Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
8 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 23 kez okundu.

Kredi başvuruları zor şartlarda insanların ekonomik sıkıntılardan sıyrılması veya gerekli görülen ihtiyaçların giderilmesi bakımından önemlidir. Bankalar bu noktada bazı avantajlar sunmakta ve kolaylıklar sağlamaktadır.

Kredi Türleri Nelerdir?

Krediler ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi olarak ayrılmaktadır. Bu kredilerin her birinin özel şartları bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandıktan sonra bankaların kredi vermesi söz konusu olmaktadır. Öncelikle alınacak krediye gerçekten ihtiyaç duyulması gerekir. Bu durumda hangi krediyi tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Alınacak kredinin niteliği ne olursa olsun ödeme planlaması hazırlanmalıdır.

Kredi Teminatı Nedir?

Kredi almak için öncelikle bankaların bazı teminatları sizden talep etmesi muhtemeldir. Bu teminatlar borcu ödeme garantisi anlamı taşıyacaktır. Bu durumda sizin de borcu ödeme garantisini hesap etmeniz gerekir. Bu noktada borcun faizli miktarını da düşünerek talep etmekte fayda var.

Kredi İçin İstenen Belgeler

Kredi almak bankanızla borç ilişkisi doğuracaktır. Bu da bir nevi anlaşma demektir. Kredi almanın gerekli şartları sağlanırsa bankanız sizden kredinin türüne göre uygun belgeleri talep edecektir. Bunun için banka ile yüz yüze görüşmekte fayda var.  Genelde kredi onaylandıktan sonra bankanız maaş bordrosu ve SGK dökümü isteyecektir. Bu noktada bazı bankaların belgesiz ve dosya yükü olmadan da kredi verebildiğine dikkat etmek gerekir. Masrafsız bankacılık olarak nitelendirilen bu modellerin kullanımı oldukça kolaydır. Ancak bu tür krediler yalnızca düşük çaptaki ihtiyaç kredileri için geçerlidir.

Kredinin Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi miktarında en çok dikkat edilen nokta faizin nasıl yansıyacağıdır. Faiz miktarı sözleşmenizde belirtilir. Bankalar toplam borcu müşterisine bildirirken bu faiz miktarını ekler. Ayrıca devletin aldığı vergi oranları da bu borca dahil edilir. Bu durumda bankalar her ay ne kadar miktarda taksit ödeyeceğiniz ve toplam borcunuzu size belirtecektir. Bu nokta müşterinin dikkat etmesi gereken nokta hangi bankanın daha avantajlı ödeme imkânı sunduğunu araştırması gerektiğidir.

Çekilen Kredinin Tamamı Hesaba Yatar mı?

Bu konu bankaların işleyişine ve prosedürüne göre değişir. Bilindiği üzere bankalar dosya masrafı veya benzer isimlerle ek ücret talep edebilmektedir. Eğer böyle bir talep söz konusu ise bu durumda bankanız ya sizden ek ücreti talep edecektir ya da istenen talebi verecekleri krediden kesecektir. Eğer kesinti söz konusu ise hesabınıza yatacak olan miktardan düşecektir. Belirtilen durum haricinde krediler tam olarak yatmaktadır.

Kredi Hesaba Yattıktan Sonra

Çekilen kredinin ihtiyaç doğrultusunda kullanılması banka müşterisi için oldukça önemlidir. Aksi halde yeniden kredi çekmek durumunda kalabilirsiniz. Bankanızın ise bu yönde bir talebi yoktur.

Kredi Ödeme Aşaması

Bu aşama önceki aşamalarla bağlantılı olarak değerlendirilmelidir. Kredi ödeme planı bankanız tarafından size sunulan fırsatlara göre hazırlanır. Bankalar vade seçeneklerini belirli kriterlere göre size sunacaktır. Bu durumda en uygun ödeme yöntemini seçmek sizin elinizdedir. Bankalar yerine göre maaşınızın 10-15 katı kadar ödeme yapabilirler. Vade imkanları ise hem maaşınız hem de aldığınız kredi miktarı dikkate alınarak hesaplanacaktır.

Kredi Taksiti Nasıl Hesaplanır?

