BANKACILIK

Konut Kredisi KDV Geri Alma İadesiTüketiciler Birliği Başkanı Sayın MAHMUT ŞAHİN, finansal kiralama yöntemi ile konut satın alan kişilerin, KDV ödememesi gerektiğini, konutunu teminat gösterip kredi çekenlerin ve finansal kiralamayla ev alanların ödedikleri KDV’ yi geri alabileceklerini dile getirdi.
Kısa süre önce 150 metre karenin üzerinde evlerden alınan %18 KDV oranı, %8 seviyesine düşürülmüş gerek ev almak isteyenler, gerekse satıcılar bu duruma memnun olmuştu.

Konut kredisinden KDV oranı geri alınabilir

Eğer evinizi peşin parayla değilde, finansal kiralama yöntemi ile aldıysanız, (BİREYSEL ALIMLAR HARİCİNDE FİRMALARIN KULLANDIĞI FİNANSAL KİRALAMA) aldıysanız, lehinize durumlar söz konusudur. Bankalar ev alacak kişilerden konut kredileri için katma değer vergisi almaktalar. Bu kapsamda eğer KDV ödemiş iseniz, bu KDV oranını geri alabilirsiniz. Her ne kadar %8-18 gibi oranlar küçük gibi görülse de, bu oran yüksek konut kredisi çekildiğinde oldukça yüksek rakamlara ulaşıyor.

Kredi borcu yapılandırma isimli yazımızda da, faiz oranlarının düşüşü ile kredi faizinin düşürülmesi anlatılmıştır.

Evini finansal kiralama yöntemi veya sahip olduğu konutu teminat göstererek alan tüketiciler KDV’den muaf olduklarını bilmelidir.

Dolayısıyla kredi ile ev alan şahıslar KDV’ den muaftır ve bu durum gerek Tüketici Mahkemelerine, gerekse hakem heyetlerine başvurularak geri alınabilir. Eğer KDV oranı 2320 liraya kadar ise Kaymakamlık Hakem Heyetine, 2320 TL. 3480 TL arası ise İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurabilirsiniz.

İnternet üzerinden, en düşük faizli yapılandırma ve Refinansman (faiz düşürme) kredilerini inceleyebilirsiniz.9 Comments

  1. Fazladan ödenmiş KDV’yi geri almak için tüketiçi haklarına verilmek üzere dilekce örneği varmı lütfen paylaşırmısınız veya imeil adresime bir adet gönderirmisiniz hem kendim başvuracağım hemde başkalarına yardımcı olurum sayenızde.

    1. Muhammed Bey dilekçe örneği gönderen oldu mu, bana da lazım, varsa gönderebilirmisiniz.

  2. Bankadan bir makbuz alabilirsiniz. Bu belgeyle hakem heyetine başvurabilirsiniz…
    Eviniz 150 m2 den yüksek ise… sadece sizin kullanabildiğiniz ve binaya ait olmayan balkon ve terasınız varsa 2 m2 si hariç kalanı faydalanabilecek alana dahil sayılır.

  3. Ben adanada tüketici heyetine başvuru yaptım. Heyette oturan 6 tane memur bişey bilmiyor bana avukat tutacak diyor.. Ne komik ya onu niye oraya koymuşlar anlam veremiyorum. Unvanı heyet .

  4. Konut kredisi kullandık ama elimizde bir belge yok ödeyip ödenmediğini bilmiyoruz.Nereden öğrenebiliriz.

  5. Kdv nin ödeyip ödenmediğini nerden öğreneceğiz.elimizde kesildiğine dair bir belge yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close