Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
8 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Kredi başvuruları zor şartlarda insanların ekonomik sıkıntılardan sıyrılması veya gerekli görülen ihtiyaçların giderilmesi bakımından önemlidir. Bankalar bu noktada bazı avantajlar sunmakta ve kolaylıklar sağlamaktadır.

Kredi Türleri Nelerdir?

Krediler ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi olarak ayrılmaktadır. Bu kredilerin her birinin özel şartları bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandıktan sonra bankaların kredi vermesi söz konusu olmaktadır. Öncelikle alınacak krediye gerçekten ihtiyaç duyulması gerekir. Bu durumda hangi krediyi tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Alınacak kredinin niteliği ne olursa olsun ödeme planlaması hazırlanmalıdır.

Kredi Teminatı Nedir?

Kredi almak için öncelikle bankaların bazı teminatları sizden talep etmesi muhtemeldir. Bu teminatlar borcu ödeme garantisi anlamı taşıyacaktır. Bu durumda sizin de borcu ödeme garantisini hesap etmeniz gerekir. Bu noktada borcun faizli miktarını da düşünerek talep etmekte fayda var.

Kredi İçin İstenen Belgeler

Kredi almak bankanızla borç ilişkisi doğuracaktır. Bu da bir nevi anlaşma demektir. Kredi almanın gerekli şartları sağlanırsa bankanız sizden kredinin türüne göre uygun belgeleri talep edecektir. Bunun için banka ile yüz yüze görüşmekte fayda var.  Genelde kredi onaylandıktan sonra bankanız maaş bordrosu ve SGK dökümü isteyecektir. Bu noktada bazı bankaların belgesiz ve dosya yükü olmadan da kredi verebildiğine dikkat etmek gerekir. Masrafsız bankacılık olarak nitelendirilen bu modellerin kullanımı oldukça kolaydır. Ancak bu tür krediler yalnızca düşük çaptaki ihtiyaç kredileri için geçerlidir.

Kredinin Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi miktarında en çok dikkat edilen nokta faizin nasıl yansıyacağıdır. Faiz miktarı sözleşmenizde belirtilir. Bankalar toplam borcu müşterisine bildirirken bu faiz miktarını ekler. Ayrıca devletin aldığı vergi oranları da bu borca dahil edilir. Bu durumda bankalar her ay ne kadar miktarda taksit ödeyeceğiniz ve toplam borcunuzu size belirtecektir. Bu nokta müşterinin dikkat etmesi gereken nokta hangi bankanın daha avantajlı ödeme imkânı sunduğunu araştırması gerektiğidir.

Çekilen Kredinin Tamamı Hesaba Yatar mı?

Bu konu bankaların işleyişine ve prosedürüne göre değişir. Bilindiği üzere bankalar dosya masrafı veya benzer isimlerle ek ücret talep edebilmektedir. Eğer böyle bir talep söz konusu ise bu durumda bankanız ya sizden ek ücreti talep edecektir ya da istenen talebi verecekleri krediden kesecektir. Eğer kesinti söz konusu ise hesabınıza yatacak olan miktardan düşecektir. Belirtilen durum haricinde krediler tam olarak yatmaktadır.

Kredi Hesaba Yattıktan Sonra

Çekilen kredinin ihtiyaç doğrultusunda kullanılması banka müşterisi için oldukça önemlidir. Aksi halde yeniden kredi çekmek durumunda kalabilirsiniz. Bankanızın ise bu yönde bir talebi yoktur.

Kredi Ödeme Aşaması

Bu aşama önceki aşamalarla bağlantılı olarak değerlendirilmelidir. Kredi ödeme planı bankanız tarafından size sunulan fırsatlara göre hazırlanır. Bankalar vade seçeneklerini belirli kriterlere göre size sunacaktır. Bu durumda en uygun ödeme yöntemini seçmek sizin elinizdedir. Bankalar yerine göre maaşınızın 10-15 katı kadar ödeme yapabilirler. Vade imkanları ise hem maaşınız hem de aldığınız kredi miktarı dikkate alınarak hesaplanacaktır.

Kredi Taksiti Nasıl Hesaplanır?

Bu noktada gelir devreye girmektedir. Gelirinizin yarısı kadar her ay taksit tutarı belirlemek sizin elinizde. Ancak bu durum en fazla ödenebilecek aylık tutardır. Kısaca ifade etmek gerekirse 3000 TL maaş alan bir banka müşterisi en fazla her ay için 150 TL taksitlendirme yapabilir. Bu durumda yapılabilecek en uzun vadenin 10 ay olması halinde talep edilebilen maksimum tutarın 30000 TL olduğu düşünülebilir.

Kredilerde Yıllık Maliyet Hesabı Önemlidir

Faiz borç hesabı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak borcun tamamına eklenen tutar yalnızca faiz değildir. Bankanın çeşitli isimlerle aldığı tüm masraflar da hesaplandıktan sonra faiz bindirimi yapılır ve borcunuz bu şekilde size sunulur. Bu durumda müşteri için hesaplama yapılması faiz kriterinizden ziyade maliyet oranı üzerinden olmalıdır. Bu maliyet hesabının yıllık olması ise müşteri için daha avantajlı olacaktır.

Özel Ödeme Planı Oluşturmak Mümkündür

Özel ödeme planları ödemeyi işinizi kolaylaştıracak unsurlardır. Bu planlamaların her biri farklı avantajlara sahiptir. Ödemelerin düşükten veya yüksekten başlamasına bağlı olarak artan veya azalan planlamalar mümkündür. Ancak bu durumda faiz planlaması da değişecektir. Yani faizin değişken olması söz konusudur. Artan ödemeli planlamalarda faiz miktarı daha zorlayıcı hal alabilmektedir. Bu bakımdan mümkün mertebe sabit oranlı veya azalan ödeme planlarına yönelmek daha avantajlı olabilir. Bu ödeme planları dışında pek çok planlama yöntemi var olsa da uzmanlar tarafından önerilen yöntemlerin daha çok bu yönde olduğunu belirtmekte fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git