KONUT EV FİNANSMANI

Konut Kredisi Yapılandırma Refinansman2018 Konut kredisi yapılandırma ve refinansman imkanları

2018 yılında da konut kredisi faizlerinin düşmesi ile birçok ev kredisi çeken vatandaşın kredisi yapılandırmaya devam edecek. Konut kredisi çeken müşteriler kredi kartı yapılandırma mevzuatı gibi, bankaların yapılandırmaya yanaşmamaları nedeniyle bir yasal düzenleme beklemekteler. Umarız 2017 yılında yüksek oranlarda faiz ödeyerek kredi çeken tüm konut kredisi müşterileri kredileri yapılandırarak, refinansman 2017 imkanlarından yararlanabilirler.

Konut kredisi yeniden yapılandırma; çekmiş olduğunuz konut kredisini öderken güçlük çekiyor iseniz, krediyi çektiğiniz banka ya da farklı bir bankaya transfer ile sizi zorlamayacak yeni bir ödeme planı yapılması işlemidir. Kredi yapılandırmasında Burada önemli olan birkaç nokta vardır;

  • Toplam kredi maliyeti,
  • Faiz oranları arasındaki fark,
  • Kalan borç miktarı,
  • Taksit tutarı

Bu konuları esas alıp bir hesap-kitap sonrası yapılandırma yapmak gerekli mi değil mi buna karar verilmelidir.

              Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırmanın dezavantajları

Yeniden yapılandırma taksitlerinizi 1,500 TL’den 1000 TL’ye düşürebilir fakat vadeyi uzattığınızda da faiz oranınız da paralel olarak artacaktır. Ve geriye yapacağınız ödeme ilk kredinizde 90.000 TL ise yapılandırma işlemi ile 110.000 TL olabilir.

Sabit faizli kredilerde faiz oranları yükseldiğinde müşteri bundan etkilenmez ve faiz oranları düştüğünde yeniden yapılandırma yaptığında düşük faiz oranı imkanından faydalanabilir.Konut kredisi alırken vade süresi uzadıkça anapara üzerinden bankaya ödenen faiz de artar. Vadeyi kısa tuttuğunuzda da aylık ödemeleriniz artacaktır. Bu konuda ödeme gücünüzü, aylık şahsi kazancınızı temel alıp bir denge oluşturabilirsiniz.

Bankadan alınan kredinin anaparası borç olarak durduğunda bankaya faiz ödenir. Vade arttıkça ödeyeceğiniz faiz de artar, çekilen paranın geri ödemesi de artar. Ve genellikle bankalar konut kredilerinde önce faiz miktarını taksit olarak alır bu bittiğinde anaparayı ödemeye başlarsınız. Bu yüzden yapılandırma yaparken aylık taksit tutarını düşürmeden toplam taksit sayısı düşürülürse, kredinin toplam maliyeti daha çok azalır.

Burada dikkat edilmesi ve kararınızı belirlemesi gereken nokta; Eğer kredinizi  1-2 aydan fazla süredir ödeyemiyorsanız hem kredi notunuzu olumsuz etkilememesi hem de ipotek ettirdiğiniz konutunuzun elinizden alınmaması ve yasal takibe düşmemek adına yapılandırma yapmak oldukça makul bir hareket olacaktır. Bu şekilde yapılandırma ile borçlarınızı kolay ödeyebilir hale getirmiş olursunuz.

Faizler düştüğünde yeniden yapılandırma

Bankaların kredinizi yeniden yapılandırma gibi bir zorunluluğu yoktur. Burada yeni alacağınız krediye ödeyeceğiniz masrafları da hesaplayarak değişim işleminin karlı olup olmadığını düşünmelisiniz.  Konut kredisi yapılandırmasında eski kredinizin kapama ücreti de söz konusudur. Yani kazancınız ödeyeceğiniz masrafların üzerinde ise bu işlem sizin için uygun olacaktır.

