KONUT EV FİNANSMANI

Konut kredisi faizleri daha düşecek mi?2018 yılı Yılbaşı itibariyle ve sonrasında konut kredisi faizlerinde son durumu araştırdık. Ekonomist ve kredi uzmanlarının yorumlarına göre Konut kredisi faizleri daha düşecek mi, yoksa aynı seviyede kalır mı, yatırım yapmak, ev almak isteyen kullanıcılar için genel bir araştırma yaptık. İşte sonuçlar.

2016 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ ın FAİZLERİ DÜŞÜRÜN talimatı ile öncelikle devlet bankaları harekete geçti ve %1,15 – %1,25 seviyesinden %0,99 ile %0,80 seviyelerine kadar faizler düştü. Tabi devlet bankalarının bu düşüşüne paralel olarak TEB, Garanti, İşbank, Finansbank ve Denizbank gibi bankalarda hemen harekete geçti ve faizleri düşürdüler. Bu kapsamda şuan ülkemizde %0,80 ve daha aşağı seviyelerde bankadan konut kredisi çekmek mümkün. İlerleyen dönem içinde faiz yorumları şöyle;

OHAL sonra ererse faizler daha da düşer mi?

Halen OHAL uygulaması ülkemiz de devam ediyor. Bu kapsamda kredi uzmanlarının bir bölümü, OHAL’ in sona ermesini müteakiben ev kredisi faizlerinin %0,60 – %0,65 oranına kadar düşeceğini savunuyorlar. Ülkemizde ki istikrarın devam etmesi, Suriye’ye olan müdahalemiz sona erdiğinde ve doğuda yaşanan terör olayları biraz olsun azaldığında konut kredisi faizleri biraz daha düşecek. Bu fikre göre ev almak isteyen müşterilerin acele etmemesi 2017 yılının bahar aylarını görmeleri, OCAK ve MAYIS ayları arasında ev kredisi faizlerinin daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Yapılandırma ve Refinansmana güvenmeyin

Bazı müşteriler krediler yüksek iken konut kredisi çekip, faizler düştüğünde yapılandırma ve refinansman imkanından yararlanırız hesabı ile %1,25 seviyelerinden kredi çektiler. Şuan faizler düşmüş olsa da, bankalar konut kredisi yapılandırmayı kabul etmiyorlar. Bu durumun hukukiliği, mevzuatlara aykırı olup olmadığı tartışılabilir. Kredi çekenler Devletin bu duruma el atması gerektiğini savunsalarda, ilk çektikleri konut kredisine ait sözleşmenin herhangi bir maddesinde, faizler düşerse yapılandırma garanti ediyoruz gibi bir durum söz konusu olmadığı için, herhangi bir yasal müracaat yerine şuan sadece beklemeleri tavsiye ediliyor. Bu sebeple ev kredisi faizleri ileri de düşünce yapılandırırız gibi bir düşünceye kapılıp, ileride sıkıntı yaşamamanız için, bir grup ekonomistler “dereyi görmeden paçayı sıvamayın” diyorlar. Karar size kalmış.

Ev fiyatları yükseliyor ancak acele etmeyin!

Asgari ücret, emekli maaşı ve ekonomik dengelerde olağanüstü bir değişiklik olmamasına rağmen, bazı üç kağıtçı emlakçılar ve ev sahipleri, faizlerin %0,10 civarında düşüşüne paralel olarak ev fiyat tabelalarını olağanüstü yükselttiler. Daha önce 120 bin liraya 3+1 bir konut alınabiliyor iken, bu durumu kâra dönüştürmek isteyenler artık evlerine 180 bin, 200 bin lira para istiyorlar. Ticaret elbet helal ancak, açıkçası yukarıda Allah var. Tek veya çift maaşla çalışan bir aile 100 bin lira para biriktirmek için 10 yıl boyunca yemiyor ve içmiyor. Fiyatları bu denli yükselten kişiler, emlakçılar ve kendini uyanık zanneden ev sahiplerine sözümüz yok. Ev almak isteyen okuyucularımıza ise, acele etmemeleri hiçbir konuta değerinden fazla para vermemelerini tavsiye etmekteyiz. Konut kredisi faizleri ne kadar düşerse düşsün, her şeyin bir bedeli var. Eğer siz talep etmez iseniz, satın almazsanız, mutlaka fiyatları düşecektir.

Temelden girin olayı sona erdi

Mortgage kredisi kullanarak, bina yapılmadan temelden girmek eskiden kar getiren bir durumdu. Öyle ki evler temelde 70-80 bin liraya satılırken, inşaat tamamlandığında 120 bin liraya kadar alıcı bulabiliyordu. Günümüzde köklü ve güvenilir müteahhitlerin paraya ihtiyaçları olmadığından inşaat aşamasında ki konutlara temelden de girseniz aynı parayı istemekteler. Ancak sektöre yeni girmiş, ilk inşaatını yapan, parası olmayan müteahhitler ise temelden girdiğiniz takdirde size güzel indirimler yapabilirler. Ancak şunu da unutmayın yıllardır bu işi yapan bir müteahhit ile ilk defa bina diken bir inşaat sahibi arasında güven gibi bir fark mevcut. Temelden girdiğiniz konut, projede gösterildiği gibi olmayabilir. Dikkatli olun.