Bu noktada gelir devreye girmektedir. Gelirinizin yarısı kadar her ay taksit tutarı belirlemek sizin elinizde. Ancak bu durum en fazla ödenebilecek aylık tutardır. Kısaca ifade etmek gerekirse 3000 TL maaş alan bir banka müşterisi en fazla her ay için 150 TL taksitlendirme yapabilir. Bu durumda yapılabilecek en uzun vadenin 10 ay olması halinde talep edilebilen maksimum tutarın 30000 TL olduğu düşünülebilir.

Kredilerde Yıllık Maliyet Hesabı Önemlidir

Faiz borç hesabı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak borcun tamamına eklenen tutar yalnızca faiz değildir. Bankanın çeşitli isimlerle aldığı tüm masraflar da hesaplandıktan sonra faiz bindirimi yapılır ve borcunuz bu şekilde size sunulur. Bu durumda müşteri için hesaplama yapılması faiz kriterinizden ziyade maliyet oranı üzerinden olmalıdır. Bu maliyet hesabının yıllık olması ise müşteri için daha avantajlı olacaktır.

Özel Ödeme Planı Oluşturmak Mümkündür

Özel ödeme planları ödemeyi işinizi kolaylaştıracak unsurlardır. Bu planlamaların her biri farklı avantajlara sahiptir. Ödemelerin düşükten veya yüksekten başlamasına bağlı olarak artan veya azalan planlamalar mümkündür. Ancak bu durumda faiz planlaması da değişecektir. Yani faizin değişken olması söz konusudur. Artan ödemeli planlamalarda faiz miktarı daha zorlayıcı hal alabilmektedir. Bu bakımdan mümkün mertebe sabit oranlı veya azalan ödeme planlarına yönelmek daha avantajlı olabilir. Bu ödeme planları dışında pek çok planlama yöntemi var olsa da uzmanlar tarafından önerilen yöntemlerin daha çok bu yönde olduğunu belirtmekte fayda var.

Online Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda teknolojinin bankacılıkla entegre kullanılması pek çok işlemi kolay ulaşılabilir hale getirmiştir. Kredilerin çok çeşitli olması krediler hakkında bilinmesi gereken detayları da artırmıştır. Eskiden kredi alabilmek için birçok prosedürü yerine getirmek hatta imza üstüne imza atmak gerekirdi. Ancak kredi başvurusu için teknolojinin kullanılmaya başlanması işleri oldukça kolay bir hale getirmiştir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Esasen her konuda olduğu gibi bu konu için de bazı artılar ve eksiler vardır. Online başvuruların eksik yanı yüz yüze olmamasından kaynaklı yaşanır. Yani soru işaretlerini gidermek adına soru soracak birinin olmayışı olumsuz bir durum olarak düşünülebilir. Ancak bu sorunlar aşılamayacak sorunlar değildir. Artık müşteri temsilcisine bağlanarak problemleri çözmek mümkün. Öte yandan kredi ile ilgili gerekli metinleri internet ortamından indirip incelemek mümkündür.

Online başvurularda faiz oranlarının incelenmesi söz konusu olacaktır. Ancak iyi irdelenmemesi halinde masrafları ve ek ücretleri kaçırmak mümkün. Bu da daha avantajlı bir bankayı tercih etmeyi engelleyecektir.

Avantajlı mıdır?

Kredi seçiminde önceliğimiz ekonomik olarak destek ararken daha sıkıntılı hale gelmemektir. Bu bakımdan ödeme kolaylığını en iyi sağlayan ve faiz oranları en düşük şekilde veren bankalara yönelmek önemledir. Online başvurular bu konuda avantaj sağlayabilir. Fakat bu durumda insanların online bankalar hakkındaki güvensizlikleri ortaya çıkmaktadır. Esasen online bankacılıkta bu durum çok daha avantajlıdır. Çünkü bir şubede krediler hakkında bilgilendirmeler edinmek yalnızca o banka için bilgi almak demektir. Ancak online bankacılıkta tüm seçenekleri değerlendirmek mümkündür. Bir müşteri yalnızca faiz oranlarını değil tüm masrafları bu yolla irdeleme imkanına sahiptir. Bu yönüyle aslında doğru sistemleri kullanmak vasıtasıyla online başvurular oldukça güvenlidir. Üstelik zamandan tasarruf sağlaması bakımından özellikle tercih edilen bir yöntemdir.

