Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
9 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 30 kez okundu.

Konut kredisi belli bir peşinat önden ödenmek suretiyle üzeri tamamlanmak üzere tercih edilmektedir. Bu bakımdan ilk etapta gerekli limite ulaşana kadar para biriktirmekte fayda var. Bu miktar genelde alınacak olan konutun %20’si olarak düşünülmektedir. Bankalar geri kalan miktar için kredi verecektir. Diğer taraftan hiç paranız yoksa %20’lik kısım için de bankanızdan ihtiyaç kredisi talep etmeniz mümkündür. Bu durumda ciddi bir ödeme planlaması yapmak gerekir. Nasıl olsa öderim, mantığı ile bu işe adım atmak ciddi sıkıntılar doğuracaktır.

Konut kredisi için insanların aklında pek çok soru işareti yer almaktadır. Bu bakımdan bazı püf noktaları bilmek konut kredisi için avantajlı konuma geçmenize yardımcı olacaktır.

Konut Kredisi Başvurusunda Önce Ne Yapılmalı?

Konut kredisi için iki ana unsur bulunmaktadır. Bunlardan birincisi uygun evi bulmak ikincisi ise maddi olarak bir miktar ön hazırlık ayarlamaktır.

Uygun evi bulmak hem banka müşterisi için hem de banka için oldukça önemlidir. Banka müşterisi evi bulmadan önce kredi çekmeyi denerse bu durumda yanlış bir miktar isteyecektir. Ancak bankalar öncelikle satın alınacak evi görmek isteyecektir. Bankaların satın alınmak istenen ev için ekspertiz raporu hazırlaması söz konusudur. Bu raporun evin değerini belirlediğini biliyoruz. Verilecek olan kredi ise bu rapor üzerinden kabul edilecektir. İkinci unsur olan peşinatın ise işinizi kolaylaştıracağı bir gerçektir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Bu belgeler çalışılan sektöre göre değişmektedir.

  • Özel Sektör: Maaş bordrosu, ikametgah belgesi, SGK dökümü, Tapunun Fotokopisi, İşyeri İmza Sirküsü
  • Kamu Memuru: Maaş bordrosu, tapu fotokopisi ve ikametgah belgesi
  • Emekli : İkametgah belgesi, emekli aylık dökümü ve tapu fotokopisi

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Teknolojinin kullanılması konut kredisi başvurusu için de kolaylık sağlamaktadır. Bu durumda mobil bankacılık veya internet şubeleri sayesinde ön başvurular yapılabilmektedir. Bu başvurular sayesinde bankalar sizin için kredinin hazır olup olamayacağını değerlendirecektir. Diğer taraftan bankaların internet sitelerinde konut kredileri hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Bununla birlikte bu siteler üzerinden konu kredisi hesaplama imkanlarından yararlanma imkanından faydalanmak mümkündür.

Bankaların şubelerine yapılacak bireysel başvurular kredi alabilmek için çok daha avantajlı olacaktır. Çünkü bankaların sizin farkınıza varamadığınız bilgileri fark edip yönlendirme yapabilme imkanı vardır.

Banka şubelerine bazı belgeleri sunmak gerekecektir. Kimliğin fotokopisini hazırlayarak bankaya başvurmak başvurunun ilk adımıdır. Bu adımı atarken bankaya kat mülkiyeti ve kat irtifakı yazıları bulunan tapunun gösterilmesi gerekecektir.

Refinansman Nedir?

Krediyi ödeyememe durumu halinde borcun yeniden düzenlenmesi söz konusudur. Bu düzenleme refinansman olarak isimlendirilir. Bu durumda yeniden düzenlemelerin sizin için avantajlı olması gerekecektir. İnternet üzerinde refinansman hesaplamaları yapan siteler mevcuttur.

Konut Kredisinden Cayma Hakkı Nedir?

Tüketici kanunları tüketicileri korumak adına bazı düzenlemeleri gerçekleştirmiştir. Bu düzenlemeler konut kirası için de söz konusudur. Bu bakımdan kredi hizmetlerinden yararlanan kişilerin kısa süre içerisinde avantaj sağlamadığını düşünmesi veya kendisine uygun olmadığını düşünmesi halinde vazgeçmesi mümkündür. Bu konu için süre 14 gün olarak belirlenmiştir. Üstelik bu sürede herhangi bir cezai yaptırım veya ceza ile karşılaşma söz konusu değildir.

Konut Kredisi İçin Zorunlu ve İsteğe Bağlı Sigorta

Bu durumda iki sigorta söz konusudur. Bunlardan biri zorunlu deprem sigortasıdır. Bu sayede depremden kaynaklı herhangi bir riske karşı evin korunması sağlanmış olacaktır. Diğer taraftan konut sigortası ikinci zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da diğer afetlere karşı koruma sağlayan bir sigortadır. Hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası ise isteğe bağlı sigortalar olarak belirlenmiştir.

Konut Kredisi Peşinatı Ne Kadar?

Bankalar hazırlanan ekspertiz raporu üzerinden kredi verecektir. Ancak bu krediyi vermeden önce raporda belirtilen tutar üzerinden evin fiyatının %80’i kadar kredi verebilmektedir. Geri kalan miktarın yani %20’nin ise peşinat olarak bankaya sunulması şarttır. Bu durumda banklar tarafından verilecek olan ihtiyaç kredileri devreye girmektedir. Belirtilen %20 oranında miktarın bankalar tarafından ihtiyaç kredisi olarak sunulması söz konusudur. Ancak bu durum yeni bir borç demektir ve fazla tavsiye edilmez.

