GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Otomobil almak isteyenlere müjde!

Otomobil almak isteyenlere müjde!

Araba almak isteyenlere şimdi aradıkları fırsat ayaklarına geliyor. Hükümetin çağrısının ardından indirime giren konut kredilerinden sonra ekonomiyi canlandıracak ve hızlandıracak taşıt kredisi indirimlerine bankalardan otomotivcilerde aynı desteği talep etti. Piyasaları daha da canlandırmak adına konuttan sonra taşıt kredilerinden faiz indirimleri bekleniyor. Konut kredisi faizlerine gelen indirimlerin ardından bankalar tüketici ve taşıt kredilerinde de indirime gidiyor.

Vatandaşın 17 bin lirası cebinde kalacak

Taşıt kredisi almak isteyenlere aralanan faiz indirimi kapısı ile yıllık faiz oranlarının % 10 un altına inmesi halinde, taşıt kredilerinde önceden 100 bin liralık taşıt kredisinin geri ödemesi 140 bin lira yapılırken sözkonusu faiz indirimlerinin ardından geri ödenecek miktar 123 bin lira olacak ve arada kalan 17 bin lira kadar daha az ödeme yapacaklar. Böylelikle araba alacakların 17 bin lirası cebinde kalacak.

Taşıt kredilerine gelecek faiz indirimlerinin ekonomiye olumlu yansıyarak otomotiv satışlarında patlama olacağını belirten uzmanlar bankaların taşıt kredilerinin indirilmesinin önünde hiç bir engel bulunmadığını ve TCMB den gelecek seri faiz indirimlerinin beklediklerini belirtti. Tüketici hazır taşıt kredisi kampanyalardan yararlanarak araba almak isterse bankaların % 1,25 faiz oranlarıyla kredi alabilecek. Bu oranlar ile verilen taşıt kredilerini alanlar 50 bin liralık bir kredinin ödemesinden indirimler söz konusu olursa vatandaşın 8 bin lira kadar bir parası cebinde kalacak.

Bankaların Merkez bankasının 23 Ağustosta yapacağı toplantıdan çıkan faiz indirim kararının da 5 aydır devam eden indirimlerin ardından yeniden bir indirime gidilirse bankaların tutumlarında değişikliğe neden olabileceği ve etkisinin piyasalara ancak bu şekilde yansıyabileceğini  belirten analistler, her ihtimale karşı  Merkez bankasından gecelik faiz oranlarında indirim kararı çıkabileceğini ve merkez bankasından daha genişlemeci bir para politikası beklediklerini belirtti.Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