Online Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Online Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
8 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Son yıllarda teknolojinin bankacılıkla entegre kullanılması pek çok işlemi kolay ulaşılabilir hale getirmiştir. Kredilerin çok çeşitli olması krediler hakkında bilinmesi gereken detayları da artırmıştır. Eskiden kredi alabilmek için birçok prosedürü yerine getirmek hatta imza üstüne imza atmak gerekirdi. Ancak kredi başvurusu için teknolojinin kullanılmaya başlanması işleri oldukça kolay bir hale getirmiştir.

Online Başvuruda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Esasen her konuda olduğu gibi bu konu için de bazı artılar ve eksiler vardır. Online başvuruların eksik yanı yüz yüze olmamasından kaynaklı yaşanır. Yani soru işaretlerini gidermek adına soru soracak birinin olmayışı olumsuz bir durum olarak düşünülebilir. Ancak bu sorunlar aşılamayacak sorunlar değildir. Artık müşteri temsilcisine bağlanarak problemleri çözmek mümkün. Öte yandan kredi ile ilgili gerekli metinleri internet ortamından indirip incelemek mümkündür.

Online başvurularda faiz oranlarının incelenmesi söz konusu olacaktır. Ancak iyi irdelenmemesi halinde masrafları ve ek ücretleri kaçırmak mümkün. Bu da daha avantajlı bir bankayı tercih etmeyi engelleyecektir.

İnternetten Kredi Başvurusu Avantajlı mıdır?

Kredi seçiminde önceliğimiz ekonomik olarak destek ararken daha sıkıntılı hale gelmemektir. Bu bakımdan ödeme kolaylığını en iyi sağlayan ve faiz oranları en düşük şekilde veren bankalara yönelmek önemledir. Online başvurular bu konuda avantaj sağlayabilir. Fakat bu durumda insanların online bankalar hakkındaki güvensizlikleri ortaya çıkmaktadır. Esasen online bankacılıkta bu durum çok daha avantajlıdır. Çünkü bir şubede krediler hakkında bilgilendirmeler edinmek yalnızca o banka için bilgi almak demektir. Ancak online bankacılıkta tüm seçenekleri değerlendirmek mümkündür. Bir müşteri yalnızca faiz oranlarını değil tüm masrafları bu yolla irdeleme imkanına sahiptir. Bu yönüyle aslında doğru sistemleri kullanmak vasıtasıyla online başvurular oldukça güvenlidir. Üstelik zamandan tasarruf sağlaması bakımından özellikle tercih edilen bir yöntemdir.

Bankaların şubeleri kredi konusunda her türlü bilgiyi sunmaya hazırdır. Ancak bu hizmet yalnızca hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. Öte yandan online başvurular için bu durum oldukça avantajlıdır. 7 gün 24 saat bu hizmeti edinmek mümkündür.

Aynı Anda Birden Fazla Başvuru Yapılmamalıdır?

Online başvuru yönetiminde pratik bir ön hazırlık aşaması vardır. Değerlendirme için hızlı adımlar atmak ve ona göre karar vermek mümkün. Ancak bu sırada tam olarak karar vermeden başvuru yapmamak gerekir. Çünkü daha avantajlı bir başvuruyu kaçırmış olabiliriz.

Bankalar birbirlerine yapılan başvuruları inceleyebilmektedir. Bir online başvuru gerçekleşmişse ve sonrasında daha avantajlı bir kredi imkânı ile karşılaşmışsanız önceki başvuru sonrakinin reddine neden olabilir. Diğer taraftan bir banka tarafından başvuru kabul görmemişse diğer bankalara başvuru imkânı yeniden doğacaktır.

Bu nokta unutulmaması gereken detay bu başvuruların ön değerlendirme olmasıdır. Yani başvurudan önceki adım olarak düşünülebilir. Online başvuruyu yapmak ve kabul edilmesi kredi alabileceğiniz anlamına gelir.