Bankaların şubeleri kredi konusunda her türlü bilgiyi sunmaya hazırdır. Ancak bu hizmet yalnızca hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. Öte yandan online başvurular için bu durum oldukça avantajlıdır. 7 gün 24 saat bu hizmeti edinmek mümkündür.

Aynı Anda Birden Fazla Başvuru Yapılmamalıdır?

Online başvuru yönetiminde pratik bir ön hazırlık aşaması vardır. Değerlendirme için hızlı adımlar atmak ve ona göre karar vermek mümkün. Ancak bu sırada tam olarak karar vermeden başvuru yapmamak gerekir. Çünkü daha avantajlı bir başvuruyu kaçırmış olabiliriz.

Bankalar birbirlerine yapılan başvuruları inceleyebilmektedir. Bir online başvuru gerçekleşmişse ve sonrasında daha avantajlı bir kredi imkânı ile karşılaşmışsanız önceki başvuru sonrakinin reddine neden olabilir. Diğer taraftan bir banka tarafından başvuru kabul görmemişse diğer bankalara başvuru imkânı yeniden doğacaktır.

Bu nokta unutulmaması gereken detay bu başvuruların ön değerlendirme olmasıdır. Yani başvurudan önceki adım olarak düşünülebilir. Online başvuruyu yapmak ve kabul edilmesi kredi alabileceğiniz anlamına gelir.

Ön Onay Neden Çıkmaz?

Kredi başvurularının hızlanması ilerleyen süreçlerin de pratik hale gelmesi demektir. Bu bakımdan yapılan online başvurunun kabul edilmemesi ardında yatan diğer sebeplere işaret eder. Bir kredinin reddedilmemesinin birden çok nedeni olabilir. Bunlardan ilki başvurunun abartılı olarak değerlendirilmesidir. Bu durumda daha makul seçeneklere yönelmek gerekecektir. Diğer taraftan kredi notunun yetersiz görülmesi, kara listede olmak veya o kredi için yeterli gelire sahip olamama gibi durumlar söz konusu olabilir. Bir yönüyle bu sayede sorunun kaynağına inme fırsatı elde den banka müşterileri sorunu çözmek adına harekete geçecektir.

Güvenli Midir?

Bu sorunun cevabı esasen avantajlı olmasında yatmaktadır. Pek çok insan bu avantajları kullanmak adına bu yönteme başvurmakta ve durumdan memnun kalmaktadır. Bu noktada doğru siteye erişmek söz konusu olacaktır. Eğer güvenli internet sitesinden başvuru yapıyorsanız bu durumda online başvuru güvenilir demektir.

En başta sitenin sertifikalı olması gerekmektedir. Siteye giren kişinin öncelikle adresi doğru girdiğinden emin olması gerekir. Ardından sertifikalı bir site olduğunu anlamak oldukça kolay olacaktır. Adres çubuğu üzerinde yer alan yeşil renkli küçük kilit işareti bu sertifikanın var olduğu anlamına gelir. Öte yandan adres çubuğunda en başta yazan kısma dikkat etmek oldukça önemidir. Adresin https://  yazan kısmında s harfinin olması sitenin güvenilir olduğu anlamını taşır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Bahsedilen avantajlarda belirtildiği gibi oldukça pratiklik sağlayacak olan bu yöntem çokça tercih edilmeye başlanmıştır. Bunun için yalnızca internet sahibi olmak yeterlidir. Öncelikle doğru sitede olduğunuzdan emin olun. Ardından ilgili sayfaya gelerek gerekli bilgileri girin. Bu bilgiler rakamsal olarak krediye dair girilmesi gereken unsurları ifade eder. Çekmek istediğiniz miktar ve vade girmeniz bu noktada yeterli olur. Bu sayede yeterli şartları taşıyorsanız krediniz onaylanır. Artık çoğu banka bu süreçten sonra belge talep etmemektedir.

