BANKACILIK

Kolay Yoldan Kredi Kartı Aidatını Geri Alma YöntemiBanka kredi kartı aidatlarını nasıl geri alabilirim?

Bankanın genel müdürlüğüne ve şubesine iadeli taahhütlü dilekçe ile iade talebinde bulunun. Gönderdiğiniz dilekçeye rağmen iade edilmemişse hukuk yollarıyla bu sorununuzu çözebilirsiniz.

İlk yasal işlem; Tüketici hakem heyetine başvuru yapmaktır. İlgili kaymakamlıktaki tüketici sorunları hakem heyetine bir dilekçe ile dilekçenizin yanında ekstrenizi de ekleyerek tamamen ücretsiz olarak şikâyetçi olun. Yasal olarak başvuru işlemleri,  geri alınması gereken kart aidatının iadesi ile ilgili yapılması gereken ilk işlemdir. Heyet incelemeleri yaparak talep ile ilgili olarak karar verecektir. Parasal sınırın üzerinde kalan talepler ile ilgili olarak mahkemeye aidatları gösterir belge ile beraber başvurarak bir dava açması gereklidir. 2013 yılı itibariyle 1191 lira ve altındaki alacaklar için tüketici hakem heyetine, 1191 TL ve üzerindeki alacakları için tüketici mahkemeleri yetkilidir. Tüketici mahkemeleri diğer mahkemelerden farklı olarak harçları eskilere göre çok daha düşüktür dolayısıyla masraf konusunda cüzi bir rakam ile haklarınızı talep edebilirsiniz.

Kart aidatlarını geri almak isteyen vatandaşlar, bu iki yoldan birini tercih ederek yasal yoldan başvurularını yaparak haklarını talep edebilirler. Mahkemelerin kararları tamamen bağımsızdır ve verecekleri karar tüketicinin aleyhine ya da lehine olabilir. Mahkemeden çıkacak olan karar tüketicilerin aleyhlerine olursa yüksek Yargıtay a temyiz yoluna gidebilirler. Lehine bir karar çıkması durumunda bankaya başvuruda bulunarak ödenmesini talep edebilir. Banka ödemeye yanaşmıyorsa icra yollarını deneyerek bankadan kart aidatlarının geri ödemesini icra yoluyla tahsil edebilirler.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close