Ön Onay Neden Çıkmaz?

Kredi başvurularının hızlanması ilerleyen süreçlerin de pratik hale gelmesi demektir. Bu bakımdan yapılan online başvurunun kabul edilmemesi ardında yatan diğer sebeplere işaret eder. Bir kredinin reddedilmemesinin birden çok nedeni olabilir. Bunlardan ilki başvurunun abartılı olarak değerlendirilmesidir. Bu durumda daha makul seçeneklere yönelmek gerekecektir. Diğer taraftan kredi notunun yetersiz görülmesi, kara listede olmak veya o kredi için yeterli gelire sahip olamama gibi durumlar söz konusu olabilir. Bir yönüyle bu sayede sorunun kaynağına inme fırsatı elde den banka müşterileri sorunu çözmek adına harekete geçecektir.

Online Kredi Başvurusu Güvenli midir?

Bu sorunun cevabı esasen avantajlı olmasında yatmaktadır. Pek çok insan bu avantajları kullanmak adına bu yönteme başvurmakta ve durumdan memnun kalmaktadır. Bu noktada doğru siteye erişmek söz konusu olacaktır. Eğer güvenli internet sitesinden başvuru yapıyorsanız bu durumda online başvuru güvenilir demektir.

En başta sitenin sertifikalı olması gerekmektedir. Siteye giren kişinin öncelikle adresi doğru girdiğinden emin olması gerekir. Ardından sertifikalı bir site olduğunu anlamak oldukça kolay olacaktır. Adres çubuğu üzerinde yer alan yeşil renkli küçük kilit işareti bu sertifikanın var olduğu anlamına gelir. Öte yandan adres çubuğunda en başta yazan kısma dikkat etmek oldukça önemidir. Adresin https://  yazan kısmında s harfinin olması sitenin güvenilir olduğu anlamını taşır.

Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bahsedilen avantajlarda belirtildiği gibi oldukça pratiklik sağlayacak olan bu yöntem çokça tercih edilmeye başlanmıştır. Bunun için yalnızca internet sahibi olmak yeterlidir. Öncelikle doğru sitede olduğunuzdan emin olun. Ardından ilgili sayfaya gelerek gerekli bilgileri girin. Bu bilgiler rakamsal olarak krediye dair girilmesi gereken unsurları ifade eder. Çekmek istediğiniz miktar ve vade girmeniz bu noktada yeterli olur. Bu sayede yeterli şartları taşıyorsanız krediniz onaylanır. Artık çoğu banka bu süreçten sonra belge talep etmemektedir.

Online Kredi Daha Kolay mı Çıkar?

Teknoloji hızı da peşinden sürüklemiştir. Bu bakımdan yapılan her işlemin daha hızlı olması, çoğu zaman evrak ve kefil istememesi, mesai saatleri gerektirmemesi ve buna bezer durumlar nedeniyle çok daha avantajlıdır. Bu bakımdan diğer yönteme göre oldukça kolay olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Neden Online Başvuruda Faiz Oranları Daha Uygun?

Esasen bu durumun birden fazla nedeni var. Bunlardan birincisi bankanın bu tarz işlemlere özendirme yapmak istemesidir. Bu sayede müşteri potansiyeli artacak olan bankanın kâr oranlarını artırması sağlanacaktır. Diğer taraftan rekabetin bu durum üzerindeki etkisinden bahsetmek gerekir. Her ne kadar sıfır faiz diye bir durum söz konusu olmasa da bankalar arasında çok avantajlı imkan sunan seçenekleri görmek mümkündür.

Bu durumun en önemli nedenlerinden biri de bankaların giderlerinin azalıyor olmasıdır. Bu sayede bankalar şube masraflarından tamamen kurtuluyor. Ayrıca şube kirası ödenmiyor. İşlemler daha hızlı ilerlediği için müşteri potansiyeli artıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git