BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ

Devlet Memurlarına Özel Kredi Veren BankalarDevlet memurlarına özel kredi imkanı Kamu personeli olmak, 657′ ye tabi olmak, zaman zaman avanta sağlasa da, kredi konusunda çokta faydalı olduğunu söylemek mümkün değil. İşinizin garanti olması nedeniyle kolay kredi alma imkanı bulunurken acil nakit ihtiyacınızı memur kredisi veren bankalardan temin edebilirsiniz.

Eğer size özel bir avantaj yok ise, tüm bankalar sizin için aynıdır. 657 sayılı kanun size böyle bir hak tanımasa da, Devlet zaman zaman sizi düşünmektedir. 🙂 Şimdi kredileri ve avantajları inceleyelim.

Memur kredisi almak için genellikle kredi veren bankalarda öncelik olarak sürekli işlem gerçekleştirdiğimiz bankalara bakmaktayızdır. Bu bankanın işlem ücretleri, dosya masrafları ve faiz oranları bizlere uymuyor ise o zaman kredi çekme işlemimiz için başka bankaya başvuruda bulunmaktayız.

Düşük faizli kredi işlemlerinde ise dikkat etmemiz gereken husus hem kredi faiz oranlarının düşük olması hem de dosya masrafı maliyetinin az olması gerekmektedir. Memurlara kredi veren bankalar  kredi işlemlerini hızlı bir şekilde düzenleyerek uygun faiz oraları ile çok çabuk işlemleri gerçekleştirmekte.

Kredi işlemi talep eden şahıs memur olduğu için başvuru işlemi tanımlarken maaş bordrosuna ihtiyaç duyulmamaktadır. İşlem kapsamında öncelikli ola etkinlik memurlar için kredi veren bakalar kapsamında acil nakit ihtiyacı olan memur kredisi verme işlemini gerçekleştirmektir.

Başvuru esnasında talep edilen maaş bordrosu ilk önemli etken olup memurlarda bu belge hazır olduğundan hemen işlem yapabilme imkanı bulunmaktadır. Memur olan vatandaşlara kredi veren bankalar Akbank, Odeabank, TEB bankası, Garanti Bankası, ING bank, Halk bank ve daha bir çok bankadan memurlara yönelik memur kredisi alabilme imkanına sahipsiniz.

Bir çok banka yukarıdaki saymış olduğumuz bankalarda buna dahil olmak üzere memurlara sunula kredi imkanı kapsamında maaş bordrosunun istenmesinin nedeni vadelendirme seçeneğinden kaynaklanmaktadır. Yani kredi çeken kişiler ne kadar sürede bunu geri ödeyebilir bunu gözlemlemek amacı ile memur kredisi işlemi esnasında maaş bodrosu talep edilmektedir.

Memur kredisi faiz oranları ve vadeleri

Memur kredisi için 36 aya varan süre seçenekleri ile kredi alma imkanına sahip olabilmektedir. Genellikle yerleşim alanı olarak oldukça uygun bölgeler olan Doğu bölgeleri özellikle memurlar için daha öncelikli alanlarda bir tanesidir. Çünkü Doğu bölgesinde geçim imkanı daha yüksek olmaktadır. Öyle ki kira, gider ve benzeri masraflarda daha uygun gider tutarı oluşmaktadır. Bu giderlerin yanı sıra bir çok memur birikim dahi yapabilmektedir.

Lakin batı kesimlerde ise bu durum tam tersi olmakla beraber ekonomik sıkıntılar oluşmaktadır. Kredi oranları bakımından;Akbank bankası kredi faiz oranlaması %0.99 vadelendirmesi ise 12 ay olmaktadır. Halk bankasında ise %0.97 ile %1.02 olan memur kredisi oranı vadelendirme olarak 36 ayda ödenebilmektedir.

Vakıfbank %0.99 faiz oranı imkanı ile kredi verirken 60 ay taksit imkanı sunarak uzun dönemli kredi imkanı sunmakta. Akbank’ta temin edeceğiniz kredi tutarı size kısa ve fazla gelebilir lakin Halk bank ve Vakıf bank bankaları sizlere aradığınız kredi seçeneğini uygun faiz oranı ve 60 taksit seçenekleri ile alabilirsiniz.

Devlet memuru kredisi almak için en uygun faiz oranını sağlayan banka Halk bankası olurken %0.97 faiz oranı ile uygunluk sağlamaktadır. En fazla faiz seçeneğine sahip baka ise %1.10 faiz oranı ile TEB. 36 ay taksit seçeneği ile kredi imkanı sağlamaktadır.

Memur Kredisi İçin İstenen Belgeler

Kredi başvuru aşamasında bankalar bazı belgeller istenmektedir. Bu belgeller normal memur olmayanlara göre daha basit belgelerdir.

  • Nüfus Cüzdanı
  • Maaş Bodrosu
  • İkamet Belgesi
  • Araba Ruhsatı veya Fatura
  • Tapu Fotokopisi
  • Varsa Ek Gelir Belgesi


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close