Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal Edilir mi?

Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal Edilir mi?
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 31 kez okundu.

Kredi kartına dair günlük hayattaki kullanım alanlarından ve kredi kartına sahip olunacak hangi bankaların var olduğundan, kredi kartı kullanma taktiklerine değin pek çok bilgiye sahibiz. Fakat bazı kelime oyunları bizleri yanıltmakla kalmıyor, ileride ağzımızın açık kalacağı şaşırtıcı sonuçlar doğurabiliyor. Bunlardan birisi de kart sahibi müşterinin, kredi kartını iptal ettirme ve kapattırma işlemlerini aynı sanması olayıdır. Bunun ayrımını yaptıktan sonra şaşırtıcı sonuca bir örnek vereceğim.

Peki bu ayrımın aslında doğru açıklaması nedir?

Bankanıza ait telefon bankacılığı olan iletişim kolundan adınıza ait kredi kartınızın kapatılmasını isterseniz, bu geçici süreli bir pasiflik taşır. Fakat aynı hizmetli şahıstan kredi kartınızın iptal edilmesini talep etmeniz doğrultusunda kartınız kesin olarak kullanıma kapanır. Şimdi gelelim örneğimize. Mesela müşteri, kredi kartını kapattırma olayını iptal ettirme sanarak kredi kartını kapattırır ise bir süre sonra kredi kartı yeniden kullanıma açılarak aktiflik kazandığında: ‘Ama ben bunu kapatmıştım!’ yanılgısına maruz kalıyor.

‘Kredi kartımı iptal ettirmeyi nasıl gerçekleştirebilirim?’

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi telefon bankacılığını kullanırsanız iki yöntemden birini tercih etmiş olursunuz. Diğer yöntem daha zahmetlidir, o da şudur: banka şubenize gidip dilekçe yazıp vermek. ‘Evet ben kredi kartımı iptal ettirmek istiyorum, fakat bu karta ait ödenmemiş borçlarım bulunmakta.’ diyorsanız böyle bir duruma karşı mantıklı seyirler izleyemeye çalışmadan önce bu merakınızı sonlandıralım.

Borçlarınız-taksit olarak da adlandırabiliriz- kartınız içinde ödenmeyi beklerken siz kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Bu süreç çeşitli banka çalışanları ve telefon bankacılığı görevlileri-müşteri hizmetleri servisi- tarafından bu gibi durumlar için özenle hazırlanmış teklif ve fırsatları size sunmaya çalışacak, kararınızdan caydırmak için etkili olduğunu düşündükleri son adımları atacaklardır. Gerçekten kredi kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız, bu teklif ve fırsatları göz ardı edin, renginizi belli edin ve istikrarlı bir şekilde yolunuzda ilerleyin derim. Şimdi, kredi kartı borcu varken kart iptalini gerçekleştirmek için izlenilecek yollara gelelim.

Siz iptal işlemini gerçekleştirdiniz ve banka artık her ay size gerekli ödemenizi hatırlatmak için gereken yükümlülüğü zorunlu bir şekilde üstlendi. Gerekli hatırlatmayı gördünüz, gerekli ödemeyi gerçekleştireceksiniz. Siz yine bu borçları taksitle ödemeye devam edebilirsiniz. Yani banka size iptal ettirme sonrası bir yaptırım cezası uygulayıp kalan borçlarınızı toplu halde ödemenizi şart koşmuyor. Bu borçları ödemek için de birden fazla yol sunulmuş önünüze.

Bunlardan ilki ve ikincisi son bahsettiğim mevzuda zaten bahsi geçmiş yollar. Yani sizden o ay istenilen taksit miktarında ödeme gerçekleştirebileceğiniz gibi, toplu halde ödeme yapabileceğinize de artık vakıf olduğunuzu düşünüyorum. Toplu halde ödemeden kastım eldeki nakit parayı kullanarak ödemeyi gerçekleştirmek zaten.

Gelelim üçüncü ödeme yoluna. Nakit paraya gereksinim durumunda yararlanılacak bireysel ihtiyaç kredisidir. Bu sefer borcunuzu toplu olarak yine kapatmış oluyorsunuz fakat ufak bir değişiklikle artık kredi borcuna sahipsiniz. Bu borcu da her ay düzenli bir şekilde taksitle ödeyerek kapatmayı planlıyorsunuz. Bireysel ihtiyaç kredisinin olumsuz bir getirisi var, bu da: faizi. Yani ödemeniz gereken miktardan biraz daha fazlasını ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Ödemeler bu şekilde gerçekleşirken kredi kartınız iptal vaziyette olacak zaten. Peki kredi kartı iptalinin süresi maksimum ne kadar uzuyor? Bankaların bu konuda 10.03.2007 tarihinde yayınladığı, ‘Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’ isimli resmi gazetede bu kredi kartı iptal talebinizin maksimum 7 gün içerisinde gerçekleştirileceği yazıyor. 7 gün geçmiş olmasına rağmen kredi kartı hesabınızın hala iptal edilmemiş olduğunu fark etmeniz durumunda yapmanız gereken şey ise kredi kartını iptal ettirdiğinize dair belgelerle birlikte BDDK’nin iletişim kapısını aşındırmak ve ilgili durumla ilgili şikayetinizi belirten dilekçenizi yazmak olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git