GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Lavanta balı üretilmeye başlandı

Lavanta balı üretilmeye başlandı

Bal oldukça değerli ve beğenilen bir gıda türü olduğu için Türkiye’nin dört bir yanında üreticiliği yapılmakta hatta televizyonlarda dahi kampanyalar ile satışları düzenlenmektedir. Yurt dışında da bal oldukça çok tüketilen bir gıda türü olmakla beraber lavanta balı üreticiliği de yapılmaktadır.

Son yıllarda ülkemizde lavantaya olan tutum olumlu yönde gelişmeye başlandı. Buna göre lavanta yağı ve lavanta kurusu üretimi ile satımında beklenmeyen gelişmeler elde edildi. Yurt dışında lavanta balı adı verilen bal türünün satışları ve üretimi oldukça fazla ancak ülkemizde pek bilinmeyen bir bal türüdür. Bu kapsamda ilk adım Burdur’da atıldı. Buna göre bu sene içerisinde 650 dönüm üzerinde lavanta yetiştiriliciğinin yapılması beklenmekte ve toplam 52 kovan ile 500 kiloya kadar lavanta balının üretilmesi bekleniyor. Uğraşı oldukça fazla ve üretimi oldukça düşük olduğu için fiyatı da yüksek olan lavanta balının kilo fiyatının 200 lira olması tahmin ediliyor.

Burdur’da önemli proje adımları

Burdur son günlerde oldukça konuşulan şehirler arasında yer almakta olup lavanta balı başta olmak üzere pek çok doğal ürün yetiştiriciliği konusunda projeler yapmaya başladı. İlerleyen yıllarda Burdur’a yapılacak olan desteklerle şehrin kalkınmasının daha da yükseleceği beklenmektedir. Özelliikle lavanta balının yurt genelinde tutulması ve satışlarının beklenenden daha fazla olması ile Burdur halkının lavanta üretimleri yaparak lavanta balı için kolları sıvayacağı tahmin ediliyor. Bakalım gelecek sene lavanta satışları nasıl olacak.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