Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nedir ve Ne İşe Yarar ?
14 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 51 kez okundu.

İşinizden ayrılmanız ile birlikte mevcut kredi kartı borçlarınızı ödemekte artık zorlanmaya başlayabilirsiniz. Eğer kredi kartı borcunuz var ise asgarisini ödeyerek bir süre daha borçlarınızı kapatmaya devam edebilirsiniz. Fakat kimi zaman asgari borç tutarını ödemekte zorluk çekebilirsiniz. Bu durum itibari ile artık kredi kartlarınız gecikme nedeniyle cezalı duruma düşer. Eğer bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak istiyorsanız kredi kartı işsizlik sigortası yaptırabilirsiniz. İşsiz kaldığınız dönem içerisinde bu yaptırmış olduğunuz sigorta aktif olack ve kredi borcunuzu ödemenize yardımcı olacaktır.

Eğer hehangi bir bankadan kredi alıyorsanız veya kredi kartı kullanıyorsanız işsizlik sigortası ve hayat sigortasından faydalanabilirsiniz. Bunun için bankaların müşteri destek hatlarından iletişime geçerek veya banka şubelerini ziyaret ederek hem detaylı bilgi alabilir hem de başvuru yapabilirsiniz.

İşsizlik Sigorta Ürünleri Nelerdir ?

  • Gelir güvencesi sigortası
  • Kredi kartı işsizlik sigortası
  • Kredi ödeme güvencesi
  • Avans ödeme güvencesi sigortasıdır.

Kendinizi güvence altına almak için kredi kartı borçlarınızı sigortalatabilirsiniz. Örneğin 100 liralık kredi kartı borcunuz var ise 1.5 Tl karşılığında sigorta işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Üst sigortalama limiti ise 10.000 TL’dir.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Teminat Tutarı Miktarı Nedir ?

Eğer maaşlı çalışıyorsanız en fazla 5.000 TL teminat göstererek sigortalı olabilir ve borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Aylık gösterebileceğiniz teminat bedeli olarak en fazla 5.000 TL ödeyerek kaza ve ölüm sonucu oluşan tüm masraflarınız bu teminat ile karşılanmaktadır. Risk olayının gerçekleşmesinden hemen sonra ilgili dönem içerisinde oluşan toplam borç olarak belirlenen teminat miktarı o dönemdeki ekstre harcaması + ekspress limiti + ileri vadeli taksitler toplamı yapılan harcamalar olarak hesaplanmaktadır.

Sigorta Süresi Ne Kadar ?

Kredi kartınızı aktif olarak kullandığınız süreç içerisinde sigortalı olmaya devam edersiniz.

İşsizlik Sigortası Zorunlu Mudur ?

Tamamen isteğe bağlı olarak yapılan işsizlik sigortası, kredilerin ödenmesi sürecinde herhangi bir mağduriyet oluşmaması içindir. Bu nedenle, aylık ödenecek olan taksit tutarları da direkt olarak teminat değerlerine bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Eğer sigorta süresini uzatmak isterseniz, sigorta kuruluşunun yetkilisi ile görüşerek gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

İşsizlik Sigortası’ndan Kimler Faydalanamaz ?

İşsizlik sigortasına başvuru yapan kişileri etkileyecek herhangi bir sağlık sorunu mevcutsa ve ilgili bankanın şartları arasında yer alan yaş kriterlerini aşıyorsa, bu kişilerin sigortadan yararlanması mümkün değildir. Tüm bu şartlar bankalar tarafından belirlenmekte ve değişkenlik göstermektedir. Sigorta yaptıracağınız bankanın şartlarını incelemeyi unutmayınız.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası’ndan Kimler Faydalanabilir?

  • Türkiye’de ikamet eden kişiler
  • Herhangi bir bankada kredi kartı kullananlar
  • Yaş aralığı 18-65 olanlar
  • Sağlıklı kişiler
  • Belirtmiş olduğu mesleki faaliyeti aktif olarak yürüten kişiler
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git