Kredi Kartı Ekstresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Kartı Ekstresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 7 kez okundu.

Kredi kartı gündelik hayatta olmazsa olmaz bir statü kazanmıştır. Öyle ki bazı insanların birden fazla kredi kartı kullandığını bilmekteyiz. Hatta Türkiye’de 60 milyona yakın kredi kartı olduğunu düşünürsek 18 yaşın üstünde olup kredi kartı kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar az diyebiliriz. Bu bakımdan insanların kredi kartı hakkında bazı noktaları iyi bilmesi gerekmektedir.

Kredi kartı ekstresi kısaca kartın harcamalar için hazırlanmış bir dökümü olarak ifade edilebilir. Bu ekstreyi belirleyen tarih ise hesap kesim tarihidir. Bir dönem içinde hesap kesim tarihinden sonra bir sonraki döneme kadar yapılan tüm işlemler ekstre olarak değerlendirilir. Bu ekstre bir özet niteliği taşır ve her ay size ulaştırılır. Diğer yandan bu ekstre sayesinde bankaların size sunduğu hizmetleri ve herhangi bir işlem için yapılmış ücret değişikliği bilgisini de öğrenmiş olacaksınız. Kredi kartınıza ait puanları da buradan her ay düzenli takip edebilirsiniz.

Kart Ekstresi Ne Zaman Belli Olur?

Ekstre borcun son ödeme tarihinden önce mutlaka size ulaşacaktır. Hesap kesim tarihinin ardından bankanız bu bilgileri size ulaştırır. Ancak daha önce haberdar olmak istiyorsanız mobil uygulamaları tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan bankanız size e posta yoluyla döküm bilgilendirmesi sağlar. Ancak siz daha önceki dönemlere ait bilgileri de öğrenmek istiyorsanız bankayı arayarak talep edebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman diliminin hesap hareketlerini e posta yoluyla size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ekstreden önce yine son yaptığınız hesap hareketlerini ATM üzerinden de takip edebilirsiniz. Bunun için kartı ATM’ye takarak hesap hareketleri seçeneğini seçmelisiniz. SMS yoluyla da ekstre talep edebileceğinizi unutmayın. Bu hizmet bazı bankalar tarafından ekstra ücrete tabi tutulabilmektedir. Diğer taraftan bankanıza bilgi edinmek için hangi yolla SMS göndereceğiniz ve içeriğe ne yazacağınız bankanızın sitesinde detaylı olarak açıklanmıştır.

Ekstre için tam dökümü basılı halde de isteyebilirsiniz. Bankalar kâğıt ve posta masrafından kaçınmak adına ekstre göndermemeyi isterler. Bankaya döküm haricinde bilgilendirme talebinde bulunursanız bu durum sizin için de banka için de kolaylık sağlayacaktır. Ancak yine de basılı dökümü tercih etmek sizin elinizde.

Kart Ekstresinin Kesinleşme Tarihi

Burada hesap kesim tarihinden önce borcun size bildirilme zorunluluğu vardır. Bu süre hesap kesim tarihinden önceki 10 gün olarak belirlenmiştir. Ancak 10 gün öncesinin tatil durumuna denk gelmesi halinde o ayın hesap kesim tarihi tatilin son günü olarak belirlenir.

Ekstrelerde hesap kesim tarihi de not düşülerek belirtilmektedir. Ancak bu hesap kesim tarihi sizin için uygun bir tarih değilse bu durumda değişiklik yapma olanağı bankalar tarafından sunulmaktadır. Değişiklik yapmak için bazı bankalar yılda bir bazıları ise en fazla iki değişiklik yapma olanağı sunmaktadır. Hesap kesim tarihinin değişmesi durumu ekstreye de mutlaka yansıyacaktır.

Ek Kart İçin Ayrı Ekstre Oluşturmak Mümkündür

Ek kart yine asıl karta bağlı olarak oluşturulur. Hesap hareketleri de ortak olarak değerlendirilecektir. Ancak yine de talebiniz doğrultusunda ek kart için ayrı bir ekstre oluşturulması mümkündür. Bu durumda yine e posta yolu tercih edilecektir. Dilerseniz diğer alternatif yollarla bilgi edinebilirsiniz.

Ekstrede Neler Yer Alır?

Ekstre dönem içinde yaptığınız tüm harcama hareketlerini göstermektedir. Bu harcamalara yapılan taksitlendirmeler de dahil edilecektir. Ayrıca diğer türlü para girişleri ve çıkışları da hesap hareketlerine yansıtılır.

Bir ürün alırken taksitlendirme yapılmışsa bu durumda hesap hareketlerinde o dönemin borcu yansıyacaktır. Yani borç hesaplanırken taksitli tutarın yalnızca o ay için olan tutarı borca yansıtılır. Borcun ödenmemesi halinde gecikme faizinin bu tutara da yansıtılacağını belirtmekte fayda var.

Ekstrede dönem sonunda yansıtılan toplam borcu göreceksiniz. Bir dönem içerisinde yalnızca asgari tutarı ödeme yoluna gitmişseniz bu durumda kalan borcun ekstreye yansıtılması söz konusudur. Ayrıca ödenmemiş borçlar için gecikme faizlerine de ekstrede rastlayacaksınız. Bunun yanı sıra bankanızın kartınızdan herhangi bir işlem ücreti için kesinti yapıp yapmadığını da görebilirsiniz.

Ekstreleri Takip Etmek Önemlidir?

Kredi kartı kullanımında farkında olmadan sınırları aşabiliyoruz. Bu durumda hesap hareketlerini düzenli olarak inceleyerek ödeme planlaması yapmak gerekebilir. Bu planlama borcun tamamının ödeme konusunda yapılandırma yoluna gitmenizi sağlayabilir. Ayrıca gerekli görüldüğü durumda yalnızca asgari tutarı ödeyip bir sonraki ay daha düzenli harcama yaparak borcunuzu azaltma yoluna gidebilirsiniz.  Diğer taraftan bazı durumlarda yapılan harcamalar için puanlar birikecektir. Bu puanlar ileriye dönük harcalar için fayda sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git