GÜNCEL

Köyde ev yapma kredisiKöyde ev yapmak için neler gereklidir?

Köy sınırları içinde ev yapmak isteyenlerin nüfus kütüklerinin ev yapacakları olan ilgili köy olması durumunda köy muhtarından alacakları muhtar ve iki azasının imzasını taşıyan bir yapı izin belgesinin alınması inşaat yapımında yasal olarak kabul edilmektedir. Aksi takdirde inşaat yaptırmak isteyenlerin inşaat ruhsatı almadan inşaat yapmaları kanunen yasaktır. Devlet tarafından köylülere verilen bu hak ile ev yapmak isteyenlere muhtarlar iki kata kadar inşaat izni verebilmektedir. Yapılacak olan evin köy sınırları içinde olması gerekmektedir köy alanı dışında yapılan inşaatlarının durumu için muhtarın izin verme yetkisi yoktur. Köy halkı dışındaki kişilere inşaat yapma hakkı muhtar tarafından verilmemektedir. Bunun için İl Özel İdaresine başvuru yaparak İl özel idaresinden inşaat izni almak gerekmektedir. Köylerde ev yapma şartları, belediye mücavir alan sınırları dışında planı bulunmayan köy ve mezraların yerleşik alanları ile belediye ve mücavir alan sınırları İçinde ve dışındaki yerleşme alanı dışında kalan iskan dışı alanlarda farklılık göstermektedir.

Köyde ki eve kredi verilir mi?

Konut kredileri, banka ve finans kuruluşlarının konut sahibi olmak isteyenlere gayrimenkul ipoteği karşılığında sunduğu kredi türüdür. Köydeki eve kredi verilirmi?

Konut kredisi kullanmak isteyenler başvuru koşullarına sahip olmaları gereklidir.Ayrıca kredi kullanılmak istenilen evin de aranan bazı koşulları taşıyor olması gerekmektedir.Konut kredileri ekspertiz değerine göre kredi vermektedir. Konut kredisi için aranan özellikler bankadan bankaya değişkenlik göstermekle beraber bazı bankaların köydeki evler için başlattığı bir kampanya bulunabilmektedir.

Yöresel köy evi yapana 5 bin lira destek

Çevre ve şehircilik bakanlığının köy evini yenilemek isteyenlere yöresel mimarisini koruyarak yapmaları koşuluyla destek vermektedir. Bankalar projeyi uygulayan kişilere 5 bin liraya kadar bitirme kredisi vermektedir. Kırsal alanlarda yöresel doku ve mimari özelliklerin belirlenmesi ve yaygınlaştırılması Projesi ile kırsal yerleşmelerdeki yeni yapıların, yöresel dokuya, doğal şartlara, yöre halkının kültürel özellikleri, yaşam koşulları ve alışkanlıklarına uygun şekilde afete duyarlı ve güvenli yapılması amaçlanıyor.

Köyde ev yapmak için gerekli belgeler

Köyde tarlasına ev yapmak isteyenlerden istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Dilekçe
  • Tapu
  • Koordinatlı plan örneği (Kadastro müdürlüğünden temin edilecek.)
  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah
  • Yapılacak yapının yoldan ve komşu parsellerden çekme mesafelerine ilişkin Köy İhtiyar Heyeti kararı.

Köyde ev yapmak isteyenler için köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturan şahısların aşağıdaki belgelerle birlikte İlçe Özel İdaresi’ne başvurmaları gerekmektedir.17 Comments

  1. ben köyde ev yapmak istiyorum.ama köyde sürekli oturmam mı gerek.hangi bankadan başvurabiliriz.karşılıkgında banka bizden neler talaep ediyor.

  2. Iyi gunler biz esimin babasindan kalan koydeki araziye ev yapmak istiyoruz yanliz ben bu koyden deyilim bunun prosuduru nedir tesekkur ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close