Daha Kolay mı Onaylanır?

Teknoloji hızı da peşinden sürüklemiştir. Bu bakımdan yapılan her işlemin daha hızlı olması, çoğu zaman evrak ve kefil istememesi, mesai saatleri gerektirmemesi ve buna bezer durumlar nedeniyle çok daha avantajlıdır. Bu bakımdan diğer yönteme göre oldukça kolay olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Neden Online Başvuruda Faiz Oranları Daha Uygun?

Esasen bu durumun birden fazla nedeni var. Bunlardan birincisi bankanın bu tarz işlemlere özendirme yapmak istemesidir. Bu sayede müşteri potansiyeli artacak olan bankanın kâr oranlarını artırması sağlanacaktır. Diğer taraftan rekabetin bu durum üzerindeki etkisinden bahsetmek gerekir. Her ne kadar sıfır faiz diye bir durum söz konusu olmasa da bankalar arasında çok avantajlı imkan sunan seçenekleri görmek mümkündür.

Bu durumun en önemli nedenlerinden biri de bankaların giderlerinin azalıyor olmasıdır. Bu sayede bankalar şube masraflarından tamamen kurtuluyor. Ayrıca şube kirası ödenmiyor. İşlemler daha hızlı ilerlediği için müşteri potansiyeli artıyor.

Bankalara SMS ile Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kredi ihtiyacınız mevcut ise ve bankaların detayları içerisinde kaybolmak istemiyorsanız sms ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Artık bankalara giderek saatlerce vaktinizi harcamadan nasıl kredi başvurusu yapacağınızı ise bu yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası

Hem kredi kartı hem de avantajlı kredi paketleri ile tanıdığımız Garanti Bankası’nın hazırlamış olduğu kredi paketlerine bakıldığı zaman, ticari ve KOBİ kredilerinin yanı sıra, daha çok tercih edilen bireysel ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi ve eğitim kredisini görmekteyiz. Yüksek bütçeli olmayan bireysel krediler için de, banka sms yolu ile yapılan başvuruları kabul etmektedir.

Garanti Bankası kredilerine sms yöntemi ile başvurmak için gönderilmesi gereken SMS şu şekildedir. Kredi türü, TC kimlik numarası, talep ettiğiniz kredinin rakam ile yazılışı, borcunuzu geri ödemek için tercih ettiğiniz vade süresi, aylık net gelir durumunu aralarında birer tane boşluk bırakıp yazın. Ardından da bu kısa mesajı 3390’e gönderin.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır ?

 • Başvurunuzun sonucu 5 dakika içerisinde cep telefonuna sms ile gelecektir.
 • Eğer başvurunuzun sonucu ile ilgili herhangi bir bildirim gelmedi ise Garanti Bankası müşteri destek hattı olan 444 0 335 üzerinden arayarak bilgi alabilirsiniz.
 • Sms ile başvuru sonucunu öğrenmek isterseniz Durum yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranızı yazarak 3390’a kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Denizbank

Denizbank müşterileri için banka şubesine gelmeden alınabilecek 10 bin liralık kredi başta olmak üzere, ilk kez Denizbank hizmetlerinden faydalanacak ya da diğer kredi paketlerini ilk kez kullanacak kişiler için de cepten kredi başvurusu imkanı bulunmaktadır. Bunun için kişiler KREDİM yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra TC Kimlik Numaralarını yazıp, yazdıkları bu kısa mesajı 3280’e göndermelidirler.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır ?

 • Bu kısa mesaja en fazla beş dakika içerisinde geri dönüş yapılacak ve başvuru sonucunuz hakkında da sizlere bilgilendirme yapılacaktır.
 • Kredi başvuru sonucunuz olumlu ise kullanabileceğiniz kredinin limiti ve vadesi sms mesajı ile cep telefonunuza gönderilecektir. Bu aşamadan sonra sadece nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi ile birlikte size en yakın DenizBank şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.
 • 00 90 850 222 0800 numaralı telefondan müşteri destek hattına ulaşarak da başvuru sonucunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

QNB Finansbank

QNB Finansbank adı ile hizmetlerine devam eden banka, cepten kredi başvurusu yapmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği bankalardan birisidir. Hem QNB Finansbank müşterileri, hem farklı bankalardan hizmet alıp ilk kez QNB Finansbank’a başvuru yapacak ya da bankanın şubesiz bankacılık hizmeti olan En Para’dan faydalanan kişiler, sms yöntemi ile başvurularını yapabilecektir. Bunun için TC kimlik numarasının yazılıp 5030’a gönderilmesi yeterli olacaktır.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır ?

