whatsapp toplu mesaj
Güncel

Kredi Borcu Ertelenebilir Mi ?

Belirli bir ayda ödemediğimiz kredi taksitinin yerine bir yenisi, bir ay sonra bir yenisi daha gelecektir. Bu sebeple ödeyemediğimiz kredi taksitleri çoğalacağından dolayı icralık olma durumumuz söz konusu olacaktır.

Kredi taksitlerinin bir veya bir kaçını ödeyemezseniz, yapmanız gereken en mantıklı durum, kredinizi çekmiş olduğunuz bankanızın müşteri temsilcileri ile bu durumu görüşerek, kredini yapılandırmanızdır. Tabi bankalar ödeyemediğiniz kredi borcunuz veya kredi kartı borcunuz için böyle yapılandırma veya ertelemeye olumlu bakmayabilirler. Ancak her geçen gün borcun büyümesini, ana para haricinde haricen birde faiz borcunuzun çoğalmasını istemiyor iseniz, yapmanız gereken en mantıklı olay bankanız ile görüşmenizdir.

Bankalar tarafından kredi çektiğiniz esnada imzaladığınız sözleşmede, çekmiş olduğunuz kredinizi kaç taksitle ödeyeceğiniz, ödeme periyotlarının hangi tarihlerde olduğu, taksitlerden birini veya bir kaçını ödemeniz durumunda, tarafınıza uygulanacak yaptırımlar yazılıdır. Siz bankanın tarafınıza sunduğu tüm şartları kabul etmiş bulunmaktasınız. Bu sebeple genelde tüm bankalar tarafından kredi borcu erteleme işlemine sıcak bakılmamaktadır.

Kredi borcunuzu belirli bir süre veya daimi olarak ödeme de zorlanma durumunuz söz konusu ise, yapmanız gereken tek şey, farklı bir finansman kaynağından para bulmanız veya başka bir çareniz yok ise, yapılandırma kredilerinden yararlanmanızdır. Bankalar yapılandırma kredisini verirken, daha önce çekmiş olduğunuz kredinizin belirli bir bölümünü veya hepsini, kapatmanızı ön görürler. Yani örnek vermek gerekirse aylık 500 TL. ödediğiniz 48 aylık ihtiyaç kredisinin 24. taksitini ödeyemediğinizi düşünürseniz, banka size yeni bir kredi vererek, daha önce çekmiş olduğunuz kredinin kapanması şartı ile borcunuzu daha uzun vadeye yayarak kredinizi ertelemenizi sağlayabilir. Anlatmış olduğumuz durum yapılandırma kredisine bir örnektir.

Kredi borcunuzu ertelenmesi için bankanıza hitaben bir dilekçe vermek istiyor iseniz, aşağıda anlatılan biçimde bir dilekçe yazabilirsiniz.

…. BANKASI ….. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanızdan … tarihinde …. vadeli …… TL. ihtiyaç/konut/işyeri kredisi kullandım. Bugüne kadar kredimin …. taksitini ödedim. Ancak şuan itibariyle geriye kalan kredi taksitlerimi ödeyebilecek durumda değilim. Bu sebeple kredi borçlarımın vadelerini … tarihinden itibaren yeniden ödemeye devam edeceğim. Bu sebeple, ……. TL. olan kredi borcumun …. tarihine kadar ertelenmesini istiyorum.

Gereğini arz ederim. tarih. Başvuru sahibi adı soyadı imzası

Kredi erteleme konusunda hukuki sorumluluk

Kredi sözleşmesi içeriğinde, olağanüstü bir durum olmaz ise kredi çeken tarafından farklı bir talep ile yeni bir madde eklenmez ise, genel itibariyle tüketici, bireysel ihtiyaç kredileri, konut kredisi, işyeri kredisi ve özel kredi paketlerinde kredi borcu erteleme söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close