GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Krediler bilinçsiz tüketime neden oluyor

Krediler bilinçsiz tüketime neden oluyor

Krediler kredi kartları tüketim çılgınlığına  neden oluyor

Bankalar tüketim toplumu algısını yaratmak için sürekli yeni reklam kampanyalarını düzenlemekte, kişilerin tasarruf yapmalarını engelleyen bankaların bu kampanyaları tüketicileri bilinçsizce  ve  kartı kullanmaya teşvik etmektedir. Bankaların her sezonda farklı  kampanyaların tüketicilere sunması  kullanımlarına olan teşvikleri ve  kartlarına kolay ulaşmaları vatandaşları borç batağına sürüklüyor.

İhtiyaç kredileri adı üzerinde acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması için verilen  kredi türüdür. Yalnız hemen bir nakit sıkışıklığında uzun vadeli bir  başvuru da hayır demeden bankalardan çekilenler ile insanlar sanki hiç geri ödemesini yapmayacak gibi bilinçsizce bu paraları harcamakta, sonrasında ise geri ödemelerde bütçelerini zorlayarak kimi zaman  borçlarını ödeyememektedir. Bu kadar kolay  para veren bankalar olunca tüketiciler de bankaların yolunu tutarak ihtiyaç si, taşıt si gibi aslında keyif için çektikleri borçları altında ezilmektedir. Aynı şekilde ye bu kadar kolay ulaşan tüketicinin bir de banka kartı varsa batma kaçınılmaz son oluyor. Borç yiğidi kamçısıdır anlayışının bir an önce terkedilmesi, birikim ve tasarruf yaparak aylık gelir gider dengesini iyi ayarlamak gelecek için çok önemlidir. Birikimi olan kişiler her zaman hayatta önüne çıkacak zorlukları kolaylıkla başa çıkabilirler.

Alışverişlerde uzun vadeli ödeme seçeneğinin olması ise kartın bilinçsizce kullanımına teşvik ederken tüketicilerin dikkatsiz kart kullanımları vatandaşların borçlarını ödeyememe riski ile karşı karşıya bırakıyor.  kartı kullanımında kişilerin dikkatli olması ve limiti aşmadan özel günlerde alışverişlerini sınırlı tutarlarda yapmalarına önem göstermeleri gerekiyor.

Tüketim çılgınlığının son raddesini yaşadığımız günümüz koşullarında insanlar bilinçlenmeli ve bilinçsiz tüketime son vermeli. Böyle giderse işten çıkma halinde bir daha ki ay için geçinebilecek parayı bulmamız imkansız olacak.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