Kredi Notu Düşük Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Notu Düşük Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 9 kez okundu.

Kredi notu Türkiye’de tüm bankalarda yaptığınız işlemlerin ortak bir havuzda değerlendirilerek hesaplanma sistemidir. Bu sistem verilen puanlar baz alınarak beş aralığa bölünmüş şekilde incelenir. Bu aralıklar risk faktörlerini kapsar. Bu puanlama 1 ile 1900 puan arasında yer alır. Puanlama seçenekleri aşağıdaki gibidir.

En riskli grupta olanların bankalardan kredi talep etme ihtimali oldukça düşüktür. Bu kişiler muhtemelen borçları nedeniyle takibe düşmüştür. Bu nedenle bu kişilerin kredi alabilmesi için gereken tek şart kredi notunu yükseltmesidir. Bunu sağlamak için ise borcu ödemek gerekecektir.

En Riskli Gruba Düşmemek İçin Nasıl Önlem Alınabilir?

Borcunu ödeyemeyecek durumda olan kişiler için birkaç seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki borcun asgari tutarını ödemektir. En azından daha az harcama yaparak borcun asgari tutarını her ödemek borcun daha çabuk bitmesine yardımcı olur. Bu süreçte nakit avans çekme şansınızı kaybedebilirsiniz.

Diğer seçenek ise yapılandırmadır. Bu yapılandırma gelir durumunuza göre bankanızla konuşarak gerçekleşecektir. Yapılandırma kısaca borcu taksitlere bölmek şeklinde yorumlanabilir. Bankanız borcunuz için size kredi verecektir. Daha sonra o kredi ile borcunuzu kapatıp krediyi taksit taksit ödeme fırsatınız olacak.

Son seçenek ise pek tavsiye edilmemektedir. Bir başka bankadan kredi talep edip borcunuzu bu şekilde kapatmak daha fazla faiz ödemesi anlamına gelir. Bu da bitmeyen bir döngüye girmenize neden olabilir.

Orta Risk ve Az Risk Grubu İçin Kredi Çekme Yolları

Bu iki grupta yer alanların kredi talepleri reddedilebilir. Ancak yine de kredi alabilmek mümkün. Bazı bankalar kredi notunuz düşük olsa da diğer bankalara nazaran size daha çok yardım edebilecektir. Bunun için aşağıda belirtilen bankaları incelemeniz mümkün.

Şubesiz bankaların kredi vermek için kefil istememesi ve özel avantajlar sunması kefilsiz kredi çekmek isteyenler için bir avantajdır. Son zamanlarda özellikle Enpara.com tarafından sunulan düşük faizli krediler için başvuruda bulunmak oldukça kolay. Bu modelde internet üzerinden veya mobil cihazlara indirilen uygulama sayesinde  başvuru yapmak oldukça basit bir hal almıştır. İş veya ev adresinizi belirterek onların sizin yanınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. Hatta müsait olacağınız tarihleri de belirtmeniz gerekmektedir.

Günümüzde masrafsız bankacılık kullanıcılar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kredi çekmek için kefil istemiyor olmaları ve sağladıkları pek çok avantaj nedeniyle bu modeller tercih edilmektedir. Bu banka modelleri özellikle kredi notu düşük olan kullanıcılar için kredi vermesi nedeniyle özel bir yere sahiptir.  Ancak yine de çok yüksek krediler çekebilmek mümkün olmayabilir.

Her biri farklı avantaj sunan şubesiz bankacılıklarda kredi için geri ödemede kolaylıkları sağlama ve borç erteleme gibi fırsatları değerlendirebilirsiniz. Diğer taraftan farklı sitelerde yer alan kredi ve gorç hesaplama yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanların Uygulayabileceği Yöntemler

Teminat Gösterme

Bazı durumlarda kredi notu düşük olmasa dahi bankalar kredi vermeyi reddedebilmektedir. Bu gibi durumlar için teminat göstermek daha kolay kredi almanızı sağlayacaktır. Bu sayede bankanız borcu geri ödeyebileceğiniz konusunda ikna olacaktır. Bu durumda göstereceğiniz teminat taşınır veya taşınmaz mülkiyet olabilir. Diğer yandan teminatın istenen krediye uygun olma şartlarını taşıması gerekecektir.

