KOSGEB

KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi Desteğiİster bakkal dükkanı kurun, ister iş yerinizi büyütün, giyim mağazası açın, hayvansal alanda veya tarım alanında bir yatırım yapın, kosgep kadın girişimciye, esnafa, çitçiye herkese göre kosgeb’de destek mevcut. Detaylar haberimizde…

***Güncelleme(11.01.2018)
Çiftçilere 300 Bin TL Hibe

Devlet hayvancılığı geliştirmek adına çifçilere ahıl yapımında 300 bin tl ye %50 oranında hibe dağıtacak.

Hibe Kredi İçin Başvurular Başladı

02 Ocak itibari ile başvurular başladı.En son başvurma tarihi 31 Ocak 2018

Başvuru ve Detaylar için Tıklayınız….

 

Kosgeb’den iş kuranlara destek

Kosgeb tarafından iş kuranlara 50 bin Tl. hibe kredi ve bu kredinin yetmemesi durumunda 100 bin lira sıfır faizli 2 yıl geri ödemesiz Devlet Destekli kredi veriyor. Ülkemiz de birçok girişimci KOSGEB’ e yapmış olduğu başvuru sonucunda, kosgeb hibe kredi desteği ile işini kurdu veya büyüttü. Şimdi tüm genç girişimciler, Kosgeb merkezlerine yapacağınız başvuru ile sizde bankalara ihtiyaç duymadan devlet destekleri ile kendi işiniz kurabilirsiniz.

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme idaresi başkanlığı (KOSGEB) iş kurmak isteyen veya işini büyütmek isteyen tüm girişimcilere KOSGEB geri ödemesiz hibe kredisi veriyor. Tabi bu krediyi alabilmek için çeşitli şartlar mevcut. Öncelikle KOSGEB’ e kayıt olarak 70 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız birinci şart. Bu eğitim sonrasında kurmak istediğiniz iş ile ilgili ayrıntılı bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. Bu iş planı ile KOSGEB’ e başvuran ve iş planı onaylanan herkes hibe kredi alabiliyor.

Hangi sektörlere kredi veriliyor?

Devlet eliyle verilen kredi ve hibelerin asıl amacı ekonominin canlanması, yerli üretimin arttırılması ve işsizliğin önlenmesi adınadır. Ülkenin dışa bağımlı olmadan, kendi kendine yetebilen, kendi ürünlerini üretip, kendi pazarında satabilen hatta bu ürünleri dış ülkelere pazarlayabilme seviyesine gelmesi amaçlanıyor. Kosgeb hibe kredileri bu büyümeye büyük katkı sağlıyor.

Kosgeb tarafından verilen 50 bin lira hibe ve 100 bin lira 0 faizli kredi için iş kurmak isteyen genç girişimciler, 2016 yılında açılan kurslara katılıyor ve geliştirdikleri projeleri sunarak geri ödemesiz ve faizsiz kredi olanağından yararlanıyor.

Bu yazıda anlatılan 150 bin lira destek, adından anlaşılacağı üzere iş kurmak isteyenlere verilen bir destek paketidir. Bu para hiç kimseye elden teslim edilerek, sıfırdan iş kurmak üzere verilmez. Bu para fatura karşılığında ve girişimcinin faturalandırdığı giderlere binaen ödenmektedir.

İş kurmadan hibe alınabilir mi?

Kosgeb‘ e başvurmadan, eğitim almadan, herhangi bir faaliyet için Kosgeb 50 bin lira hibe kredi verilemiyor. Bazı girişimciler tarafından KOSGEB‘ in vermiş olduğu girişimcilik kredi ve hibelerinin iş kurmak için belirli bir sermayesi olanlara verildiğini öne sürerek, bu duruma tepki gösteriyor.

Mucitlere 75 bin lira

Üniversite mezunu olup, deneyim kazandığı ve eğitimini aldığı iş kolunda kendi işyerini açmak isteyen ”Cesur” girişimciler ile ”Mucit” girişimciler ve tekno kentlerde faaliyet gösteren, patenti alınmış her türlü buluş/icat/yeni fikri faaliyete geçirmek isteyen girişimciler ise 75’er bin TL’ye kadar krediden yararlanabilecektir. Bu kredi Kosgeb desteği ile Halk Bankası tarafından verilecektir.

KOSGEB sitesini ziyaret edebilirsiniz.

50 bin lira hibe kredi başvurusu nasıl yapılır?

Kosgeb’ den hibe kredi alabilmek için, Kosgeb tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılabilirsiniz.  Kosgeb kurs tarihlerini takip ederek size en uygun merkezde ki kurslara katılmalı ve 32 saatlik kurs süresi sonunda, destek için başvuru yapmalısınız. Eğer Devlet’ten destek almak istemiyorsanız, özel banka kuruluşlarının KOBİ kredileri ve iş kurma kredilerine başvurabilirsiniz.

Artık KOSGEB önce işyeri açma zorunluluğunu da kaldırdı. Kursa katılıp ön onay alan herkes girişimci destek programına başvuru yapabiliyor. Sermayesi olmayan iş kurduğu zaman destek alıp alamayacağını bilmeyen kişiler için bu uygulama ile ön onay işlemi destekle beraber işyeri açılmasını gündeme getirdi.

2017 yılında 230 bin esnafımızın için yeni bir proje ile sıfır faizli 50 bin lira verilmesi kararlaştırıldı ve destek başvuruları başlatıldı. Daha önce Halkbank ve Kooperatif aracılığı ile başvuranlar haricinde tüm esnafımız KOSGEB’e kayıtlı olsun olmasın bu destekten faydalanabiliyor. Başvurular sifirfaiz2017 kosgeb sitesinden yapılabiliyor.

Yeni iş kurmak isteyen gençlerimize ve tüm girişimcilere 50 bin lira hibe kredinin başvuruları halen devam ediyor. Devletten destek alarak, küçük bir işyeri açmayı düşünüyorsanız sizde hemen KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz.5 Comments

  1. Yorumlarınızı okudum diyorsunuz ki para vermiyorlar eğer ki bu devlet diyorsa 50 bin tl veriyoruz kendi işinizi kurmanız için diyorlarsa acıklama yapıyorlarsa bu vatandaşı yanıltmamalılar dediklerinin arkasında durmalılar durmuyorlar sa o zaman demiyecekler 50 bin tl veriyoruz diye vatandaşlarımızıda heveslendirmeyeksiniz o zaman

  2. Kimse ilgilenmiyo boşa yaziyom anca kim zenginse ona para verirler tok olan açın halinden anlamaz başka nasıl izah edebilirimki işten cikartirdim borcum var evim kira odeyemedim

  3. 20 yasindayim askere gitmedim aol ticaret lisesi muhasebe bolumu okuyorum son senem hibeden yararlanabilirmiyim yada daha detayli bilgi nerden alabilirim ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close