KOSGEB

KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Krediİş kurmak isteyenler 50.000 TL. geri ödemesiz kredi Kosgebte Hazır

Kosgeb hibe kredi oranları değişti.  Kosgeb tarafından artık 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi veriliyor. KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi detayları 64. Eylem Planında yer alan genç girişimcilere 50 bin lira hibe krediden yararlanmak isteyenler, KOSGEB’den girişimci eğitim sertifikası alması gerekiyor.

Genç Girişimcilere Devletten 50 Bin TL Hibe Almanın Yolu Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 64. Hükümet Eylem Planı kapsamında açıklanan genç girişimcilere 50 bin lira verilmesine yönelik çalışma büyük ölçüde hazır. KOSGEB hibe krediye ilişkin imza sürecini tamamladı. Yazılım güncelleme çalışmaları da başladı. Edinilen bilgiler göre 50 bin TL’lik hibeden yararlanma şartları KOSGEB’in Girişimcilik Destek Paketi kapsamındaki şartları taşıyacak. KOSGEB girişimci desteklerinden KOBİ’ler, girişimciler ile İş Geliştirme Merkezini yönetmek üzere kurulan tüzel kişiler yararlanıyor. 29 yaşına kadar alınabilecek girişimcilik desteklerinden faydalanabilmek için KOSGEB’den girişimci eğitim sertifikası alınması gerekiyor. Sonrasında proje hazırlanacak. 50 Bin TL Hibe Şartları netleşiyor.

Girişimcilere işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği sağlanıyor. Genç girişimcilere yönelik 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sağlanmasına yönelik çalışma da büyük ölçüde tamamlandı. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla bu krediye yüzde 85 kefalet imkanı sağlanıyor.

Bu uygulamanın 17 Aralık tarihinden itibaren başladığını, bu hibe ile genç girişimcileri, girişimci kadınları, Küçük ve Orta Ölçekte İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani kısa adı ile KOSGEB üzerinden uygulanan programa katılmaları için çağrıda bulunuluyor.

50 bin lira hibe kredi almak için gerekenler aşağıda bulunan 8 maddede belirtilmiştir.

1. Girişimcilik eğitimine katılıp sertifika almış olmak.
2. İşyerini açmadan önce KOSGEB’e başvurup form doldurmak ve işyerinin açılabilmesi için ÖN ONAY almak. (Sertifikası olupta dükkanını açan vatandaş 31 ARALIK tarihine kadar başvuru yapabilecek, bu tarihten sonra ÖN ONAY alınmadan işyeri açanlar destek alamayacaklar.)
3. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak.
4. KOSGEB’e iş planı (Proje) sunmak.
5. KOSGEB mülakatına (Kurula-sunum yapılacak) katılmak.
6. KOSGEB ile taahhütname imzalamak.
7. Harcamaları faturalandırarak ödeme talebinde bulunmak.

50 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz Kredi Almak İçin  Yaş sınır var mı?

KOSGEB 50 bin lira hibe kredisi almak için Yaş sınırı yok. Her yaştan kişiler başvuru yapabilecek.

 İşletme sahipleri başvuruda bulunabilir mi?

Bu krediden faydalanamazsınız. Ayrıca 29/09/2015 tarihi itibarıyla yapılan değişiklikle son faaliyetinizin üzerinden en az 1 yıl geçmiş olması lazım. Sigortalı olarak çalışanlar faydalanamaz. 29/09/2015 tarihi itibarıyla yapılan değişiklikle bunun önüne geçildi.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK (ŞUBAT 2017): 2017 yılında yapılan güncelleme ile artık KOSGEB’e başvurmak için işyerini açmış olma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. 31 ARALIK 2017 tarihine kadar KOSGEB’e başvurmadan önce işyerini açan esnaf yıl sonuna kadar başvurabilecek ancak 2018 yılbaşından itibaren bu durum sona erecek. Önce sertifika alınacak. Sertifika ile kosgeb’e gidip açacağınız işyeri için başvuru formu doldurulacak ve başvuru formu doldurultan sonra kurum size onay veya red verecek. Onay alan iş yerini açıp harcamalarını faturalandırarak desteğini alacak. Onay alamayan vatandaş ise toplamda 3 defa başvurma hakkına sahip.

50 bin lira + 100 bin lira para peşin olarak verilir mi?

Para peşin olarak ödenmez. “NASIL FAYDALANABİLİRİM” sorusundaki CEVAP kısmındaki işlemleri yaptıktan sonra alınabilir.

Kosgeb Projesi Onaylanan Kredi Kullanabilir mi?