Vakıfbank Kasım ayında ev kredi faizini %0,80 seviyesine düşürdü. Daha düşüğüne rastlamadıysanız bir göz atın.

Ayak, yorgan konut kredisi hesaplama

EYLÜL 2016 tarihinde ki piyasanın durumu değerlendirildiğinde, konut kredilerinde 2017 yılı başlarında bir hareketlenme yaşanacağı ve Konut kredisi faizlerinin düşmesini bekleyenler için faydalı olacağı değerlendirilirken, hesabınızı yorganınıza göre yapmanızı tavsiye ederiz.

Ekim ayında Vakıfbank 120 ay kredi çekene %0,95 faiz oranı ile kredi veriyor. beşyüz küsür lira dosya masrafı alınırken, evin fiyatına göre tapu harcı ödemeniz gerekiyor.  Konut kredisi faizleri daha düşecek mi? Ne zaman Düşecek? Sizin için takip etmeye devam ediyoruz.10 Comments

 1. Ev almayı düşünenler birikmiş paraniz varsa dolar alın 1 2 yila kalmaz ekonomik kriz ve emlak krizi çıkacak amerikada böyle bir kriz oldu evler 3 de bir fiyatina indi amerika sigorta şirketlerine ve bankalara milyarlarca dolar aktararak krizin daha da derinlesmesini önledi bizim öyle bir paramiz da yok balon ordakinden cok daha büyük inanın çevremde adamlar var eczacı 2 ecza dukkani var 7inci 8. Evini aliyor kredi cekmis 400 lira ile yaşıyor turizmde battı her batan sektördeki vatandaş emlakta para var diye mutahitige soyunuyor ekonomik kriz geliyor ve tarihin goemedigi kadar kötü bir kriz olacak yunanistandan bile kötü olacak onları avrupa kurtardı bizi kurtaran da olmayacak katara guveniyorsaniz o musluğu da kestiler

 2. SÖYLEDİKLERİNİZ O KADAR ÇELİŞKİLİ Kİ RESMEN DİYORSUNUZ Kİ BİZ KANDIRMAYA BAYILIYORUZ. BİR DİYORSUNUZ Kİ DOLARA BAĞLIYIZ BURADA DA DİYORSUNUZ Kİ SAVAŞ VE SURİYE MÜDAHALE DİYE MİLLETİ KANDIRIYORSUNUZ…ARTIK BUNA SON VERİN YABANCILARIN EV ALIMI ARTIŞI YÜZDE 20 Yİ GEÇMİŞ DURUMDA SURİYELİ ZATEN TOKİDEN YARARLANIP VERGİ VERMEDEN RAHAT RAHAT ASGARİ ÜCRET UTANMADAN 1700 KÜSÜR BRÜT DİYORSUNUZ ELE ALINAN 1400 GERİ KALAN AÇIK DEVLETE BENİM PARAMI YİNE BENDEN ALIYOR… 1400 ÇALIŞAN BİRİ 400 MİLYAR 300 MİLYAR EVİ NASIL ALSIN BANKAYA GİDİYORSUN BİR İHTİMAL BAŞVURAYIM DİYE KÖPEK GİBİ KOVUYORLAR AMA SIKINTI YAPMAYIN SİZİN ZENGİNLERİNİZ YETER SİZE ONLAR ALSIN YABANCILARA SATIN KENDİNİZİ SURİYELİLERE KAPI AÇTIK DEYİP ÖVÜNMEYİN ONLARA BİZ AÇTIK KAPIMIZI ZENGİNLER DEĞİL BAKIN BAKALIM SİTE İÇERİSİNDE OTURANLARIN ÇEVRESİNDE VAR MI SURİYELİ NEYSE YA GEREK YOK SİZ DAHA İYİ BİLİRSİNİZ BU İŞLERİ YERİNİ YURDUNU SATMAYI FAKİRİ DAR GELİRLİYİ EZMEYİ AMA UNUTMAYIN Kİ BU DÜNYA KİMSEYE KALICI DEĞİL VE ÖBÜR TARAFTA BUNLARIN HESABI SORULUR ELBET…AYRICA SADECE GEÇENLERDE GÖRDÜĞÜM HABER GÖZÜME ÇARPTI HANİ BU ÖVE ÖVE BİZİM VERGİLERİMİZLE BİTİRDİĞİNİZ YOLLAR KÖPRÜLER VAR YA UTANMADAN SAKLANMIYOR BİRDE BUNLAR 2017 OCAK AYINDAN HAZİRAN AYINA KADAR OTOYOL VE KÖPRÜLERDEN TOPLAM GELİR 679 TRİLYON 503 MİLYAR SADECE MERAKTAN SORUYORUM BU KADAR ZAMANDA BU PARA ŞUAN NEREDE BEN ÇOK MERAK EDİYORUM..DEDİĞİM GİBİ SADECE MERAKTAN İŞTE…..

