GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,85 / Satış: 3,86
€ EURO → Alış: 4,54 / Satış: 4,55

Kredi kartı borçlarınızı ertelemeyin

Kredi kartı borçlarınızı ertelemeyin

Kredi kartı ödemelerini aksatmayın

Kart kullanımı günden güne artmaktadır. Hal böyle olunca kart borcu olmayan çok azdır. Kart kullanımında yapılan yanlışlıklar ilerleyen zamanlarda sıkıntıları beraberinde getirmekte borçları ertelemeden ödemek her geçen gün zorlaşmaktadır. Bunun tek sebebi aşan kart limitleri ve bedava alışveriş yapıyor hissi ile alıverişlerde kendimizi adeta kaybediyor olmamızdır. Bilinçli bir şekilde kart kullananlar bu sıkıntılar ile hiç karşılaşmadan her ay ödemelerini düzenli bir şekilde zorlanmadan yapmaktadır. Erteleyen kişiler genellikle bilinçsiz kart kullanan ve kartını kullanmayı bilmeyen kişiler olmaktadır. Ertelemeden günü gününde borçların ödenmesi notunuzu da etkilemektedir. Zamanı gelince eğer kart başvurusu yaparsanız bankalar  bu notuna göre değerlendirmeye almaktadır.

Eğer borçlarınızı ödemeyi ertelemeniz durumunda kartınızdan yapacağınız nakit avans çekimlerine kapalı olduğunu görürsünüz. Bankalar asgari ödemesini bile yapsanız dahi kartınızla yapacağınız işlemlere kota koymazken bankalar kartı borçlarının bir ay ertelenmesi durumunda kartınızı nakit avans çekimlerini durdurur. Kartınızın borçlarını ödemediğinizde kartınıza yasal işlemlere maruz bırakıp avukatlık olmamanız için mutlaka kart borçlarınızı hesap kesim tarihine kadar ödenmeli, 1 ay bile olsa borçları ertelenmemelidir.

Bazen işler yolunda gitmez kötü durumla karşı karşıya kaldığınız için borçlarınızı ödeyemiyorsanız bankayla görüşerek kart borçlarınızı taksitlendirme yoluna gidebilirsiniz. Bankaya başvurarak taksitlendirme işlemi talebinde bulunarak borçlarınızı yapılandırma yoluna gitmeli vadeleme işlemlerini yapmalısınız. Taksitlendirme seçeneğini kullanmazsanız mutlaka hesap kesim tarihinden önce asgari ödeme tutarını yatırmalısınız. Asgari ödemelerin tarihinin ertelenmesi durumunda bile faize maruz kalacağınızdan, kartınızın sürekli olarak faize maruz kalması kartınızın kapatılmasına neden olabilir. Bu durumda kart ile ilgili yasal işlemler başlatılmış ve avukatlık olacağınızdan taksitlendirme işlemi de bu durum için geçerli olmadığından mecburen yüksek tutarlı yapılandırma işlemiyle kartınız borcunun tahsilinin yapılması gerekecektir.

Banka işlemlerinde kartların kullanımın yaygınlaştığı günümüz koşullarında kartlarımızı bilinçli olarak kullanmak ve dikkatli harcamalar yapmak zorundayız. Bayram, tatil, gibi özel günlerde yapılacak harcamalar için artı bir özen göstermeli limitleri aşmamaya dikkat etmeliyiz. Kart limiti aştıkça ödenecek olan asgari tutar yükseleceğinden ödeme zamanında zora düşmemek için kartları bilinçli bir şekilde düzenli kullanarak zamanında borçları aksatmadan ödemeli ve bilinçli tüketici olmalıyız.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