Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı ?

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı ?
14 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 55 kez okundu.

Herhangi bir bankada kullanmış olduğunuz kredilere dair bir borç mevcut ise ve bu borcu ödemekte zorluk çekiyorsanız kesinlikle bu noktada herhangi bir hapis cezası olmayacağını ifade edebiliriz. Mevcut anayasamızda kişilerin kredi kartı veya kredi borçları sebebiyle bir hapis cezası alması söz konusu değildir. Fakat bu noktada bazı yasal yaptırımlar bulunmaktadır ve tüketiciler de bir takım detaylara dikkat etmelidir.

Borcun Ödenmemesi Halinde Yasal Süreç Nasıl Başlar ?

Bankalarda yer alan kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemez bir hale geldiğiniz takdirde ilgili banka size 90 günlük bir zaman tanımaktadır. Bu süreç içerisinde banka tarafından uyarılırsınız veya aranabilirsiniz. İlgili banka bu noktada size mevcut borcunuzu yapılandırmak için teklif sunacaktır. Eğer borcunuzu bu yapılandırma ile birlikte ödeyebilecekseniz bankaya olan yaklaşımınız bu süreç içerisinde oldukça önemli bir hale gelecektir. Borç yapılandırmasını kabul ettikten sonra ilk taksidini ödemediğiniz takdirde ise banka hemen yasal süreci başlatacaktır. Bankanın avukatı dosyanızı aldıktan sonra haciz işlemleri ile ilgili size ulaşarak bilgilendirme sağlayacaktır.

Yasal Süreç Nasıl İlerler ?

Bankadan dosyanızı alan avukatlar tarafınıza borcunuz ile ilgili baskı yapmaya başlayacaktır ve bu süreçte eş zamanlı olarak mal varlıklarınızı ve maaşınızı araştırmaya başlayacaktır. Eğer banka üzerinden düzenli olarak maaş alıyorsanız, maaşınızın belirli bir bölümüne icra tarafından el konulacaktır. Fakat düzenli bir geliriniz yoksa ve herhangi bir mal varlığınız mevcut değilse icra memurları adresinize gönderilecektir. Evinize icra memurları geldikten sonra mevcut eşyalarınızın listesini oluştururlar ve eğer herhangi bir temel eşyadan ikişer tane veya daha fazla bulunuyorsa bu noktada banka bu eşyalarınıza el koyabilir. Fakat her bir eşyadan yalnızca bir adet mevcut ise bu noktada banka eşyalarınızı icra edemez.

Borç Ödeme Zamanını Taahhüt Etmeniz İstenebilir

İcra memurları herhangi bir eşyanızı haciz edemediği takdirde sizden borcunuzu ödemeniz noktasında bir süre isteyebilir. Bu durum oldukça önemlidir ve dikkt edilmesi gerekmektedir. Eğer borcunuzu ödeyeceğiniz süreyi kesin olarak taahhüt ederseniz ve belirttiğiniz zaman geldikten sonra borcunuzu ödemezseniz bu durumda hapis cezası karşınıza çıkabilir. Bu noktada eğer borcunuzu ödeyebileceğiniz net bir tarih belirtemiyorsanız bunu açık bir şekilde söylemeniz sizin için oldukça avantajlı olacaktır.

Borcunuzu Ödeyemiyorsanız Ne Yapmalısınız ?

Eğer kredi kartı ve kredi borçlarınızı ödemekte zorluk çekiyorsanız bankanız ile görüşerek borcunuzu mutlaka yapılandırmalısınız. Ayrıca çeşitli bankaların sunmuş olduğu borç kapatma kredisini kullanabilirsiniz. Ek olarak düzenli bir geliriniz varsa maaşınızın belirli bir kısmının kesilmesine izin verebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git