GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,67

Merkez bankası açıklama yapacak

Merkez bankası açıklama yapacak

Piyasaların son durumları hakkında yapılan açıklamalar ile dalgalanmalar sürekli yaşanmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası faiz hakkında yaptığı açıklaması ile kendi ülkesinde ki piyasalarda hareketliliğe sebebiyet verdiği gibi başka ülkelerinde piyasalarında da değişimler meydana gelmesinde rol oynamaktadır. Yurt içi piyasalarında ki hareketliliğin ise temel kaynağı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının yaptığı para toplantıları ve toplantıdan sonra kamuoyuna yapılan duyuru olarak bilinmektedir.

İndirim bekleniyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yaptığı görüşmelerin ardından uzun bir süredir faizde indirime gitmektedir. Son yapılan açıklama ile üst bant %8,75 olarak belirtilmişti. Yarın ki yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun alacağı karar ile üst bandın %8,5 seviyesine indirilmesi beklenmektedir.

Merkez Bankasının bundan önce ki toplantılardan çıkan kararları incelendiğinde son 5 aydır sürekli olarak faiz indirimi uygulandığı görülmektedir. Bu düzenin devam ettiği bilindiği için yarın ki yapılacak toplantıdan çıkan kararında faiz indirimi olması bekleniyor.

Ekonomistler aynı düşüncede

Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun faiz indirimi yerine faiz artırımı uygulayacağı düşüncesine sahip olan kişilerde bulunmaktadır ve bunun temel sebebi olarak darbe girişimini göstermektedir. Fakat konu hakkında inceleme yapan ekonomistlerin tamamı faiz indirimi yapılmasını beklemektedir. 17 ekonomistin yaptığı yorumlara göre 16’sı 25 baz puanında faiz indirimi uygulanmasının yapılacağını belirtirken bir ekonomist ise 50 baz puanında faiz indirimi yapılacağını belirtmektedir. Açıklamalara göre üst bandın %8,5 seviyesine ineceği düşünülüyor.Bir önceki yazımız olan 2016 Eylül finans piyasalarında son durum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Turizm kaybına memur desteği
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