whatsapp toplu mesaj
Hayvancılık Kredisi

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Küçükbaş hayvancılık geçmişten bugüne yegane mesleklerden biridir. Üreticilerin vazgeçemediği, büyük sermaye gerektirmeyen, emek isteyen zorlu mesleklerden biridir. Büyükbaş hayvancılığa oranla daha fazla emek gerektiren bu iş için devlet teşvik kredileri ile üreticiyi desteklemektedir. Devlet destekleme kredisi kapsamında üreticiyi yerli üretime teşvik etmeyi ve desteklemeyi amaçlamaktadır. Eğer kendi yeriniz var ise ve 2-3 yıl içinde 40-50 bin lira para kazanabileceğiniz başka bir işiniz yok ise küçükbaş hayvan bakabilirsiniz. Bugün 100 koyun ile işe başlasanız, 1 yıl sonunda koyunlar 2 kez kuzulayacağından en az 200 kuzunuz olacaktır. Tabi bu hayvanların bakım giderleri, çoban parası vb. hususları da hesaba katmalısınız.

Şekerbank

Şekerbank Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmeleri tarımsal ekipman alımı traktör haricinde, hayvan alımı dahil hayvan barınağı ile yem deposu yapımı, süt sağım ve soğutma tankı alım veya bakımı için harcanacak giderler ile kaba yem alımı kesif yem ve süt yemi gibi ihtiyaçlarınızı kolayca karşılamak için kredi vermektedir.

Gerekli belgeler

  • ÇKS Belgesi veya Çiftçilik Belgesi,
  • Hayvan varlığına ilişkin Belge veya belgeler (İşletme Tescil Belgesi)
  • Nüfus cüzdanı
  • Varsa, diğer gelirlerine ilişkin belgeler
  • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
  • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
  • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Kosgeb

Kosgeb küçükbaş hayvancılık kredisi vermemektedir. Boşuna uğraşıp, danışman firmalara, saçma sapan firmalara, web sitelerine para ödemeyin. Dolandırılmayın. Kosgeb hayvan alımı için kredi vermemektedir. Koyun, keçi almak isteyenler, kosgeb’ den hibe kredi veya başka bir isim ile kredi almanıza imkan yoktur. Sadece et üretimi, imalathanesi ve bu alanda hizmet veren iş yerlerinin kurulumu için kosgeb hibe kredi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası; 100 baş ve üzerinde küçükbaş hayvan ile besi işletmesi kurmak veya işletme kapasitesini 100 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Besicilik Kredileri vermektedir. Yani en az 100 küçükbaş hayvan almak veya koyun, keçi sayısını yüzün üzerine çıkarmak zorundasınız. Ziraat Bankası, koyun yetiştiriciliğinde en az 50 baş; Saanen, Kilis, Damascus, Ankara ve Kıl keçisi yetiştiriciliğinde en az 25 baş kapasite ile üretim yapan veya en az bu kapasiteler ile yeni işletme kurmak ya da mevcut hayvan sayılarını bu kapasitelere çıkarmak isteyen üreticilerine kredi vermektedir.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası küçükbaş süt hayvanı yetiştiriciliği ile uğraşan üreticiler için aşağıda yazılı giderler için kredi vermektedir.  Koyun yetiştirmek isteyenler için en az 50 baş; Saanen, Kilis, Damascus, Ankara ve Kıl keçisi yetiştiriciliğinde en az 25 baş kapasite ile üretim yapan veya en az bu kapasiteler ile yeni işletme kurmak ya da mevcut hayvan sayılarını bu sayılara çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredileri verilmektedir. Ziraat bankası en düşük faizli kredi veren bankadır. Ziraat Bankası Küçükbaş Besicilik için; 100 baş ve üzerinde küçükbaş hayvan ile besi işletmesi kurmak veya işletme kapasitesini 100 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Küçükbaş Besicilik Kredisi vermektedir.

Yapı Kredi

Kefalet, çek-senet, ipotek teminatlarından bir veya birden fazlası ile 1, 3, 6, 12 ayda bir eşit taksitler halinde veya hasadınıza uygun esnek taksitli olarak 60 ay vade seçenekleri ile kullanabilirsiniz. Süt hayvancılığı işletmelerinin yem, bakım, ilaç, aşılama, su, elektrik vb. ihtiyaçlarına yönelik taksitli bir kredidir. Geri ödemelerinizi ayda bir, 3 ayda bir veya 6 ayda bir eşit taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Bu kredide 18 ay vade yapılmaktadır.

Finansbank

Besicilik Yatırım Kredisi, besi hayvancılığı yatırımlarını desteklemek için geliştirilmiştir. Hayvan alımının yanı sıra yemleme ünitesi, yem karıştırma makinesi, ahır ve gübre çukuru inşaatı gibi ihtiyaçlarınızı için gerekli olan finans desteğini sağlayabilirsiniz. Yatırım maliyetinin %85’ini karşılar. İpotek teminatlı kredilerde maksimum 120 ay vadeye kadar değerlendirilebilecektir. 6/12 ayda bir ödemeli kredidir.

Süt Hayvancılığı Yatırım Kredisi yeni işletme kuracak yatırımcılar ve işletmesini geliştirmeyi hedefleyen yetiştiriciler için geliştirilmiştir. Yeni süt hayvanları alabilir, yeni ekipmanlarla işletmenizi geleceğe hazırlayabilirsiniz.  Yatırım maliyetinin %85’ini karşılar. İpotek teminatlı kredilerde maksimum 120 ay vadeye kadar değerlendirilebilecektir. 1-3-6-12 ayda bir ödemeli kredidir.

TEB

Süt hayvanlarınızın yem, ilaç ve bakım giderlerini karşılayan özel bir kredidir. 18 aya kadar vade seçenekleri ile Aylık veya 3 aylık eşit taksitlerde geri ödeme imkanı sunulmaktadır.

Faiz oranları

Küçükbaş hayvan kredisi faiz oranları, çekmek istediğiniz kredi miktarına ve vadeye göre değişmektedir. En güncel kredi oranlarını banka şubelerinden öğrenebilirsiniz. Ziraat bankasının ortalama faiz oranı %5’tir. Koyun ve keçi almak için kredisi başvurusunda bulunmak istiyor iseniz, tüm banka şubelerinden başvuru yapabileceğiniz gibi, internet üzerinden de kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close