 • Kredi başvurunuz aynı gün içerisinde sonuçlanmaktadır ve sms olarak bildirim sağlanmaktadır.
 • 0850 222 0 900 numaralı telefondan müşteri destek hattına ulaşarak da başvuru sonucunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası’nın bireysel ihtiyaç kredisi, sıfır ve ikinci el taşıt kredisi ya da eğitim kredisi paketlerine başvuru yapacak olan kişiler, sms ile başvuru tamamlayabilirler. Bunun için başvuru yapılacak kredinin türü, TC kimlik numarası ve aylık gelir durumu yazıldıktan sonra 4411’e gönderilmesi yeterli olacaktır. Eğer kredi başvurusu için konut, kobi ya da ticari kredi paketlerini kullanmak istiyorsanız bunun için banka şubelerine gidilmesi gerekmektedir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır ?

 • Kredi başvuru sonucunuz 24 saat içerisinde sms ile yanıt ulaşacaktır.
 • 444 0 444 / 0850 222 0 444’ü arayarak müşteri destek hattına ulaşabilir ve başvuru sonucunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Akbank

Akbank müşterileri ve Akbank hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişiler için, kısa mesaj yolu ile başvuru yapılması mümkündür. Bunun için Kredi yazıp bir boşluk bırakıp kişilerin TC kimlik numaralarının yazılması istenmektedir. Kurallara uygun bir şekilde hazırlanan kısa mesaj; 4425’e gönderildikten sonra başvuru işlemi tamamlanacaktır.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır ?

 • Kredi başvuru sonucunuz 24 saat içerisinde sms ile yanıt ulaşacaktır.
 • 444 25 25 / 0850 222 25 25’i arayarak müşteri destek hattına ulaşarak başvuru sonucunuz ile ilgili isterseniz bilgi alabilirsiniz.
 • Sms ile kredi başvurusu yalnızca İhtiyaç Kredisi için geçerlidir.
 • Maksimum kredi tutarı sms ile başvurular için 20.000 TL’dir.
 • Maksimum vade ise 36 aydır.

Vakıfbank

Vakıfbank’ın sunduğu bireysel ihtiyaç ve taşıt kredisi paketlerine, sms yöntemi ile başvuru yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken büyük harfler kullanarak TIK yazıp ardından TC kimlik numaranızı, her ay aldığınız net geliri yazmalısınız. Bu kısa mesajı da 5724’e gönderdikten sonra, banka size geri dönüş sağlayacaktır.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır ?

 • Kredi başvuru sonucunuz 24 saat içerisinde sms ile yanıt ulaşacaktır.
 • 0850 222 0 724’ü arayarak müşteri destek hattından başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz.
 • Minimum vade 3 ay, maksimum vade 48 aydır.

Halk Bankası

Halk Bankası için büyük harfler kullanılarak TC kimlik no, kredi türü, talep edilen kredinin rakam ile miktarı ve aylık net maaş yazılıp 3452’e gönderilmelidir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır ?

 • Kredi başvuru sonucunuz 24 saat içerisinde sms ile yanıt ulaşacaktır.
 • 0850 222 0 400 veya 444 0 400’ı arayarak müşteri destek hattına ulaşarak başvuru sonucunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Şekerbank

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi başvurularını kısa mesaj ile Şekerbank’ ta yapmak isteyenler kredi türünü yazarak(KREDİ, KONUT, TAŞIT) Tc kimlik numarası ve aylık geliri yazarak 1953′ e kısa mesaj ile başvuruda bulunabilirler. Tüm operatörlerden sms ile kredi başvuru yapanların kredileri onaylandığına dair en kısa süre içinde cep telefonlarında gelen mesaj ile banka şubelerine Nüfus cüzdanı ile başvurarak çıkan krediyi almak için müracaat edebilirler.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır ?

