GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Orfoz balığı yakalamak isteyenler dikkat

Orfoz balığı yakalamak isteyenler dikkat

Türkiye’nin üç tarafı denizler ile çevrili olduğu için balıkçılık sektörünün gelişmiş olması içten bile değildir. Buna göre balıkçılar aldıkları izin dahilinde mevsimlere göre tonlarca balık avlamakta ve avladığı bu balıkları pazarda satmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yayınladığı bildiriler ile mevsimleri belirlemekte ve neslinin tükenmek üzeri olduğu balıkları koruma altına alarak bu balıkların avlanmasının ve nakledilmesinin kesinlikle yasak olduğunu duyurmaktadır.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği nesli tükenmekte olan canlıları kırmızı listeye almakta ve ülkelerin ilgili bakanlıklarına bu durum hakkında bilgi vererek söz konusu canlıların avlanılmasının yasaklanması gerektiğini duyurmaktadır. Buna göre Uluslararası Doğa Koruma Birliği aldığı karar ile Orfoz balığının avlanmasının yasaklandığını, satışının ve bir bölgeden başka bir bölgeye sevkiyatının yapılması halinde para cezası verileceğini duyurdu.

Bakanlıktan uyarı yapıldı

Uluslararası Doğa Koruma Birliğinin aldığı kararın ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’da konu hakkında önemli açıklama yaptı. Buna göre Orfoz balığının 1 Eylül 2016 tarihinden 31 Ağustos 2020 tarihine kadar avlanması yasaklandı. Balığın yaşadığı bölgelere giderek avlamaya çalışan, başka bölgelere nakledilmesini sağlayan ve karaya çıkartarak tekrar suya sokup balığın hayatını yok etmeye çalışanlara bin 113 lira para cezası kesilecektir.

Söz konusu balığın neslinin tükenmek üzere olduğu ve bu balığın koruma altına alınmadığı takdirde dünya üzerinde neredeyse hiç kalmayacağına dikkat çekildi. Yasakların uyulması ile birlikte Orfoz balığının 4 sene içerisinde tekrar çoğalabileceği tahmin edilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