Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı ?

Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı ?
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Kredi kartları bazı durumlarda şifresiz işlem yapma özelliğine sahiptir. Bu bakımdan kartın çalınması veya kaybolması halinde önlem almak gerekecektir. Önlem alınmaması halinde kötü amaçlı kullanmak isteyenlerin elinde sizin için maddi sıkıntılar doğuracaktır.

Bazı durumlarda bu kartlar vasıtasıyla illegal işlemler yapılabilmektedir. Her ne kadar işlemi siz yapmamış olsanız da hukuki olarak başınızın ağrıyacağı kesin. Bu bakımdan önlem alınması halinde en azından işlemi sizin yapamayacağınız konusunda kanıt sunmuş veya herhangi bir işlemi yapmayı tamamen engellemiş olursunuz. Zaten kartı iptal ettirdiğiniz andan itibaren kartı kullanma imaknı ortadan kalkacaktır.

İlk Yapılması Gereken Şey Bankaya Bildirmek

Kredi kartının sizde olmadığını fark ettiğiniz anda  bankanızın iletişim numarasını arayarak durumunuzu derhal iletmeniz gerekmektedir. Bankanın telefon numarasını aradıktan sonra önünüze seçenekler sunulacaktır. Bu seçeneklerden genelde ilki kayıp çalıntı işlemleri olacaktır. Gereken tuşlamayı yaptıktan sonra sistem sizi müşteri temsilcisine aktaracaktır. Kartınızın kaybolduğunu bildirmeniz halinde müşteri temsilcisi gereken işlemi yapacak ve kartı kullanıma kapatacaktır. Diğer taraftan yapılan son işlemler müşteri temsilcisi tarafından size iletilecek ve yapılan işlemin size ait olup olmadığı sorulacaktır. Her ne kadar böyle durumlarda ciddi problemler olmasa da önlem almakta fayda görülmektedir. Bazı bankalar müşteri temsilcisine bağlamadan dahi kartı kullanıma kapatabilmektedir.

Kartı Kullanıma Kapatmanın Başka Yolları da Var

Bankanızın müşteri temsilcisine bağlanmakta sorun yaşayabilirsiniz. O an için dakikanız da olmayabilir. Yaşanan teknik diğer sorunlar ve bu gibi problemlerin oluşması halinde mobil bankacılık veya internet bankacılığı yardımı ile hesabı kapatmanız mümkün. Uygulamadan giriş yaparak seçenekler üzerinden kayıp çalıntı bildirimini seçmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bazı bankaların canlı destek hattı yer almaktadır. Bu bölümde herhangi bir sorununuzu veya istediğinizi belirtmeniz halinde geri dönüş çabucak sağlanır. Buraya kredi kartınızı kaybettiğinizi mutlaka belirtin. Öte yandan bu uygulamalardan yapılan son işlemleri kontrol ederek size ait olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bankanızın herhangi bir şubesine giderek durumu beyan etme imkânınız var. Fakat bu durum zaman kaybı olacağı için diğer yöntemlerin tercih edilmesi daha mantıklıdır.

Hesap Hareketlerini İncelemek Mümkün

Yapılan harcamaların size ait olup olmadığını rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Bunun birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yollardan ilki yine mobil cihazlardan veya internet şubelerinden hesap hareketlerini kontrol etmektir. Diğer taraftan ATM’ler vasıtasıyla da bazı bankalarda kart olmadan yalnızca kimlik bilgileri ile işlem yapılabilmektedir. Bu şekilde de hesap hareketlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca bankanızın şubelerine başvurup hesap dökümünü sorgulamanız mümkün.

Bankanızı arayarak müşteri temsilcinize bağlanmak yoluyla da hesap dökümü istemek mümkündür. Müşteri temsilciniz size ne kadar süre için hesap hareketi istediğiniz soracaktır. En azından kartınız en son kullandığınız günden itibaren döküm istemeniz yeterli olur. Bu sayede bankanız e posta yoluyla size ayrıntılı döküm gönderecektir.

Bazı durumlarda harcamalar dönem içi hareketlere hemen yansımaz. Bu bakımdan inceleme yaparken provizyonda bekleyen harcamaları kısmını incelemekte fayda var.

Şüpheli Durumda Olan Harcamaları Bildirin

Böyle durumlarda size ait olmadığını düşündüğünüz harcamalar için itirazda bulunmanız gerekir. Bu itirazı bankanıza mutlaka bildirin. Kanunlar bu gibi durumlar için kart kullanıcısını korumak adına sigorta yapmaktadır. Eğer harcamalar için bir harcama yapılmışsa ve bu çalıntı bir işlemse 24 saat içinde yapılan harcamalardan yalnıza 150 TL’si için sorumlu olursunuz. Bunun için bankanızda işlem itiraz formu doldurmanız gerekir. Eğer bankanızla bu konuda sorun yaşarsanız Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmak mümkün.

Yapılan işlemlerin size ait olmaması hukuki bir sonuç doğurur. Bu da suç demektir ve suç duyurusunda bulunup zararınızı tazmin etme hakkına sahip olduğunuz anlamı taşır. Bunun için bulunduğunuz bölgenin Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yapmanız gerekir. Konuyla ilgili kanunları inceleyip tazminat isteme hakkınızı uzman kişilerden öğrenebilirsiniz.

Herhangi Bir Sorun Yoksa Kartınızı Alabilirsiniz

Bütün yollara başvurdunuz ve kartınızın çalıntı değil kayıp olduğunu fark ettiniz. Bu durumda yeni bir kart talep etme hakkınız var. Eğer kartı iptal ettikten sonra bir şekilde ortaya çıkarsa o kartı kullanma şansınız olmayacaktır. Bu bakımdan yeni bir kart talep etmeniz daha doğru olacaktır. Bu durumda bankanıza kartınızın gönderilmesini istediğiniz adresi belirtin. Bu adres ev veya işe yerine ait olabilir. Diğer taraftan banka sizden yeni kart için işlem ücreti talep edecektir. Bu ücret kredi kartı ekstresine yansıtılır ve hesap hareketlerinde görülür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git