17/12/2015 tarihinden önce kurul sonucu tebliğ edilmiş olanlar eski uygulamadan (30 Bin TL +70 Bin TL) faydalanacaklar.

1. İşletme Kuruluş gideri için hibe (geri ödemesiz) 2.000 TL OLDU. (İşletmenin kuruluşu aşamasında kullanması için verilecek. Kurul kararından sonra. HİÇ BİR BELGE İSTENMEYECEK!)
2. Makine teçhizat ofis donanım yazılım alımı için hibe (geri ödemesiz) 18.000 TL OLDU. (İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde alınmış olması lazım.
3. İşletmenin aylık kira ve personel maaş desteği için hibe (geri ödemesiz) 30.000 TL OLDU. (Çalışan personelin net maaşı (Sigortası ve asgari geçim indirimi hariç ve iş yerine için ödenen net kira). Bu desteğin aylık üst limiti 2.500 TL OLDU.
4. Geri ödemeli faizsiz kredi desteği 100.000 TL OLDU. Geri ödemesiz süre 24 aydan 30 aya çıkartıldı. (Bu destek nakit kredi desteği değil. Makine alımı için verilir. Diğer bir şart talep edilen tutar kadar “banka teminat mektubu” verilmesidir.) Sizde hemen KOSGEB Hibe Kredi başvurusu yapabilir veya iş kurmak için en uygun kredilere başvurabilirsiniz.

2017 yılında bu desteğin miktarının 70 bin ve 120 bine çıkarılacağı söylense de, beklenen olmadı ve halen 50 bin lira şeklinde ödeme yapılmaktadır. En büyük gelişme ise Sıfır Faizli KOBİ İşletme desteğinde oldu. 2016 yılında 15 bin KOBİ’ye 50 bin lira sıfır faizli kredi ödemesi yapıldı ve 2017 yılında tekrardan bu destek verilecek. Bu destekten yararlanmak isteyen esnafımızın girişimcilik kursuna katılması, beyanname vermesi ve kredi sayfasından başvuruda bulunması gerekiyor.

Kosgebe ilk Kayıt: KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Başvurusu için tıklayın!

50 bin lira hibe başvuruları devam ediyor!

Kosgeb’in verdiği bu desteği ve tüm destekleri sizler için takip etmekteyiz. 50 bin lira hibe için hemen başvuru yapabilirsiniz ancak Faizsiz kredi için destek ilanı yayımlandığında başvuru yolu ve yöntemlerine yenikrediler.com’dan ulaşabilirsiniz.

2017 yılında Esnaf ve sanatkarlarımıza KOSGEB tarafından 30 bin lira sıfır faizli işletme desteği verilmesinin ardından proje tamamlandı ve binlerce esnafımıza verilen bu destek can suyu oldu. Diğer taraftan girişimcilik destek programı ve genel destek programı sürdürülüyor. KOSGEB halen 50 bin lira hibe kredi desteği vermeye devam ediyor.

32 saatlik eğitim sonunda proje geliştiren girişimciler gıda üretiminden, hizmet sektörüne, imalattan yeni iş fikirlerine kadar her sektörde nace kodlarına uygun iş projelerine geri ödemesiz hibe almaya devam etmekteler. Sizde başvurun, yeni işinizi Devlet desteği ile kurun.Aşagıdaki videodan Kosgebten nasıl 50 bin lira hibe kredi alınır izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.İlgili Makaleler

Yorumlar

  1. Slm hibe den bende faydalanmak istiyorum 30.000 tl ye ihtiyacım var aylık 2000 tl şeklinde odeyebilirim

  2. Slm ismim mustafa hibeden yararlanmak istiyorum 50.000binlirara ihtiyacım var aciliyetten ayda bin bin geri ödemek şartıyla kimseye borçlu kalmam

  3. Slm. ben silopi de yaşıyorum. kendime bir ticaret yeni bir tır almak istiyorum ve yurd içi ve yurd dışı yük taşımak istiyorum bunun için 50 bin tl hibe kredisi istiyorum . şoförlük yapıyorum. . başka bir isim yok .

  4. Slm ben mustafa yaşım 31 hibeden yararlanmak istiyorum 0 faizsiz 50.000 bin liraya ihtiyacım var ayda 1000 geri odecem acil ihtiyaçtan dolayı yardimlariniza mutesekkirim

  5. Merabalar Ben Abdullah 19 yaşma gireceğim ve geleceğimle ilgili kesinlikle ticaretle uğraşma istiyorum.
    başvuruda bulunsam gerçekden yardim ederlermi ? Sağolun 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close