 • Kredi başvuru sonucunuz 24 saat içerisinde sms ile yanıt ulaşacaktır.
 • 0850 222 78 78’i arayarak müşteri destek hattına ulaşarak başvuru sonucunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
 • Faiz oranı : 3,24 ay : % 2,13, 25-36 ay : %2,18, 37-48 ay:2,18
 • Vade: 3-48 Ay
 • Maksimum Kredi Tutarı: 50.000 TL

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Pek çok insan kredi başvurusu iptal etme hakkından haberdar değildir. Ancak belli süreler içerisinde kredi başvurusunun geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Üstelik bu işlemi yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Kredi başvurusunu iptal etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.

Kredi başvurusu için pek çok yöntem olduğu biliniyor bu yöntemlerden bazıları internet üzerinden yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan başvurular ön onaya bağlı olarak belirlenir. Bu ön onay bilgilerinizin zaten bankada mevcut olasına bağlı olarak verilmektedir. Bu durumda kredi başvurusunu iptal etmek daha kolay olacaktır.

Ön onay alabilmek için öncelikle kredi notunuzu yüksek olması gerektiğini belirtmekte fayda var. Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişir. Bu durumun temel nedeni ise borcun düzenli ödenip ödenmemesidir. 900 üzerindeki notlar kredi için ideal kabul edilir. Bu durumda ön onay sağlanacaktır.

SMS ile Kredi İptali

Bankaların müşterileri için sunduğu hizmetlerden birisi de SMS ile kredi vermektir. Bu sayede pek çok prosedürü aşarak kolaylıkla kredi alabilmek mümkündür. Bu süreçte onaylanan kredi yine ön onay olarak nitelendirilecektir. Bu durumda süreç belirtildiği gibi kendiliğinden biter. Ancak belgelerin teslim edilmesi ve kredinin onaylanması halinde kredi iptal dilekçesi sunmak gerekecektir.

Mobil Bankacılık ile Kredi İptali

Alternatif olarak kredi talebi sağlamak adına mobil bankalar tercih edilmektedir. Bunun sebebi daha avantajlı imkanlar sunmasıdır. Mobil cihaz üzerinden yapılan başvuruda hiçbir belge talep edilmeden paranın hesaba yatması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda müşteri temsilcisi sizi arayarak bilgilendirme yapacaktır. Hali hazırda size sunulmuş olan parayı kullanırsanız kredi iptali mümkün olmayacaktır. Ancak hiç kullanılamayan kredini yine kendiliğinden iptali söz konusu olabilmektedir. Öte yandan bankanız kredinizi hazır olarak bekletebilir. Bu durumda krediyi kullanmadığınız taktirde para yalnızca hesapta kalacak ve kredi çekmemiş gibi işlem göreceksiniz.

Kredi Başvuru İptali Kaç Gün İçinde Gerçekleştirilmelidir ?

Online bankacılıkta başvurular kabul edilmiştir. Ancak yine de ilerleyen süreçte bankanız sizden gerekli belgeleri ister. Bu durumda belgelerin bankaya teslim edilmesi ve asıl onayın verilmesi için 10 ile 14 gün arasında bir süre vardır. Bu süre içerisinde gereken belgelerin hazır edilmemesi kredinin iptal edilmesi demektir. Esas onay için banka şubesine gitmeniz gerekir. Gitmediğiniz taktirde onay iptal edilir. Ancak emin olmak adına banka ile görüşmekte fayda var.

Şubeden Kredi Başvuru İptali

Bu durumda iki seçenek karşınıza çıkar. Birinci seçenekte bankanızın krediye onay vermeden önce iptal etmesini sağlamaktır. Bunun için bankaya başvurarak kredi iptal dilekçesi sunmak gerekecektir. Ancak kredinizin onaylanması halinde belli süre içerisinde yine de iptal etmek söz konusu olabilir. Bunun için hesabınıza gönderilen paraya hiç dokunmamış olmak gerekir. Tüketici hakları kanununa göre kredi kullanıcılarını korumak adına bir düzenleme ilan edilmiştir. Bu düzenlemeye göre 14 gün içerisinde kredinin iptal edilebilmesi söz konusudur. Bu şartlarda sağlana  kredi iptali için herhangi bir ceza ödemesi yapılmayacaktır.

