GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Memurları ilgilendiren önemli gelişme

Memurları ilgilendiren önemli gelişme

Memurlar ile ilgili son günlerde flaş kararlar alınmaya devam ediliyor. Buna göre kamudan 76 bin memur açığa alındığı gibi 653 sayılı devlet memurları kanunun kökten değiştirilmesi ve memurların görevden atılmasının kolaylaştırılması sağlanacak. Aynı zamanda mesai saatleri dışında bazı memurlara kurs zorunluluğu getirilmesi konusunda açıklamalarda var.

Çorum’da yaşanan olay buna iyi bir örnek olmuş gibi durmaktadır. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan bir öğretmen mesai saatleri dışında olduğu halde kursa katılması konusunda karar alındı. Söz konusu öğretmen kasten olmadığı halde kursa katılamadı. Öğretmene kursa katılmadığı için bir günlük maaş cezası verildi.

Konu mahkemeye taşındı

Öğretmen aldığı bir günlük maaş kesintisi cezasını doğru bulmadı ve konuyu adli mahkemelere taşıdı. Yaptığı açıklamasında kursa kasten katılamadığını ve kursun mesai saatlerinde olduğunu belirten öğretmen idare mahkemesinden haksız olarak geri çevrildi. Yine aynı konuyu incelemeye alan DANIŞTAY, öğretmeni haklı buldu ve açıkladığı karar ile çalışanların dinlenme haklarının bulunduğunu belirtti.

Dosyayı DANIŞTAY detaylı olarak inceledi ve aldığı karar ile mesai saatleri ve kurs saatlerinin uyumlu olması gerektiği önerilerinde bulundu. Buna göre yüz binlerce memuru ilgilendiren önemli bir karar alınmış oldu. Bundan sonra ki dönemlerde yapılması beklenmekte olan kursların mesai saatleri ile uyumlu olması ve çalışanların dinlene zamanlarının işgal edilmemesi beklenmektedir. Aynı durum ile karşılaşan memurların, Çorum’da görev yapan öğretmenden ilham alarak konuyu adli mahkemelere taşıması tahmin edilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