Diğer Konut Kredisi Kullanım Şartları

Her kredide olduğu gibi konut kredisi için de bazı şartlar belirtilmektedir. Bu şartların bankalar tarafından belirlenen kriterlere uygunluğu önemlidir.

İlk olarak bu krediyi alabilmek için uygun kredi notu ve sicile sahip olmak gerekir. Bu durumda kredi notunun durumuna göre farklı teminatlara gerek duyulur veya duyulmaz. Kredi notunun düşük olması evin ipotek olarak teminat verilmesi ile sonuçlanabilir. Diğer taraftan bankaların düşük kredi notuna sahip kişilere kredi vermeyebileceği de bilinmektedir.

İkinci şart ise maaş durumunun yeterli düzeyde olmasıdır. Ancak maaşın yeterli düzeyde olmaması her zaman bir engel teşkil etmez. Yerine göre farklı teminatlar sunmak kredi alabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Son şart ise alınacak konutunun tapusunda kat irtifakı veya mülkiyeti olduğuna dair beyan bulunmalıdır. Bu olanakların sağlanması halinde maaş bordrosu, ikametgah ve nüfus cüzdanı ile bankaya giderek başvuru yapabilirsiniz.

Kat İrtifakı ve Mülkiyeti Nedir?

Kısaca bitmemiş ev için kat irtifakı ifadesi kullanılır. Evin henüz temeli bile atılmamışsa dahi yine de belirtilen ev için kat irtifakı ifadesi daha uygun olacaktır. Evin tamamen bitmesi haline ise buna mülkiyet denmektedir. Mülkiyet tamamen evin iskanı planı ile ilgilidir.

Evin Eski Olması Krediyi Etkiler mi?

Bankalar evin yaşının fazla olup olmaması ile kredi verip vermemeye karar vermez. Ancak evin yaşı ekspertiz için önemlidir. Bu bakımdan alınacak kredi miktarı ile evin yaşının doğrudan ilişkisi olabilecektir. Burada evin ipotek edilebilecek durumda olması yani borcun karşılığında satılıp nakite çevrilebilecek olması önem arz eder.

İpotek Hakkında Ne Bilmeliyiz?

Bir konut kredisi için talep eden kişinin diğer şartları sağlanmıyorsa evin ipotek edilmesi yoluna başvurulabilir. Ancak bu durumda evli ise eşin imzalı izni olmadan ipotek söz konusu değildir. Diğer taraftan banka müşterisinin borcu ödeyemiyor durumda olması bir risk teşkil eder. Bu durumda ipotek edilen evin banka tarafından satılması yerine sahibinin satması ve borcu kapatması daha uygun olacaktır. Aksi halde banka, evin değerinin %40’ı oranında bir miktarla elden çıkarması söz konusu olabilir.

En Fazla Kaç Ay Konut Kredisi Var?

Konut kredileri ihtiyaç kredisine nispeten uzun vadeli olarak sunulur. Bu vade imkanları 20 yıla kadar uzayabilmektedir. Ancak bankalar genelde 10 yıl vade sunarak kredi vermeyi talep etmektedir. Şekerbank ise özel olarak 30 yıl vadeli fırsat sunabilmektedir.

Kirada Oturmaya Devam mı Etmeli Yoksa Ev mi Almalı mı ?

Bu sorunun cevabı tartışmasız ev almaktır. Şartların sağlanması halinde evi kiralamak yerine kredi çekerek satın almak uzun vadede en azından ev sahibi olmanızı sağlayacaktır. Çünkü yıllarca kira ödeyerek bir ev satın alabilecek kadar para harcamanız mümkündür. Üstelik ev kiraların sürekli olarak artması söz konusudur. Ancak kredilerin özel ödeme planları haricinde kredilerin taksitlerinin arması söz konusu değildir. Burada ekonomik durum göz ardı edilmeden size de uyacak bir evin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Üstelik ev almanın bir avantajı ise evin değerinin artacak olmasıdır. Bu bakımdan ev almak aynı zamanda kiraya göre çok daha iyi bir yatırımdır.

Hangi Bankadan Kredi Almalıyım?

Bankaların her biri krediler için artılar ve eksiler sunmaktadır. Bu artı ve eksiler krediyi alacak kişi için değerlendirilir. Kimi bankalar daha uzun vade fırsatı sunar ancak faiz oranı yüksektir. Kimi bankalarda se durum tam tersidir. Seçilecek olan bankanın bu gibi kriterlere göre değerlendirilmesi önemlidir. Bu noktada yalnızca faiz oranları değil tüm ek masraflar değerlendirilir ve ona göre karar verilir.

İnşaat Halindeki Evler için Kredi

Böyle durumlarda yine belli oranlar hesaba katılacaktır. Tapusu alınmış ancak henüz yapımına başlanmamış bir evi için bankalar kredi vermeyecektir. Ancak evin %80’i tamamlanmışsa bu durumda yapılacak olan ekspertiz incelemesine göre kredi verilebilmektedir. Diğer taraftan bazı bankaların anlaşmalı olduğu konut projesi için temeli atılmış eve kredi verebildiğini vurgulamakta fayda var.

Ek Gelirin Krediye Etkisi

Maaş haricinde ek gelir belirtme kredi almanızı daha kolay kılar. Bu gelir varsa banka birikimleriniz veya kira gelirleriniz olabilir. Ancak bu gelirlerin belgelenmesi şarttır. Hatta bu gelirler aylık ödeyeceğiniz taksit miktarını da artıracak bu sayede alabileceğiniz kredi miktarı da artacaktır. Ancak bu miktar önceki şartları aşmayacak şekilde belirlenir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git