Kredi Kartı Kullanıcılarının Sık Olarak Yaptığı 5 Hata

Kredi Kartı Kullanıcılarının Sık Olarak Yaptığı 5 Hata
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 30 kez okundu.

Kredi kartı, gereksiz harcamalar ve istekler yerine ihtiyaçlar için ve bilinçli kullanıldığı zaman işe yarayan bir banka ürünüdür. Üstelik bankaların kredi kartları için yaptıkları fırsatlardan ve kampanyalardan yararlanıldığı takdirde son derece avantajlı bir üründür. Kredi kartı avantajları arasında nakit puan ve uçuş mil kullanımı sayılabilir.

Kredi kartının bilinçsiz kullanımı kullanıcılara fazla borç olarak geri döner. Bu yüzden kredi kartı yalnızca acil ihtiyaçlar ve taksitli alışverişler için tercih edilmelidir. Günlük ve aylık kullanım planı yapılması ise fazla gelecek ödemelere karşı alınacak iyi tedbirdir. Üstelik kredi kartının bilinçsiz kullanımı, fazla harcamalar, borçlar ve ödemelerin gecikmesi kredi notunun düşmesine de sebep olur. Bu da ilerde doğabilecek ihtiyaçlar için alınmak istenen kredi miktarında engel olarak karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra kredi kartı kullanıcılarının sık olarak yaptığı bazı hatalar vardır.

Kredi kartını iptal ettirmek

Pek çok kredi kartı kullanıcısının düştüğü hatalardan biri de yüksek miktarda borçlar ve zorlu ödemeler sonrasında kartını iptal ettirmesidir. Ancak kredi notu hesaplamalarında kredi, kredi kartı gibi ürünlerin kullanım ve ödemeleri değerlendirilir. Kredi kartının iptali durumunda ödeme alışkanlığı hesaplanamayacağı için bu durum kullanıcının kredi notuna olumsuz yansıyacaktır. Bu nedenle kredi kartını iptal ettirmek yerine akıllı harcamalar yaparak ve düzenli ödeme alışkanlıklarına sahip olarak kredi notunuza katkıda bulunmanız yerinde olacaktır.

Çok sayıda kredi kartı kullanmak veya ihtiyaç duyulmadığı halde kredi kartı almak

Çok sayıda kredi kartı kullanımı, ödemelerin ve hesaplamaların karışmasına ve hesap hareketlerinin takip edilmesinin zorlaşmasına sebep olur. Kredi kartlarının çok olması, limit ve borç durumunu da etkileyeceği için kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Bu yüzden en fazla 2 adet kredi kartı kullanılmalıdır.

Hiç kredi kartı kullanmamak

Tıpkı fazla kredi kartı kullanımı gibi hiç kredi kartı kullanmamak da kredi notuna olumsuz etki eder. Kredi kartı kullanımı ile ve sonrasında düzenli ödeme ile kredi notu değerlendirmesinde olumlu etkiye sebep olunur. Ancak kredi kartı kullanılmaması kredi notunu oluşturmayacağı için bankaya ödemelerle ilgili bir imaj verilmemiş olunur.

Yüksek limitli kredi kartı kullanmak ve mevcut kredi kartının limitini artırmak

Yüksek limitli kredi kartı kullanımı, mevcut borçlanma durumunu artıracağı için bu durum kredi notu değerlendirilmesine olumsuz etki edecektir. Üstelik limitin çok olması harcamaların ve borcun artmasına da neden olur. Mevcut kartın limitini artırmak ve yeni kart başvuruları yapmak da kredi notunu düşürür. Ayrıca sık kredi kartı başvurusu yapmak da yeni kredi arayışı kriteri olarak değerlendirilir ve kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler.

Kredi kartı borcunu eksik yatırmak ve kredi kartında borç bırakmak

Kredi kartı ile ödeyeceğiniz limitin çok üstünde harcamalar yapıp sürekli olarak kredi kartı borcunuzu eksik yatırdığınız zaman borcun faizleri katlanarak daha da fazla borçlanmanıza neden olur. Aylık ödenmesi gereken tutar ödenemediğinden borcun üzerine faiz işlenir. Borçlar bir süre sonra ödenemez hale gelir. Bu durum kredi notunun sürekli olarak düşmesine ve en sonunda sıfırlanmasına yol açar.

Kredi kartını kapatmaya karar verdikten sonra kredi kartı borçlarınızı kapatıp sıkıntılarınızdan kurtulmayı düşünüyorsanız, kredi kartınızda borç bırakmadığınıza emin olmanız gerekir. Eğer kredi kartınızda borç bırakmışsanız, kredi kartı borcunuzun üstüne borcun faizi katlanarak daha sonradan çok daha fazla bir borç miktarı ile karşınıza çıkabilir. Bu nedenle kredi kartınızı kapatmayı düşünmeden önce kredi kartınızda borç bırakmadığınızdan kesinlikle emin olmalısınız. Kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git