Kredi Kartınızdan Habersiz Para Çekilirse Yapmanız Gerekenler

Kredi Kartınızdan Habersiz Para Çekilirse Yapmanız Gerekenler
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 29 kez okundu.

Kredi kartının hayattaki kullanım alanlarının çeşitliliği fazla olduğu kadar faydalarının da çeşit fazlalığından bahsedebiliriz. Kredi kartının, her daim nakit bulundurmanın sorunsala dönüştüğü günümüz koşullarında taşıma ve zaman kolaylığı sağlarken, paranızı har vurup harman savursanız da nereye ne kadar harcadığınızla ilgili gerekli kayıtları tutmaya, oradan da aldığınız ürünü değiştirmek istediğinizde size lazım olan ürün fişi kayıpsa, kanıt niteliği taşımaya değin faydaları mevcuttur. Kredi kartları, ülkemizin büyük bir kesimini kapsayan müşterilere sahip olmaktadır. Fakat şunun da farkına varılmalıdır ki kredi kartı sorunlarının ciddi bir yanı varsa bu en kötü; haciz uçurumunda denge kabiliyeti azalmış derbeder insanın bir de kredi kartı faizlerinden yediği son darbeyle o uçurumdan düşmesi şeklinde son bulan hain maceradır. Bu durumdan daha az kötü kredi kartı sorunları ise çeşitlilik göstermeye devam eder.

Örneğin kredi kartı hesabınızdan sizin izin dahilinizde olmadan para çekilmesi hadisesi. Müşteri böyle bir durumla karşılaştığında, hesabından çekilen miktar ne kadar olursa olsun buram buram terler. Çünkü bu durum kredi kartı limitinin sonuna değin nüksetme halini alabilir. Nüksetme halinin engellenmesinin ardından, çekilen paranın kredi kartı hesabına nasıl geri getirileceğiyle ilgili geliştirilmiş çözüm yollarını açıklayalım. Çözüm yollarını sağlıklı bir şekilde takip edebilmek için mağdur müşterinin, bütün bu süreç boyunca sakinliğini koruyabilmesi belki de en önemli faktörlerden biridir. Daha önce benim de başıma gelmiş bu olayın eninde sonunda çıkar yolu olacağını varsayıyoruz. Neticede bankalarca benimsenmiş mağdur müşteri topluluğu her gün onlarca karşılaşılan bir problemdir ve bu problemlerin hiçbiri çözüme ulaştırılmazsa o bankanın vay haline efendim diyerekten ilk adımımıza geçiyoruz.

Bankanızla İletişime Geçin !

Öncelikle sakin bir şekilde fakat vakit kaybetmeden, telefonunuzda bankanıza ait 444 veya 0850 ile başlayan numaralardan birini arıyorsunuz. Buradaki amaç size bağlanan banka müşteri temsilcisi elemanından kartınızın kullanıma kapatılıp aynı tatsız olayın nüksetmesinin önüne geçmek. Böylelikle kötü niyetli kişilerin size dokunacak kötü amellerinin devamının önüne geçtiniz, tebrikler. Sonrasında bir misal üzerinden gidersek, herhangi bir internet sitesi mağduriyetine uğramışsanız, bu sitelerin hangisinden hangi ürünleri temin ettirdiğiniz içerikli bir liste oluşturun. Bu liste banka şubesine gittiğinizde size yazdırılacak dilekçe için refakatçi niteliği taşıyacak. Yani dilekçeye eklenilip işinizin daha kolay halledilmesine yardımcı olacaktır.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunun !

Banka, dilekçe kabulünün ardından sizi uğurlayacak ve yaklaşık 3-4 gün bu sorun kafanızı meşgul etmeden size dönmeyecek. Sorun değil efendim, dileriz ki sorununuz bir şekilde hallolacaktır. Sonunda size dönüldüğünde, sıradaki adım için montunuzun fermuarını çekip savcılığa suç duyurusunda bulunmaya gidiyoruz. Savcılığa gerekli suç duyurusunda bulunduğunuzda, almanız gereken önlemi almış, problemin çözülmesi için size ait yetkileri sonuna değin kullanmış oluyorsunuz. İşin geri kalanını otomatik olarak bankaya devretmiş oluyor fakat bu süreçte bankanızın da ilgili probleme dair hataları veya eksikleri olduğunu düşünüyorsanız bankanızı da suç duyurusuna dahil etmekte özgür olduğunuzu unutmayın!

Alışveriş Yapılan Yer ile İletişime Geçin !

Suç duyurusunda bulunulmasının ardından, problemle ilgili olumlu veya olumsuz bir geri bildirim alabilmek için daha uzun bir dönem beklemeniz gerekiyor. Bu uzun dönem en geç 3 ay olarak genellenebilir. Negatif düşüncelerinizin kendi bedeninizi hücreye dönüştürmemesi için, stres dolu kara bulutları başınızdan savmak için veya problemin çözüleceğine dair olumlu algılar geliştirmek için sabır gerektiren uzun dönem bekleyiş esnasında, müşteri hizmetlerini arayıp problemin gelişimine yönelik iç rahatlatıcı bilgileri edinebilirsiniz. Gelelim bu adımları gerçekleştirmediğiniz vaziyette telefonunuza gelmeye devam eden: ‘şu tutarda alışveriş gerçekleştirdiniz’ mesajlarına küçük ve pratik fakat geçici çözüm önerilerinizle halletmek istemenize. Bu durumda ilgili alışveriş sitesine ‘ürün alışverişinizin şahsınız tarafından gerçekleştirilmediğine, bu yüzden alışverişi iptal etmek istediğinize’ dair iletide bulunun. Fakat ürün iptali için geç kalmışsanız, kredi kartıyla ilgili yaşanan bu probleme dair geliştirilmiş çözüm sürecimizi adım adım gerçekleştirmek için vakit kaybetmeyin!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git