GÜNCEL

Özel Sağlık Sigortası Mı Yoksa SSK Bize Yeter DiyorsanızÖncelikle karar verilmesi gereken tamamlayıcı sağlık sigortası yani ssk yeter mi yoksa maliyeti daha yüksek olan özel sağlık sigortası yaptırılmalı mı?

Özel sağlık sigortaları kişiye özel hazırlanan poliçelerdir. Gitmek istenilen doktora kadar seçebilir, ister ayakta ister yatarak tedavi görmek için paket alınabilir. Limit tamamen özel sigorta yaptırmak isteyen kişinin elindedir. Limit ne kadar yüksekse poliçenin fiyatı da o kadar yüksek olur. Sigorta şirketinin kriterlerine yakın bir limit tutulur ise fiyat aşağı çekilebilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise arada SGK bulunmaktadır. Özel sağlık sigortasında ki gibi özgürce seçim yapılamaz. Yapılacak tedavi, anlaşmalı kurumlar da dahil bütün işlemler SGK onayından geçmelidir. SGK onayı olmadan herhangi bir işlem yapılamaz.

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sigortayı karşılaştırırken ortaya çıkan önemli bir unsur da özel sağlık sigortasının %20lik katkı payı. Bu katkı payı normal bir muayenede önemli olmasa bile istenilen tetkikler arttıkça fiyatta bir o kadar artacaktır. Emar, ultrason, kan tahlili gibi birçok tetkik istenildiğinde %20lik katkı payı sebebiyle fiyat oldukça artacaktır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise katkı payı devletin belirlemiş olduğu rakamdır. Ne kadar tetkik yapılırsa yapılsın katkı payı fiyatı değişmez.
Tamamlayıcı sağlık sigortasının bir başka artısı da her bireye yaş sınırı olmaksızın ayrı bir poliçe hazırlanmasıdır. Oysa özel sağlık sigortasında 18 yaş altına poliçe hazırlanmaz. Bu nedenle ebeveynlerin birinin de poliçeye bağlı olması gerekir.
Bu anlamda bakıldığında tamamlayıcı sağlık sigortası bütçe açısından daha faydalıdır. Limitsiz veya kişinin kendi ihtiyaçlarına yönelik sigorta isteniyorsa sağlık sigortası da tercih edilebilir.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası, kişinin önceden belirlenen limitler dahilinde kaza ve hastalıkların tedavisinde oluşan giderlerin karşılanması için hazırlanan poliçelerdir. Özel sağlık sigortası, özel şartlar ve genel şartlar olmak üzere belirtilen limitlerle sigortalıyı korur. Özel sağlık sigortasına sahip kişi istediği hastaneye gidebilir, istediği doktoru seçebilir. İster ayakta tedavi için isterse de yatarak tedavi için poliçe yaptırabilir. Tamamen sigortalının limitlerinie bağlı olan özel sağlık sigortasını yaptırmak için ufak bir araştırma yeterlidir. Sigorta yaptırmak isteyen kişinin önceliklerini belirlemesi gerekir. Daha sonra kendine en uygun paketi seçerek, istediği herhangi bir sigorta şirketinden özel sağlık sigortasını yaptırabilir.

Özel Sağlık Sigortası Yaptırırken Sigorta Şirketleri Neleri İnceliyor?

Özel sağlık sigortası yaptırırken ücreti etkileyen birçok unsur vardır. Sigorta şirjetleri poliçe hazırlamadan önce incelemede bulunur. Sigorta yaptırmak isteyen kişinin geçmiş sağlık sorunları ve ailedeki kalıtsal problemleri sigorta poliçesini etkilemektedir. Şirketler, bireyin cinsiyeti, yaşı, medeni durumu gibi kişisel bilgilerini alır. Önceden geçirmiş olduğu rahatsızlıkları inceler ve şimdiki sağlık durumuna bakar. Kalp, şeker gibi kronik bir hastalık olup olmadığını kontrol eder. Bu unsurlar göz önünde bulundurularak poliçe hazırlanır. Kişinin hasta olma olasılığı yüksekse poliçe ücreti de buna bağlı yüksek olacaktır. Düşük risk var ise poliçe ücreti düşük olacaktır.

Özel Sağlık Sigortası Yaptırmak İsteyen Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Özel sağlık sigortasını yaptırırken kişinin tercihleri de poliçe ücretini etkiler.
Sigortalı hastane, eczane gibi yaygınlığı fazla olan unsurları kısıtlayabilir. Ek teminat olarak yurtdışı ve doğum teminatı eklettirebilir. Bunun dışında ayakta tedavi ya da yatarak tedavi görmek için teminat seçebilir ve bunu limitlendirebilir.
Özel sağlık sigortası yaptırırken ihtiyaçlara en uygun limitleri belirlemeli ve fazladan prim ödememek için uygun bir poliçe yapılabilir.

SSK

SSK, devlet tarafından sağlanan sigortadır. SSK lı olmak için sigortalı bir işte çalışmak yeterlidir. Develerin sağladığı bu sigorta ile SGK onayı olan her hastane, eczane gibi hizmetlerden yararlanılabilir. SSK nın en önemli özelliği sabit katkı payı ve yaş sınırı olmadan açılan poliçelerdir. SSK ölüm sonrasında da sigortalı olan kişinin ailesine yardımda bulunmaktadır. Maddi durumu yetersiz olan kişilerin özellikle SSK dan yararlanmalarında fayda vardır. SSK birçok hastalıkta ve özellikle ölümde sigortalının ve ailesinin yanındadır.
Bu unsurlar göz önünde bulundurulduğun da daha kapsamlı ve özgür bir sigorta isteniyorsa özel sağlık sigortası yaptırılabilir. SSK ise kişiden kişiye değişmesiyle beraber yeterli bir sigortadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close