olan hesaba düzenli olarak para yatırılması talep edilecek ve devlet %20 oranında teşvik desteği sağlayacak.

15 bin liraya kadar yardım

26 Ağustos 2016 tarihinden sonra açılacak olan konut hesaplarına 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapılması gerekmektedir. Hesap sahiplerinin en az 250 ve en fazla 2 bin 500 lira olarak bu hesaba para yatırması ve bu yatırma işlemini 3 yıl boyunca devam ettirmesi gerekmektedir. 3 yıl boyunca düzenli para yatırmaları karşılığında devlet vatandaşlara hesapta ki bakiyenin %20’si oranında teşvik desteği sağlayacak.

Ancak en fazla verilecek olan teşvik ücreti 15 bin lira olacak. 15 bin lira almak isteyen kişilerin banka hesabında en az 75 bin lira ve üzeri bakiye olması gerekmektedir.Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