MasterCard ve Visa Kartları Arasındaki Fark Nedir?

MasterCard ve Visa Kartları Arasındaki Fark Nedir?
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 18 kez okundu.

Bir banka kartı ile alışveriş yapmak günümüz teknolojisi ile oldukça kolay bir hâl almıştır. Çok sayıda banka olmasına rağmen bankalar arasında alışveriş yaparken en ufak bir sorun yaşanmamaktadır. Bu sorunu aşmak adına çeşitli finans kuruluşları ortak bir paydada tüm bankaları birleştiren uygulamalara gitmiştir. Bu uygulamaların en bilinenleri MasterCard ve Visa’dır. Yani siz A bankasına ait bir kartı kullanıyorken alışveriş yaptığınız kuruluşun anlaşmalı olduğu banka B bankası ise A ve B bankaları arasındaki bağlantı bu finans kuruluşları sayesinde gerçekleşir.

Türkiye’de bu iki kuruluş genellikle ön plandadır. Ancak yine de çeşitli Finans kuruluşları vardır. Bunlardan Troy kart yerli olarak üretilmiş ve piyasaya sunulmuştur. Ancak yalnızca yurt içi kullanıma açık olması bir dezavantaj olarak karşımıza çıkar.

Visa ve MasterCard dünyadaki tüm finans kuruluşları arasında piyasanın yarıdan fazlasını elinde tutmaktadır. Bu iki kuruluşun anlaşma sağlamadığı kuruluş neredeyse yoktur. Bunu sağlayan en temel kriter ise bu iki firmanın rekabet halinde olmasıdır. Bu bakımdan tüm kuruluşlar ile rahatlıkla anlaşma sağlayabilmektedir.

NFC Nedir?

Yakın temas ile dijital algıları sağlayan bir alan teknolojisi olarak karşımıza çıkan NFC son zamanlarda mobil cihazlarda da gün yüzüne çıkmış ve kullanılmaya başlamıştır. Bir MasterCard ve Visa kullanıcısı için NFC tarafından teknoloji standartları belirlenmektedir. Esasen bu iki firma arasında standartları düzenlerken genelde rekabetin getirdiği çaba ile pek fark gözlemlenmemiştir. Bu bakımdan standart bir kullanıcı için MasterCard ile Visa arasında pek bir fark yoktur. Zaten günlük hayatta bu ikisinden hangisini kullanırsanız kullanın işlem yapma konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. Hatta çoğu zaman bir hesap açıp kredi kartı edindiğinizde sağ alt köşede hangisine yer verildiğini fark etmezsiniz. Mobil cihazlar üzerinden yapılan temassız alışveriş için yine bu firmalar devreye girmektedir. Yarış halindeki iki firma için bu fırsatı kaçırmak söz konusu olamaz. Bu bakımdan her alanda olduğu gibi bu alanda da kullanıcıyı etkileyecek bir fark görülmemektedir.

Hangisi Tercih Edilmelidir?

Bu sorunun cevabı genellikle bankalar için önemlidir. Bir kullanıcı isterse bankadan bu konu hakkında tercihte bulunduğu firmayı kullanmayı talep edebilir. Ancak genelde bankanın anlaşmış olduğu finans kuruluşu hangisi ise kredi kartı için o firma işlenmektedir.

Yine de bu iki kuruluş arasında tercih sebebi sayılabilecek farklar vardır. Örneğin visa bazı alışveriş siteleri için indirim sunmaktadır. Bu indirim devamlı olmamakla birlikte zaman zaman sunulmaktadır. Bu esasen kuruluşları takip eden kullanıcılar için önem arz eder. Hangisini daha iyi fırsatlar sunduğunu güncel olarak takip etmek ve birini tercih etmek kullanıcı için önemlidir.

Benzer şekilde MasterCard ise ulaşım firmaları için indirim sunmaktadır. Yine güncel haber statüsündeki bu indirim için alışveriş veya yolculuk arasında tercih yapmak isteyen kullanıcıya uygun olanı belirlenebilir. Bu tamamen kullanıcının tercihine kalmıştır. Öte taraftan bu indirim ve kampanyalar bankalardan tamamen bağımsız şekilde özel olarak yürütülür. Yani hangi bankanın müşterisi olduğunuz önemli değildir. Hatta bankanızın kartında Visa işareti varken MasterCard daha avantajlı konumda ise tercihinizi değiştirebilirsiniz.

Ülkemizde her ATM’den Visa veya MasterCard ile işlem yapmak mümkündür. Türkiye için bu iki kuruluştan herhangi birini kabul etmeyen işletme yoktur. Esasen bunu kabul etmemek işletme sahibi büyük risk teşkil eder ve muhtemelen satış yapabileceği bir tek banka kartı bulamaz.

Visa’nın özel olarak bazı restoranlarda sunduğu özel imkanlar vardır. Bu imkanlara Visa Plainium adı verilmektedir. Diğer taraftan özel seyahatler için de aynı şeyi söylemek mümkün Şık restoranlarda yemek yemeyi veya sık sık seyahat etmeyi seven kişiler için bu durum oldukça avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra özel olarak sürpriz olarak özel hediye veya avantajlarla karşılaşmak Visa Platinium ile mümkün.

MasterCard yine aynı şekilde Platıum denen özel avantajları sunmaktadır. Genelde concierge olarak isimlendirilen ve otobüs, tren gibi biletleri ayarlama ayrıca konser bileti veya otel ayarlama gibi özel hizmetler için avantajlar sunmaktadır. Yine seyahat için veya bazı alışveriş merkezleri için özel hizmetler ve avantajlar söz konusudur.

Kullanıcı tercihleri bu seçimler için avantajlı olana yönelme imkânı verir. Bunun için her iki kuruluşun sitelerini incelemek ve avantajlarını değerlendirip karar vermek kullanıcının önceliklerine bağlıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git