BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ

Kredi Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?Bazı bankalara bir çok evrak tanzim ederek müşteri temsilcileri ile görüşmek gerekse de, bazı bankalara bir tek SMS göndermek kredi başvurusu için yeterlidir. Tabi tüm bankalara internet üzerinden kredi başvurusu yapmak veya kredi başvuru internet üzerinden takip etmek mümkündür.

BANKADAN KREDİ BAŞVURU SONUCUNU SORGULAYIN!

İnternetten veya SMS yolu ile kredi başvurusu yaptıysanız, banka tarafından gerekli evrakların tanzimi için banka şubelerine davet edilirsiniz. Bu davette müşteri temsilcileri ile yapmış olduğunuz görüşme neticesinde kimlik bilgileriniz kontrol edilir ve başvurunuz ile ilgili bilgiler sisteme kaydedilir. Kredi başvurunuzun sonuçlanma süresi bu işlemi yaptığınız anda işlemeya başlar. Başvurunuz sistem üzerinden operasyon birimine, daha sonra banka genel merkezine gönderilir ve burada daha önce kullanmış olduğunuz krediler, borç durumunuz, gelir durumunuz gibi kriterler incelenerek tarafınıza dönüş sağlanır.

Bankaların cevap süresi ne kadar?

Bankalar bahse konu incelemeler neticesinde tarafınıza olumlu yada olumsuz bir yanıt ile dönerler. Eğer krediniz onaylanır ise, bankada son imzaları attıktan sonra, bankaya ait herhangi bir gişeden krediniz nakit olarak teslim edilir veya hesabınıza yatırılır.

Bankaların kredi başvurusu ortalama 1 ile 5 gün arasında sonuçlanır. Bazı bankalar aynı gün, bir kaç saat içerisinde kredi başvurunuzu inceleyerek olumlu veya olumsuz yanıt verebilmektedir.

Eğer kredi başvuru sonucunuz bir türlü banka tarafından incelenerek tarafınıza olumlu veya olumsuz bir yanıt verilmediyse, bunun iki sebebi olabilir. Birincisi bankanın siteminden kaynaklanan yazılımsal veya verisel problemler nedeniyle sistemde sorgulama işlemi yapılamayışınızdır. İkinci sebep ise, daha önce borcunuzu ödeme konusunda sıkıntıya düşmeniz veya talep ettiğiniz kredi tutarının maaşınızın belirli bir bölümünü geçmiş olması nedeniyle banka tarafından onay konusunda yaşanan sıkıntıdan dolayıdır.

Banka kredi başvuru sonucunu öğrenmek için, banka şubelerini ziyaret edebilir veya internet üzerinden online olarak kredi başvuru sonucunu kontrol edebilirsiniz.

Bankalardan Kredi Cevabına Olumsuz Cevap Gelirse

Yaptığınız başvuru olumsuz sonuçlanırsa kısa vadede yapacağınız işlemler çok kısıtlı. Bu hususta neden kredinizin onaylanmadı konusu çok önemli size yol gösterecek yeniden kredi çekmeniz için tekrar şansınız olması için bu nedeni bulup önce onu çözmelisiniz en ufak daha önce kredi kartınızı ödememeniz yada unutmuş geç ödenmiş bir krediniz olması bu duruma yol açabilir. Yapmanız gerek findeks sitesinden bir rapor alıp analiz etmeniz gereklidir. Findeks kredi raporu çok kapsamlı bir rapordur. Güzelce analiz ederseniz nokta atış kredi çekememenize neden olan faktörü bulursunuz. Bankacılık terimlerine yabancı olan kişiler bu raporu bazen analiz etmeleri zor olabilir bu gibi durumlarda tanıdığınız bir bankacıdan yardım alabilir yada bankaların bireysel müşteri hizmetlerinden size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu şekilde sizin kredi çekmenize engel olan faktörü tespitinden sonra sorunu ne kadar kısa zamanda çözerseniz tekrardan kredi başvurusu yapabilirsiniz sorunu çözmeden asla tekrar tekrar başvuru yapmaktan kaçının sürekli başvuru hem kredi notunuzu düşürür hem de diğer bankalar nezninde kredibilitenize aşağı çeker, çünkü bankalar arasında ortak veri paylaşımı olduğu için olumsuz yapılacak her hareketiniz diğer bankalara da anında online olarak yansımaktadır.3 Yorumlar

  1. Ziraat bankası Tekirdağ/çorlu şubesine emlakçı takibinde benim adıma konut kredisi basvurusunda bulunulmustur.Bu süre 10 günü geçti ve tarafima her hangi bir bilgi gelmedi.Konu ile ilgili bilgi almak istiyorum.

  2. Ben mehmet uysal bugünkü finansbank kredi basvuru sonucum belli olmadı. Sonucunu merak ediyorum. Banka tarafından bilgilendiriledim….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close