Kredi Kartı Ödemeleri Geciktiğinde Yaşanabilecek Sorunlar

Kredi Kartı Ödemeleri Geciktiğinde Yaşanabilecek Sorunlar
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 23 kez okundu.

Kredi kartları günümüzde bir hayli ön plana çıkmıştır. Bu durumun akabinde bankalar daha çok kampanya ve fırsatlar ile bireyleri bankalarına çekmeye çalışmaktadır. Kredi kartı sahibi olmak bir hayli kolaylaşmış ve fırsatlardan yararlanabilmek için de insanlara kredi kartı sahibi olmak daha cazip gelebilmektedir. Kredi kartı sahibi olmak için öncelikle yaş faktörü devreye girmektedir. 18 yaş altı bireylere kredi kartı tabii ki verilebilmektedir. Fakat tüm bankalar vermemektedir. 18 yaş ve üstü bireylerin sahibi olabileceği kredi kartlarında bir de gelir ve gider tablosu önemlidir. Bankalar gelir ve gider tablosu ile ödeme planı oluşturmayı amaçlamıştır. Bu ve bunun gibi faktörler ile kredi kartı sahibi olmak mümkündür.

Kredi kartında en önemli nokta ise ödeme planıdır. Özellikle kredi kartı sahibi olur iken limit ve ödeme faktörü ayrı bir önem taşımaktadır. Limit belirler iken gelir ve gider tablonuzu göz önünde bulundurmalı ve ona göre limit belirlemelisiniz. Kredi kartlarının ödemesi gecikince bazı problemler ile karşılaşmanız oldukça normal bir durum olacaktır.

Peki, ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz ?

Öncelikle kredi kartı borç tutarının tamamını mı yoksa asgari borcunu mu ödediğiniz önemlidir. Asgari borç tutarını ödediğiniz zaman kredi kart borç tutarına faiz işlemektedir. Bu faiz ise asgari borcu ödediğiniz sürece devam etmektedir. Asgari borç tutarını bir iki defalık ödemek, kredi notunuzu çok fazla düşürmeyecektir. Ancak sürekli asgari tutarı ödediğiniz zaman kredi notunuz düşer ve akabinde işleyen faiz oranı da artış gösterebilir.

Karşılaşacağınız bir sorun da kredi notu düşüşünden sonra birkaç işlem akabinde meydana gelen kara listedir. Kredi notu düşüşü bir hayli önemli bir konudur. Kredi notu düştüğü zaman bankacılık işlemlerinde banka tarafından verilen not da düşmektedir. Bunun yanı sıra ne kadar çok düşük olur ise o kadar az kredi çekme şansınız olacaktır. Kredi çekme ya da kredi kartı limiti tamamen kredi notu ile ilgilidir.

Bankalar ile ilişkileri sürekli olan insanların kredi notunun yüksekliğine dikkat etmesi gerekir. Kara liste de bu bağlamda ortaya çıkmaktadır. Kredi kartı borcunun ödenmemesi sonucunda bankalar tarafından ulaşılmaya çalışılan birey, telefonlara cevap vermez ve gelen mailleri de dikkat almaz ise banka mahkeme sürecini başlamaktadır. Bu olaylar ile birlikte kişi ile banka arasında anlaşmazlık çıkmaktadır. Bankaların bazıları birey ile anlaşma yoluna gitmek için bir çok yöntem denemektedir. Borcu yapılandırma ya da taksitlendirme de bu yöntemlerden bazılarıdır. Bu yöntemlere de yanaşmayan bireyler kara listeye girmektedir. Kara listeye giren bireyler, yaklaşık olarak 5 yıl bankacılık ile ilgili işlemlerden men edilmektedir.

30 gün süre kuralını aştığınız da daha çok başınıza gelen bu durum bir hayli önemlidir. 30 gün kuralı ise borcun gecikmesinin ardından 30 günü aşmamış ise uyarı mektubu ya da maili banka tarafından bireye gönderilmektedir. Bu uyarı mektubu 30 günü aştığında bir daha gönderilmektedir. Daha sonra bu mesajlar dikkate alınmaz ise banka müşterisinin nakit avans hakkını elinden alacaktır. Bu durum süresince eğer hala birey banka ile iletişime geçmez ise Kredi Kayıt Bürosu’na banka bildirim göndermektedir. Bu bildirim ile banka bireyin kredi kartını kapatmaktadır.

Birey için hukuki işlemin başlatılması yaklaşık 90 günü bulabilmektedir. 90 gün sonucunda ödeme yapılmadığı takdirde mahkeme devreye girecektir. Mahkeme kişinin adresine ihtar gönderir ve 15 günlük bir süre tanımaktadır. Bu süre içerisinde de ödeme yapılmaz ya da iletişime geçilmez ise cebri icra işlemi başlatılır.

Sonuç

Sonuç olarak bakıldığında ise kredi kartı borcu ödemesi yapılmadığında olumsuz olaylar ile karşılaşmak mümkündür. Öncelikle kredi notunuz düşer daha sonra ise faiz işletilecektir. Bu durumun akabinde ise kara liste gelecektir. Kara listeye girmek yaşamınızı da olumsuz etkileyerek sicilinize işleyecektir. Bu durumun geçmesi ise bir hayli uzun sürecek ve en az 5 yıl süre ile siciliniz bozulacaktır.

Böyle sorunlar ile karşılaşmamak için ödeme planı oluşturmalı ve ödeme planına uyum sağlamalısınız. Bu bağlamda gelir gider tablosu da bir hayli önem taşımaktadır. Gelir gider tablosunu kontrol edip daha sonra kredi kartı limitinizi belirlemeniz sağlıklı olacaktır. Kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmak da oldukça önemli bir durumdur. Hem banka hem de sizin açınızdan oldukça önemli olan bu durum size olumlu katkılar sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git