KREDİ NOTU

Kredi Notu Hesaplama ve SorgulamaKredi Notu düşük olan vatandaşlarımız için 2017 yılı içerisinde kredi sicil affı kanunu yürürlüğe girdi. Bu kanun ile konut, bireysel ihtiyaç ve otomobil kredileri ile KOBİ’lere verilen kredilerde artık bankaların istemeleri halinde müşterinin kredi notunun düşük olmasına rağmen yapılandırma kredisi verebilmekteler. Bunun için ister kredi notunuz düşük olsun, ister yüksek olsun, bankalara başvurmanız yeterlidir.

KONUT KREDİSİNDE NOTUN ÖNEMİ

Ev almak isteyenlerin daha önce kullandıkları krediler ve kartlar nedeniyle kara listeye düşenlerin sık sık sordukları sorulardan biri de kredi notu durumudur. Eğer kredi notunuz düşükse, bankalardan kredi çekerken zorlanırsınız. Bu kapsamda kredi notu ve ev kredisi ilişkisini paylaştık.

Kredi notu ve banka kredileri kavramı

Daha önce bankalarda yaptığı işlemler nedeniyle eksiye düşen, borcunu ödemeyen veya geç ödeyen, aksatan, birden fazla kredisi olupta ödeme temerrüdüne düşen kişilerin kredi notları düşmektedir. Bankalar bol bol kredi çekip, kredi kartı kullanan, her ay düzenli olarak kart borcunu ödeyen kişilere rahatlıkla kredi verebilirken, bu anlattığımızın tersi yönünde işlem yapan, yani borca sürüklenen kişilerin not puanları düşürülmektedir.

Bu kapsamda aşağıda görülmekte olan tabloda kredi puanları ve renkleri ile risk grupları tanımlanmıştır. Bankalar planlamayı bu tabloya göre yaparlar.

(TIKLA RESMİ BÜYÜT !)

Kredi Notu Tablosu
Kredi Notu Tablosu

Yukarıda görüldüğü üzere, bankalar kredi müşterilerini 5 temel grupta birleştirilmişler. Bu birleştirme sonucunda bankalar müşterilerinin aldıkları puanlar dahilinde kredi risklerini tanımlamış ve riske göre kredi miktarı ve müşteriye konut, ihtiyaç ve otomobil kredisi verilip verilmeme durumu değiştirilmektedir.

Ev kredisi almak için kredi notu hesaplama tablosu

Eğer kredi notunuz 0 ile 799 arasında ise mortgage veya ev kredisi alamazsınız. Kırmızı renkle belirtilen bu durum Çok riskli grubudur.
Orta riskli grubunun rengi turuncu olup, 800-1299 kredi notu bulunan gruptur.

Risk teşkil grupları içinde diğer bir kredi grubu ise sarı renkli gruptur. Bu grupta olan kişiler az riskli olarak belirilirken puan analizi ise 1300-1499 arasındadır.

İşte geldik konut kredisi net olarak verilebilecek gruplara . İlk grubumuz açık yeşil grubu olup, 1500 ile 1699 puanları arasındadır. En üst grubun bir alt seviyesidir.

Koyu yeşil grubu ise ev kredisi kesin olarak alabilen grup olup, koyun yeşil kredi notu olanlar birçok banka şubesinden direk olarak kredi çekebilir. Puan durumu ise 1700 ile 1900 arasındadır.

Konut kredisi hesaplama işlemi her ne kadar, satın alınmak istenen evin %70 oranında bilinse de,

(Evin eksper değeri 100.000 TL. ise kredi miktarı 70.000 TL.)

bu miktar çalışanın durumuna göre %60 ile %70 oranındadır. Ayrıca sadece ev kredisi almak için kredi notu durumu yeterli olmamaktadır. Kredi notunuz yüksek olsa da, çektiğiniz maaşın aylık ödemesi önemli etkenler arasındadır. Bu konuyu açmak gerekirse, her birey maaşının %70′ inden fazla kredi ödemesi yapamaz.

Bu ödeme sadece en son alınan mortgage veya ev kredisi için değil, ihtiyaç, otomobil, kyk ve benzeri devlet kredileri dahil olmak üzere aylık toplam yapabileceğiniz miktarı gösterir. Örnekle açıklamak gerekirse;

Aylık 1.000 Tl. maaş alan bir çalışan her ay 700 liranın (%70) üzerinde kredi ödemesi yapamaz. Bu kapsamda konut kredisi almak için aylık ödemeniz maaşınızın 7/10′ sini geçmemelidir. Tabi bu durumda, bankaların ev almak isteyen müşterileri için finansal çözümleri bulunmaktadır.

Ücretsiz kredi notu öğrenme ve sorgulama servislerini kullanabilirsiniz.

Evin değerini yüksek gösterme, ikinci bir gelir beyan etme, diğer bir gayrimenkulün değerini hesaba katma, aile gelir miktarını düşürme gibi (halen geçerli olmayanlar olabilir) bankanın müşterilerine özel çözümlerini de değerlendirmek gerekir.

ÇÖZÜM : Eğer Kredi notunuz 1.500′ den az değil ise hayalinizdeki evi alabilirsiniz.

Kredi notumu nasıl yükseltebilirim?

Bu sorunun birçok cevabı olmakla beraber, sizler için önemli olanları sıraladık.

  • Hemen kullanmadığın, açık olan tüm kredi kartlarını kapatmalısınız.
  • Kredi borçlarınız için bankalara otomatik sistemden yatırma talimatı verirseniz,
  • Gereksiz yere kimseye kefil olmayın.
  • Eğer hiç kredi kullanmadıysanız, kullanın ve düzenli olarak ödeyin.

2017 yılında yürürlüğe giren kredi sicil affından yararlanarak, bu kanun hükümlerine binaen kredi veren firmalara başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi Notu Hesaplama ve Sorgulama servislerinden yararlanarak, hangi bankaya ne kadar borcunuz olduğunu ve hangi sebeple kara listeye düştüğünüzü öğrenebilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close