Bankalarda bu uygunluğu denetlemek için eksperler hazır bulunmaktadır. Eksper, taşınmaz malınızın kredi için uygun olup olmadığını inceleyecektir. Eksper uzman kişi demektir ve taşınmazın uygun olup olmadığını hazırlayacağı krediye uygunluk raporu doğrultusunda bankaya bildirecektir.

Taşınmazda aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlar arasında en başta maddi getirisinin krediye uygun olması gelmektedir. Diğer yandan taşınmazın mesken olması  ve kat irtifakının alınmış olması yani kanunlara uygun şekilde düzenlenmiş olması gerekecektir.

Teminat göstermek için taşınmazın yanı sıra ek gelirler de bankaya bildirilebilir. Bu teminat kira geliri veya bankadaki birikiminiz olabilir. Diğer taraftan borsa yatırımları veya döviz ve altın birikimleri ile ilgili mevduat hesaplar işinizi kolaylaştırabilir. Bahsedilen taşınmaz tapusu iş yeri veya konuta ait olabilir. İpotek etmek adına tapu sahibinin birden fazla olması halinde hepsinin imza atması gerekecektir. Diğer yandan henüz inşaat halindeki bir taşınmazın en az %80’inin tamamlanmış olması gerekir.

Kefil Göstermek

Kefil banka için parasını koruma yöntemlerinden biridir. Borcun ödenmemesi riskini azaltır. Bir kişinin kefil gösterilebilmesi için belli şartlar aranmaktadır. Bu şartlar sanki krediyi kefil olan kişi alacakmış gibi bir düzenleme ile teminat altına alınmıştır. Kefil olacak kişinin öncelikle gelirinin yeterli olması gerekir. Diğer yandan kredi notunun uygunluk durumu da banka için önemlidir. Artık yen düzenleme ile evli kişilerin kefil olabilmesi eşinin rıza göstermesine bağlıdır. Bu bakımdan evli kişilerden eşinin razı olduğuna dair imzalı muvafakatname istenmektedir.

Kefil adi veya müteselsil olmak üzere iki çeşittir. Adi kefil bir banka için öncelikli alacaklının borç sahibi olması demektir. Bu durumda banka öncelikle borçlu üzerine yoğunlaşacak ve borcu ondan talep edecektir. Ancak kişi borcunu ödememe konusunda ısrarcı olursa banka kefil üzerine gitmeyi tercih edebilir. Ancak bu durumda ise kefilin itiraz hakkı doğar ve borçlu üzerine gidilmesi için beyanda bulunabilir.

Müteselsil Kefil ise borcun müşterek olması durumu vardır. Bu durumda kefil de en az borçlu kadar sorumludur. Kefil borcun def’i için bildirimde bulunamaz ve borç yükümlülüğü altına  girmiş sayılır.

Düşük Kredi Kullanmak

Bu durum gelir durumuna binaen hesaplanması gereken bir konudur. Bir kişi maaşına oranla istediği krediyi alabilecek durumdayken kredi notu düşük olması nedeniyle kredi alamıyorsa bu durumda bu yönteme başvurulabilir. Yani maaşına oranla daha düşük kredi çekmeyi deneyebilir. Burada gelir gider dengesi gözetilmesi bankalar için olumlu bir durum olarak saptanır ve krediyi daha rahat alabilirsiniz.

Esasen aynı istediğiniz tutar gelire oranla fazla ise gelirin yüksel gösterilmesi istenen oranı o oranda mümkün kılacaktır. Bu durumda tüm hane halkının gelirlerinin bankaya beyan edilmesi kredi talep eden kişi için bir artı olarak görülür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git