whatsapp toplu mesaj
Güncel

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı ?

Kredi borcunu ödemediğinden dolayı hapis cezası yoktur ancak borcun takip edilmesi için yapılmakta olan icra takibinde taahhütte bulunmanız ve bu taahhütü yerine getirmemeniz durumunda hapis cezası vardır. Bu hapis cezası genelde icra iflas kanunu hükümlerine göre 3 ay tazyik hapsi şeklinde infaz edilmektedir. Paraya çevrilemez, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak infaz edilemez.

Taahhütü İhlal Suçundan Hapse Girince Borç Silinir mi?

Kredi borcunu ödeyemeyenlerin, borcu ödeyeceğine dair taahhütte bulunduğu ve bu taahhüt nedeniyle hapse girdiğini düşündüğümüzde, 3 ay veya bir kaç defa 3 ay hapsen tazyik cezası yatması durumunda borcun silinip silinmeyeceği en çok sorulan sorulardan biridir. Bu durumda borç silinmeyecektir. Hapis tazyik borcunu ödemeyen kişi için caydırıcı ve ödemeye zorlayıcı nitelikte bir hapis cezasıdır.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

İlk tavsiyemiz, borç yapılandırma kredisi kullanmalarıdır. Bu kredi sayesinde ödeyemedikleri kredilerin vadesini uzatabilirler, yapılandırabilirler. Hatta bankanın uygun görmesi durumunda, kredi borcunu belirli bir süre erteleyebilirler. Genel itibariyle kredi kartı borçlarını ödeyemeyenler, aylık giderleri ile borçlarına karşılayamayanlar tüketici kredilerine başvuruyor. Bu kredilerin ödenmesi esnasında hesapsızca kredi kartı kullanmaya devam edenler, hem kredi kartının borcunu hemde ödemesi gereken kredi borcuna maaşının yetmemesi durumunda bu durum meydana geliyor.

Kredi borcunuzu ödeyemiyor ve hapse girmekten korkuyor iseniz, tüm borç bulma kaynaklarınıza başvurmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle yakınlarınızdan başlamak kaydı ile borç para bulmanız en kolay kurtuluşunuzdur. Ancak borç para alabileceğiniz yakınınız yok ise, yine bankalara başvurmaktan başka çareniz yok gibi görünüyor. Bu durumda tüketici kredilerine başvurabilir ve/veya yapılandırma kredisi çekebilirsiniz.

Borcunu Ödemeyen Hangi Cezaevine Girer?

Tarafınıza İcra Ceza Mahkemeleri tarafından hapsen tazyik veya hapis cezası verilmesi durumunda, ayrıca başka bir mahkemeden kesinleşmiş hapis cezanız bulunması durumunda, mahkemelerce kesinleşmiş hapis cezası Cumhuriyet Başsavcılığı İlamat ve infaz bürosuna gönderilir. Bu büroya Halk arasında İnfaz Savcılığı da denir. İnfaz Savcılığınca kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs için davet gönderilir. Eğer hapis cezasının toplamı 3 yıldan az ise, Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği gereğince hapis cezası direk olarak açık ceza infaz kurumlarında infaz edilir.

Hapis Cezası Toplamda 3 Yıldan Az İse;

  • Davetiye gönderilir. Davetiye tebliğinden 10 gün içinde açık cezaevine teslim olması istenir.
  • Teslim olursa hapis cezası açık cezaevinde infaz edilir ve tahliye edilir.
  • Teslim olmaz ise yakalama çıkartılır kapalı ceza infaz kurumlarına alınır. Cezanın belirli bir bölümünü infaz etmeden açık cezaevine gidemez.

Toplam Cezası 3 Yıldan Fazla İse;

3 yıldan fazla hapis cezası olanlar öncelikle kapalı ceza infaz kurumlarına alınırlar cezanın belirli bölümü burada infaz edildikten sonra durumları uyması durumunda açık cezaevine sevk edilirler. Hapis cezası vb. durumlar ile uğraşmamak için diğer kredileri incelemenizi tavsiye ederiz. İnternet üzerinden size en uygun kredilere ulaşarak borcunuzu ödemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close