 3. İnternette bulduğum tek haber olan bu haber bile 18/09/2016da, yani nerdeyse 1yıl önce yayınlanmışsa iyileştirmeyi unutsak iyi olur bence. Kimsenin gündeminde yoksa başımızın çaresine bakmak düşüyor bize.

 4. O işler öyle olmuyor işte cumhur başkanı nın talimatıyla faiz düşmez.ülkede güven ortamı ve refah seviyesi yüksek olması gerek.hala açlık seviyesinin altında maaş alıyoruz bankalar neye güvenip de kredi versin.çekilen krediler ülleye yurt dışından dolar olarak geliyor dolar yüksek olursa faizler nasıl düşük olsun

 5. Yazınız için öncelikle teşekkür ederim. Bakın arkadaşlar ne 15 temmuz ne de başka bir olay ile bu işler çözülmez her zaman diyorum bu devranda bu fiyatların düşmesi için anca deprem olması lazım . Ne asgari ücretli ev alabilir ne de tek maaşlı aile babası. Ben hesabın içinden çıkamıyorum. Evlilik di eşyaydı ev di nasıl olacak çözen varsa nobel ödülü vermek lazım . İnsanlar geçinemiyor kardeşim genç yaşta evlenmek imkansız 30 35 yaşına kadar para biriktrip anca evlenebilir bu devirde bi insan . Böyle bi ekonomi ile hiç birşey yapamayız.

 6. SELAMIN ALEYKÜM , BEN ELHAMDULİLLAH MUSLUMAN VE MİLLİYETÇİ BİR TÜRK GENCİ OLARAK 15 TEMMUZDA TESKERESİNİ YENİ ALMIŞ VATANİ DUYGULARI HAT SAFHADA OLAN SABAHLARA KADAR TEKBİRLER GETİREN İNSANLARDAN YALNIZCA BİRİYİM.10 BİNTL YE DAİRE VERİN DEMİYORUM. ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN TEMEL YAŞAM İHTİYAÇLARI ÇIKARTTIĞINDA EV ALINABİLSİN. HE OLMUYORMU İŞSİZLİK MAAŞINI FESH EDİN ZATEN İHBAR SÜRESİ VAR. EMEKLİLİK ZATEN HAYAL BEN EVLENMEK İSTİYORUM BEN 10 YILDIR SEVDİĞİM KADINI EŞİM YAPAMADIM BEN HELAL EDEMEDİM ONU KİRALAR 1000 TL OLDU ASGARİ ÜCRETE BEN NASIL GEÇİNEYİM NASIL NASIL?? EV KREDİSİ ÇEKEYİM DİYORUM İSTERSE GERİ ÖDEMESİ 3 KATI OLSUN AYLIK ÖDEME 1600 . BENİM MAAŞIM ASGARİ ÜCRET KARDEŞİM. HE ASGARİ ÜCRET EĞER HAYVANLAR İÇİNSE AMENNA VESSELAM SOKAKTA YAŞANIR O PARAYLA SIKINTI YOK.

 7. Kesinlikle haklısınız bizim gibi masum insanlar o güçlülerin ayaklarında eziliyoruz hortumla milyonları sırtladılar 15 Temmuz’da tek güç olduk küçücük çocuklarımız eşlerimiz kadınlarımız sokaktaydık bizler her mücadelede arkanızdayız sizde bize varlığınızı hissettirin bedava demiyoruz düşük oranla ev sahibi olmamamızı sağlayın yardım eli uzatın.

 8. Faizlerin hala çok yüksek olduğu için konut kredisi kullanamıyoruz bizim gibi memur olan tek maaşlı kişileri göz önünde bulundurmanız ve 15 Temmuz hayin darbe girişiminden sonra bu milletin verdiği çetin mücadelenin ardından bu yüce millete bir vefa borcunuz olduğunu düşünerek ten sayın cumhurbaşkanının da defalarca faizleri düşürün açıklamalarından neden bir fedakarlık yapıp bazı devlet bankalarının faizleri 0,70 lere çekmediklerini bir türlü anlayamıyorum bu millet 15 temmuzda bir bedel ödedi ve sizin bu millete bir vefa borcumuz var bunun farkındamısınız acaba?

   1. dünya malı var hırsızın ama yine alışmış çalmaya çünkü huy edinmiş dünya onun olsa yine çalar bizim devletimizde aynı sen darbeyi bırak savaşın içine git devlet yine demez gariban vatandaşım devlet diğer yandaşım adil düzen olsaydı insanlar para yüzünde birbirlerine secde etmezlerdi allah belalarını versin bizi bu hale koyanların asgari ücret 1400lira ev kirası 1000lira nasıl bir baba evi çocuklarını geçindirecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close