Konut kredisi yapılandırma kendi bankanız ile ya da farklı bir bankaya transfer ile de olabilmektedir.  Örnek verecek olursak; Ozan bey A bankasından 2 yıl önce % 1,10 faiz oranıyla,10 yıllık,100.000 TL tutarında aylık taksiti 1.505 TL olan bir konut kredisi almış olsun, Ozan bey B bankası ile kalan 8 yıl için % 0,75 faiz oranı, 1.500 TL dosya masrafı ile anlaşsın.  Ozan bey A bankası ile devam etseydi kalan 89.000 için 55.000 faiz ödeyecekti. Kredisini B bankası ile yapılandırdığı için ödeyeceği faiz 38.650 TL’ ye düşer. Aylık taksitleri de azalır ve toplam 16.850 TL kara geçer.  Fakat aylık taksit tutarını sabit tutup (1.500 TL) vadeyi kısaldığında ise 22.000 TL kara geçebilir.

Burada bizim kredimizin faiz oranı ve şimdiki faiz oranlarını ve bankaları mukayese edip karar almak sağlıklı olacaktır. Türkiye’de birçok banka 2017 itibariyle konut kredisi yapılandırıyor. %0,88 faiz oranları ile yapılandırma yapan bankalar mevcut. Sizde bu bankalara HEMEN BAŞVURABİLİR, bildiğiniz bankaları yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları 2017

2017 senesinde da ev kredisi faizlerinin inmesi ile konut kredisi çeken kişilerin kredisi yapılandırma sürmeye devam edecek. Ev kredisi çeken kullanıcılar kredi kartı yapılandırma yönetmeliği gibi, bankaların yapılandırmaya yakın durmamaları sebebiyle bir yasalara uygun düzenleme beklemekteler. Umulur ki 2017 senesinde yüksek miktarda faiz ödeyerek kredi çeken bütün ev kredisi kullanıcıları kredileri yapılandırarak, kullanılmış bir kredinin daha yararlı faiz oranları bulunduran diğer bir banka kredisi kullanılarak kapatılmasından 2017 olanaklarından faydalanabilirler.

Ev kredisi tekrar yapılandırma; çekmiş olduğunuz ev kredisine ödeme yaparken zorluk çekiyorsanız kredi çekmiş olduğunuz banka veya değişik bir bankaya transfer ile sizi güç duruma sokmayacak yeni bir ödeme tasarısı yapılması eylemidir. Kredi yapılandırmasında mühim olan birkaç kısım mevcuttur; toplam kredi tutarı, faiz miktarları arasındaki fark, kalan borç tutarı, taksit miktarı. Bu hususları temel öge alıp bir hesap akabinde yapılandırma yapmak lüzumlu mu değil mi ona karar verilmelidir. Tekrardan yapılandırma taksitlerinizi 1,500 TL’den 1000 TL’ye indirebilir ama süreyi uzattığınızda da faiz miktarınız da paralel olarak çoğalacaktır. Ve geriye yapacak olduğunuz ödeme ilk kredinizde 90.000 TL ise yapılandırmayla birlikte 110.000 TL tahmin edilir.

Durağan faizli kredilerde faiz miktarları çıktığında kullanıcı bu durumdan etkilenmez ve faiz miktarları indiğinde tekrardan yapılandırma uygulandığında düşük faiz miktarı olanaklarından yararlanabilir. Ev kredisi çekerken vade zamanı uzadıkça anapara üstünden bankaya ödenecek faiz de artmaktadır. Süreyi kısa tutmalar da aylık ödemeniz artacaktır. Bu hususta ödeme gücünüzü, aylık kişisel kazancınızı esas alıp bir uyum var edebilirsiniz. Bankaların kredinizi tekrardan düzenleme gibi bir mecburiyeti yoktur. Burada yeni çekecek olduğunuz krediye ödeme yapacağınız giderlerinde hesabını yaparak varyasyon işleminin yararlı olup olmadığını tahmin etmelisiniz. Ev kredisi düzenlemesinde eski kredinizin kapatma miktarı da mevzu bahistir.

