Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar

Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 17 kez okundu.

Bankalar kredi kartı almak isteyen kişiler için oluşturulmuş kriterleri değerlendir. Kredi kartı almasında bir sakınca olmayan kişilere kredi kartı çıkarılır. Kredi kartı günümüz şartlarında olmazsa olmaz denebilecek bir maddi araçtır. Özellikle doğru kullanımında pek çok avantajı barındırılması sayesinde bugün Türkiye’de 60 milyondan fazla insanın kredi kartı edinmesi sağlanmıştır. Ancak kredi kartı edinmek için bazı şartlar aranır.

18 Yaşını Doldurmuş Olmak

Kredi kartı kullanabilmenin yasal zorunluluğu 18 yaş sınırıdır. Ancak bankalar 12 ile 18 yaş arasındaki kişiler için ilk imza kuralını getirmiş ve onların da ebeveyn imzası ile kart kullanım imkânından faydalanması sağlanmıştır. Bu durumda kullanılabilecek limit cüzi bir miktar olacak ve bu miktar ebeveyn inisiyatifine göre belirlenecektir.

Kredi Kartı Almak İçin Belli Bir Gelire Sahip Olmak Gerekir

Bir banka kredi kartı vermek için belgelenebilir bir gelir talep etmektedir. Bu gelirini maaş olması da şart değildir. Kredi kartları belli limitlerle işlev gören bir borç sistemidir. Bu bakımdan bu limiti belirleyecek unsur olarak istenilen bu gelir belgesi önem arz etmektedir. Bir bakıma taahhüt anlımı taşıyacak olan bu belgeyi sunmanın pek çok yolu vardır.

Öncelikle düzenli maaşı olan insanların kredi kartını elde etmesi daha kolay olacaktır. Bu sayede düzenli ödeme talimatı verebilecek olan banka müşterisinin en azından her ay borcunun asgarisini ödeyebilecek durumda olması belgelenir. Bir banka maaş gelirinin ilk iki yıl için en fazla iki katı kadar limit belirlemektedir. Bu limit daha sonra yükseltilebilecektir. Daha fazla limitte bir kredi kartı talep ediyorsanız ek gelir göstermeniz işe yarayabilir. Bu ek gelir kira geliri olabilir. Diğer taraftan bankada resmi kayıtta bulunan birikimleriniz de kabul edilecektir. Bu birikim bir mevduat hesabı veya döviz yatırımı da olabilir. Vadeli veya vadesiz olması önemli değildir.

Düzenli maaş almıyorsanız yine de kredi kartı alabilirsiniz. Çünkü kredi kartı almak için farklı gelirleri belgelemek de yeterli olabilir. Ev hanımları veya diğer gelir getirisi olmayan statüsündeki insanlar farklı gelirleri göstererek kredi alabilecektir. Bu gelirler yine kira veya mevduat hesabı gelirleri olabilir. Bu durumda gelirin düşük olması kredi kartı limitinin de düşük olması anlamına gelir.

Öğrenciler İçin Kredi Kartı

Öğrenciler kredi kartı almak için gelirlerini belgelemek zorunda değildir. İstisna bir durum olarak ön lisans, lisans veya yüksek lisans öğrencileri gelirsiz kredi kartı talep edebilirler. Bu durumda kredi kartı veren bankaların yıllık kart ücreti alabileceğine  dikkat çekmekte fayda var. Ancak yine öğrenci kredi kartlarının borç ödeme sisteminde kredi notu değerlendirilmesi yapılmaktadır. Öğrencilerin KYK tarafından ödenen burs veya geri ödemeli kredi alması durumundan dolayı borçlarını düzenli ödeme olanağı olacaktır. Bu durumda kredi kartının limitinin diğerlerine nazaran daha düşük olması muhtemeldir.

Kredi Notunun Yeterli Seviyede Olması Önemlidir

Kredi notu banka müşterilerinin ödeme durumlarını tespit eden ve buna göre puanlama yapan bir mekanizmadır. Bu sistemi tüm bankaların tek merkezden hesaplanası ile yürür. Bu sayede bankalar kredi veya kredi kartı vermeden önde kredi notu değerlendirmesi yapacaktır. Kredi notunun yeterli görülmesi halinde bankadan kredi kartı için onay çıkar.

Daha önce kredi veya kredi kartı kullanmayan bireyler için kredi notu henüz oluşmamıştır. Bu nedenle bu kişilerin kredi kartı talep edebilmesi için diğer şartlara uyması gerekir. Yani öğrenci olması istisna olmak üzere 18 yaşının üstünde ve gelir sahibi olan birisi olması gerekir.

Bankadan kredi kartı olmadan da kredi çekilebileceğini biliyoruz. Bu bakımdan kredi kartı olmadan da kredi notu oluşabilecektir. Alınan borcu düzenli olarak ödeyebilen kişilerin kredi notu da iyi olacaktır. Bilindiği üzere kredi notu risk durumuna göre 5 farklı değere sahiptir. Bu değerler 0 ile 1900 arasındaki puana göre belirlenir. Bankanız bu 5 değer arasında gerekli kriteri sağlamanız halinde kredi kartı almanız için onay verecektir.

Çalışmaya Başlayanlara Gönderilen Kredi Kartı

İlk kez işe başlayan kişiler için  çalışacağı kuruluşun anlaşmış olduğu bankadan hesap açması gerekecektir. Bu durumda açılan hesap kartı hemen kullanıcıya teslim edilmektedir. Ancak bankalar bu durumda sizin adınıza bir de kredi kartı hesabı açmaktadır. Bu hesap daha sonra sizin adresinize teslim edilecektir. Bu kredi kartının belli bir limiti önceden belirlenmiş olarak hazırlanır. Daha sonra isterseniz bu limitte hatta ödeme ve hesap kesim tarihinde değişikli yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git