GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Kredi Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Bankaya kredi borcunun bir taksiti ödenmezse ne olur?

Sizlere kredi borcunun 1 ay ödeme yapılmadığı durumlarda neler olacağı hangi durumlarla karşılaşabileceği hakkında detaylı bilgi verdik. Günümüzde hemen hemen herkesin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan birisi olan kredi borcunun 1 ay tehirli ödenmesi,  ödenmemesi durumunda bankalar günlük gecikme faizi uygular. Bankalar kredi borcu için genellikle 2 ay iltimas gösterebilirler.

Yani kredi aidatlarını 2 ay geriden öderseniz  gecikme faizi dışında bir sorunla karşılaşmayabilirsiniz. Fakat ne olursa olsun değişmeyen kural; 3 ay gecikme süresidir. Eğer kredi çekerken bir ipotek ve kefil göstermişseniz ilk olarak bunlar tehlike altındadır. Kredi borçlarının ödenmemesi ve bu durumun üst üste 3 ay gecikmesi kredi takibi başlamasına yol açar. Buna göre 90 gün ödenmeyen kredi borcu, bankanın ilgili kredi takip bölümüne aktarılmaktadır. Bu bölüme aktarılan dosyalar incelendikten sonra bu departmanda görev alan kişiler banka borcunu 90 gündür ödemeyen kişilerle iletişime geçerler.

Bu kişilere 7 gün içinde borcunu kapatma fırsatı sunulmaktadır. Yapılan anlaşmalar sonucu  mevcut borcu yapılandırma işlemine giderler.  İş bankadan çıkar yapılandırma için avukata gider.Borç yapılandırma işlemi belli faiz tutarında beraberinde getirir. Kredi borcu yapılandırılan kişiler bankanın kara listesine girmektedirler. Kara listeye giren kişilere Türkiye genelinde hiçbir bankadan 5 yıl süre ile kredi kullanamaz. Yapılandırılan kredi borcu günü gününe her ay düzenli bir şekilde ödenmelidir.

Aksi takdirde kişiler direkt olarak yasal takibe alınabilir. Yasal takibe alınan kişilere borcun tahsil edilmesi için maaşına blokaj uygulanır. Borcunun tamamının kapanmasına kadar kişi maaşının belli bir kısmını alamaz. Haciz ile maaştan kesilen miktar maaşın ¼ oranındadır. Kişinin çalıştığı yere de haciz yazısı gönderilir. Ayrıca haciz uygulamasında maaşının ¼ oranına gelebileceği gibi, arabasına, evine, tarla, gayrimenkulüne, arsasına da gelebilir.

KREDİ BORCU ÖDENMEZSE HAPİS CEZASI ALINIR MI?

Kredi borcu ödenmezse çoğu zaman hapis cezası verilmesi mümkün değildir. Ancak kredi borcunu yapılandıran ve kara listede bulunan kişilerin hapis cezası alması gündeme gelebilir. Banka çeşitli yolları denedikten sonra en son haciz yoluna gider. Borcun ödenmemesi mutlaka ilerleyen dönemlerde zor durumda bırakacağı için borç ödeme düzenine dikkat edilmelidir.ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. EMRAH GÖKÇAY dedi ki:

  MERHABA BEN ADİ EMRAH İŞİTME ENGELİ OLDU ANKARA CEP TEL 0 543 432 0 574 MESAJ ULAŞTİR OLAN BİLGİ TAMAM TEŞEKKÜR

  SAYGİ
  BANK DİĞER KREDİ KART VE KREDİ GEÇİKME TAKİP OYNAMAK NE DİYORUMLAR GİZLİNİZLERİM EDİLEMEMLER BİLGİ TAMAM
  BANK DİĞER TC NUMARA 11236265668 KREDİ KART VE KREDİ ONAY ALDİ ZATEN MERAK İYİ OL ANLAMLAR BİLGİ TAMAM TEŞEKKÜR

  KENDİ İYİ BAK
  SEVER KAYDET SELAM OL

  EPOSTA ADRES GOKCAYEMRAH@OUTLOOK.COM
  İNTERNET SİTE http://WWW.FACEBOOK.COM/EMRAHGOKCAYİS BAGLA BAK MERAK OL CEVAPLARİM OL

YORUM YAZ