Kredi ve Banka Kartı Dolandırıcılığı Korunma Yolları

Kredi ve Banka Kartı Dolandırıcılığı Korunma Yolları
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 27 kez okundu.

Öncelikle kopyalama işinin nasıl yapıldığını bilmekte fayda var. Bilindiği üzere pek çok insan bu tip dolandırıcılık durumlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Genelde ATM veya Pos cihazları vasıtasıyla kopyalama işlemi yapılır. Özellikle ATM içerisine yerleştirilen bir aparat vasıtasıyla kopyalama işlemi gerçekleştirilmektedir. Daha sonra kart bilgileri dolandırıcının eline geçecektir. Bu durumda  ardından yaşanacak suç duyuları suçu işleyen kişinin yakalanmasına neden olsa da yine de kaybedilen para geri alınamıyor.

ATM Yoluyla Kartı Kopyalama

Bu yöntem en yaygın kopyalama dolandırıcılığı sistemidir. Banka kartının ATM’ye yerleştirilmesi sırasında hesap bilgileri çalınmaktadır. Ancak bunu anlamak oldukça kolay. Banka kartınızı bankamatikte kullanmak üzere ATM’ye takarken hem para haznesinde hem de kart giriş bölgesinde olağan dışı bir cihazla karşılaşırsınız. Bu durumda kartı bankamatiğe takmamanız ve gerekli mercilere durumu iletmeniz gerekecektir. Diğer taraftan kartı kullandıktan sonra böle bir durumla karşılaşmanız halinde durumu müşteri temsilcisini arayarak bankanıza bildirebilirsiniz. Böylece olağan dışı harcamaların önüne geçmek adına belli bir süre kartınız kullanıma kapatılır. Ardından banka yetkilileri emniyetin de yardımıyla dolandırıcılığı yapan adresi tespit edecektir.

Diğer dolandırıcılık yöntemi ise bir yazılım suçu olarak karşımıza çıkar. Bu noktada skimmer olarak isimlendirilen yazılım kullanılmaktadır. Bu yazılım banka ATM’lerine yüklenir. Ardından kullanıcı banka kartını kullanmak üzere ATM’ye takacaktır. Bu süreçte tuş takımına erişim imkânı sağlayan dolandırıcı hesap bilgilerini kopyalayacaktır. Bu durumda olayı fark etmek mümkün değildir. Ancak ilerleyen süreçte bir aksilik olduğunu anlayacaksınız. Bu aksilik hemen fark edilemeyebiliyor. Çünkü dolandırıcılar fark edilmemek adına parayı az miktarda olacak şekilde zamana yayarak çekmektedir. Bu durumu fark etmek için hesap hareketlerini kontrol etmek gerekir. Durum fark edilince mutlaka kartınızı iptal ettirip suç duyurusunda bulunun.

Kart Kopyalama Dolandırıcılığından Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle POS cihazları vasıtasıyla kartınızın kopyalanabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Daha doğrusu bu yöntemde kartınız başka bir cihazdan geçirilmektedir. Bu durumda kasa çalışanı size teknik bir sorun yaşanması nedeniyle kartı tekrar okutması gerektiğini söyleyecektir. Bu sefer doğru cihazda kartı okutarak işlemini gerçekleştirecektir. Ancak bu süreçte çoktan kart bilgilerini kopyalamış olur. Bu bakımdan alışveriş sırasında öncelikle POS cihazı kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmek gerekir. Alışverişin ardından mutlaka fiş alınmalı ve kontrol edilmelidir.

ATM üzerinden yapılan işlemler için ise alınabilecek tek yöntem dikkatli olmaktır. Bu bakımdan ATM üzerinde olmaması gerektiğini düşündüğünüz cihazları mutlaka bildirin ve o ATM’den işlem yapmayın. Diğer taraftan yazılım suçu ile işlenen suçların önlemi ne yazık ki yoktur. Bunun önlemini bankalar alacaktır. Diğer taraftan çok sık kullanılan ATM’ler üzerinde işlem yapmak daha mantıklı olacaktır. Çünkü bu ATM’ler sıklıkla kontrol edilmektedir. Ayrıca yazılım uygulaması daha ziyade kıyıda köşede kalmış bankamatikler üzerinde uygulanır. Bu durum diğer dolandırıcılık yöntemi için de geçerlidir.

SMS ile Bildirim En İyi Çözümdür

En önemli önlemlerden birisi ise SMS ile bilgilendirme talep etmektir. Bankanızın internet üzerinden yapılacak alışverişler için size SMS göndermesi bir güvenlik önlemidir. Bu durumda her alışverişte size SMS gönderilecektir. Bu da durumu erken fark etmenizi ve bankanıza bunu bildirme fırsatı sunar. Böylece yapılan harcamalar hem erkenden durdurulur hem de paranızın iadesi söz konusu olabilir. İnternet üzerinden harcanacak olan paranın iptal edilmek yoluyla iade edilmesi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca bankanızdan her para çıkışı için SMS ile tek kullanımlık şifre kullanma talebini bildirebilirsiniz. Bu sayede bu şifre onayı olmadan kartınızdan para çıkışı sağlanamaz.

Öte yandan her durumda gözden kaçan bir şeyler olabilir. Bu bakımdan zaman zaman hesap hareketlerini kontrol etmekte fayda var. Bu sayede size ait olmayan alışverişleri tespit edebilir ve bankanıza bildirebilirsiniz.

Bu konuda yaşanan dolandırıcılık yollarından biri ise watsapp üzerinden gerçekleşmektedir. Yakın akraba, tanıdık ve buna benzer kişilerin sizin ona olan güvencinizi kullanmasına izin vermeyin. Kredi kartınızın fotoğrafını çekip watsapp üzerinden talep eden bu kişiler daha sonra bu bilgilerle işlem yapabilmektedir. Üstelik böyle durumlarda kendi istediğiniz ile bilgileri yolladığınız için hukuki olarak karşı tarafı suçlama şansınız olmayabilir.

Bankalar bu gibi durumlar için ne kadar özel önlemlere başvursa dahi bu tarz dolandırıcılık olayları çokça yaşanmaktadır. Bu durumda emekli insanların başkalarından yardım istemesi de etili olabiliyor. Bu sayede ona yardım etmek maksadıyla yanında bulunan kişi yapmaması gereken işlemleri yapabiliyor hatta kart bilgilerini çalabiliyor. Bu nedenle emekli insanların güvenmediği kişilerden bu tarz yardım taleplerinde bulunmaması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git