Ev kredisi düzenleme kendi bankanız ile veya başka bir bankaya aktarma ile de yapılabilmektedir. Misal verecek olursak; Mustafa bey X bankasından 2 sene evvel yüzde 1,10 faiz miktarıyla, 10 senelik, 100.000 TL miktarında aylık taksiti 1.505 TL eden bir ev kredisi çekmiş olsun, Mustafa bey Y bankası ile geriye kalan 8 sene için yüzde 0,75 faiz miktarı, 1.500 TL dosya giderleri ile anlaşsın. Mustafa bey; X bankası ile devam etmiş olsaydı geriye kalan 89.000 için 55.000 faiz ödemiş olacaktı. Kredisini Y bankası ile düzenleme yaptırdığı için ödeme yapacağı faiz 38.650 TL’ ye iner. Aylık taksitleri de düşer ve totalde 16.850 TL kar elde eder. Ülkemizde çoğu bankalar 2017 itibariyle ev kredisi düzenlemesi yapıyor. %0,88 faiz miktarları ile yapılandırma uygulayan bankalar vardır. Bu bankalara hemen müracaat edebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Ücreti

Faiz oranlarında meydana gelen düşüşten sonra kendi bankanızda yapılandırma yapmak, transfer yaparken karşılaşılan ek masraflar düşünüldüğünde genel olarak daha kârlı olmaktadır. Fakat, mevcut bankanızın piyasa faiz oranları limitine düşmemesi veya yapılandırma işlemi için yüksek faiz uygulaması gibi durumlarda, transfer işlemi yapmak daha kârlı olabilir. Bunun için yapmanız gereken transfer yapmadan önce, diğer bankaların şartlarını da çok iyi araştırmanız, bu araştırma sizin yararınıza olacaktır.

Faizlerde meydana gelen düşüşlerle beraber yeniden yapılandırma ve kredi transferleri için bankalara yapılan başvurularda büyük artış yaşandı. Özellikle geçtiğimiz birkaç yılda en başında bu günkü faiz oranlarına göre daha yüksek oranlarda kredi kullanan kişiler yeniden yapılandırma için bankalara koşuyor.

Transfer veya yapılandırma durumunda, daha önceden almış olduğunuz ödeme planında değişiklik olacağından dolayı kalan tüm anaparanız üzerinden, Bankalar, vadesi 36 ayın altında olan krediler için %1, vadesi 36 ayın üzerinde olan krediler için %2 oranında bir cezayı yasal olarak alabilmektedir. Tabii bu belirtilen oranlar cezaların üst limitleridir. Yani daha az bir ceza almak, bankalara kalmış bir durumdur.

Ödeyeceğiniz ceza haricinde kredinizi eğer başka bir bankaya transfer ediyorsanız, evinize tekrardan gayrimenkul değerleme uzmanı (konut eksperi) geleceği için ve tapuda ipotek değişeceğinden dolayı, karşınıza ekspertiz ve ipotek masrafları da çıkacak. Fakat bu ek masraflar da göz önünde buldurulmasına rağmen, faiz oranındaki düşüşe ve farka göre konut kredisi transfer işlemlerinde de ciddi kârlar elde etmeniz mümkün.İlgili Makaleler

Yorumlar

  1. 2015 yılında 1.13 faizle 100.000.00 TL. konut kredisi çektim.2291.00 TL. taksit ödemekteyim. yapılandırma durumum olabilirmi.

  2. 2015 yılında 1.13 faizle 100.000.00 TL. konut kredisi kullandım. 2291.00 TL. taksit ödemekteyim yapılandırma durumum olabilirmi.

  3. Arkadaşlar izmit yada Gebzede dusuk faizle tasitan banka varmi yada dusuk faize gore Refinansman yapan banka varmi kredi puanim 1.13 ten cekmustim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close