Kredi iptali için verilen 14 gün süre sözleşmenin yapıldığı tarih baz alınarak belirlenir. İptal sürecinde bankadan bazı ödemleri talep etme hakkınız bulunmaktadır. Bu tutarlar faiz tutarı, kamu ödemeleri ve üçüncü kişilere yapılan ödemeler olarak belirtilir. Bu ödemeler haricinde herhangi bir tutar talep edilemez.

14 Günü Geçtiğinde Kredi Nasıl Kapatılır?

Bu konuda belirtilen süre 14 gündür. 14 günü geçmesi halinde kredinin iptali söz konusu değildir. Ancak krediyi kapatmak yine de mümkün. Bu durumda ödenen paraya hiç dokunulmamış olmak gerekir. Daha sonra kapatma sürecine kadar olan faiz miktarı ile masrafların bankaya ödenmesi gerekir. Konut kredisinin bu durumda geçerli olmadığını söylemekte fayda var. Yani 14 gün geçmesi halinde konut kredisi cezasız kapatılamaz. Böyle bir durumda erken kapatma cezası ismi verilen bir miktarı ödemek zorunda kalırsınız. Çünkü konut kredisi diğer kredilerden farklı olarak bazı işlemlere tabidir.

Kredi Erken Kapatma Cezası Ne Kadar?

Konut kredisinin erken kapatma cezasını belirleyen iki unsur vardır. Birincisi borcun miktarı ikincisi ise vadenin ne kadar olduğudur. Vadesi 36 ay ve daha az olan konut kredileri için borcun %1’i 36 ayın üzerindeki vadeler için ise %2’si ödenir. Borcun peşin olarak ödenmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Masrafsız Bankacılıkta Kredi İptali

Masrafsız bankacılık şube olmadan kredi talep etmeyi sağlamaktadır. Bu bakımdan sunduğu özel avantajları da düşünerek pek çok insan bu yöntemleri başvurmayı tercih etmektedir. Bu bakımdan talep edilen kredinin iptal edilmesi yine aynı hususta düşünülecektir. Mobil bankacılık üzerinden talep edilmesine benzetebiliriz. Alınan krediyi hiçbir işlem yapmadan tutmak geri ödeme sorunu oluşturmaz. Ancak krediyi iptal etmek adına müşteri hizmetleri ile görüşmek gerekebilir. Öte yandan masrafsız bankacılıkta kullanıcılara kredi kartı verildiği de bilinmektedir. Bu durumda kredi kartının iptal edilmesi de söz konusu olacaktır. Kredi kartını iptal ettirmek için borcun tamamının ödenmesi gerekir. Ancak en azından kartın kullanıma kapatılması ve ardından borcun ödenmesi söz konusu olabilmektedir.

Müşteri Temsilcisini Arayarak Kredi İptal Edilir mi?

Banka şubelerinden yapılan krediler için onayanda önce dilekçe vermek gerekecektir. Ancak onay çıkmışsa iptal için yine de bankaya başvurmak gerekir. Bu durumda müşteri temsilcisi yoluyla kredi iptal etmek mümkün değildir. Ancak bilgi edinmek adına müşteri temsilcisi ile görüşmek fayda sağlayabilir.

Mobil cihazlar üzerinden yapılan kredi taleplerinde müşteri temsilcisini arayarak kredi talebini iptal ettirmek mümkün olabilmektedir. Diğer taraftan mobil cihazlar üzerinden de bu iptali gerçekleştirmek söz konusu olabilmektedir.

Her türlü kredi iptali için müşteri temsilcisini aramakta fayda var. Bahsedildiği üzere ön onaydan geçen krediyi iptal ettirmek için müşteri temsilcisini aramaya gerek yoktur. Ancak kredinin iptal olduğundan emin olmak adına müşteri temsilcisini aramakta fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git