KREDİ NOTU

Peşin Ödemek Kredi Notuna EtkileriGelir düzeni bozulan ya da borcunu ödeyecek durumu kalmayan kişiler, bu durumdan dolayı çok büyük zararlar alacaktır. Özellikle de kredi notu ve banka sicilinin bozulması, kişilerin yaşayacağı problemlerin yalnızca ilk etabını oluşturmaktadır. Kredi notu yükseltmenin yöntemleri kişiler tarafından araştırılsa da, durum banka sicilinden kaynaklandığında, yapılacak işlemler pek de olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.

Kredi notu kavramı öncelikli olarak tek bir sayısal ifadeyi kapsamamaktadır. Kişilerin finansal yaşamlarının tamamı göz önünde bulundurulduktan sonra oluşturulan kredi notları, 1’den başlamakta ve 1900’e kadar değişkenlik göstermektedir. Bu aralıktan hangisinde olduğunuzu öğrenmek için Findeks üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Borçların zamanında ödenmediği durumlarda kredi notu belirli periyotlar halinde düşüşe geçerken, kara listeye girildiğinde daha fazla düşüş göstermektedir. Hangi sebepten olursa olsun, kişilerin kredi notu yükseltme konusunda, genellikle borçların tamamını peşin olarak ödeme yöntemine başvurdukları görülmektedir.

Öncelikle, kredi notu yükseltmenin yöntemleri araştırıldığında, borçların zamanında ödenmesi ya da borçların bir seferde peşin olarak ödenerek kapatılmasının, kredi notuna etkili olacağından söz edilmektedir. Bu tamamen doğru bir kavramdır. Ancak, borcunuzun kaynağına göre, bu yöntemin bazı sonuçları olacaktır. Eğer borcunuz sadece kredi kartından kaynaklanıyorsa ve siz kredi kartı borcunuzu peşin ödeyerek kapatırsanız, bu durum elbette bankanız tarafından olumlu değerlendirilecektir. Borcunuzun bitmesinden sonra kredi puanınızda gözle görülür bir artış olmasının yanı sıra, bankanın size sunacağı imkanların da arttığını göreceksiniz. Bu gibi durumlarda genellikle banka yeni bir kredi kartı ya da kredi kartı limitinizin arttırılması konusunda sizler ile iletişime geçecektir. Elbette burada karar tamamen size bağlı olacaktır.

Kredi kartında peşin ödemek iyi sonuçlar doğursa da, kredi borçlarında her zaman için aynı durum söz konusu olmayacaktır. Alınan kredinin türü ne olursa olsun, bankanın size sunduğu vade süresi boyunca belirli bir faiz geliri olacaktır. Sizler kredi borçlarınızı tek seferde ödediğiniz zaman bu kredi notunuza olumlu yansıyacak olsa da, vadesi dolmadan borcunuzu ödediğiniz için banka tarafından bir miktar ceza ödemek durumunda kalacaksınız.

Kredi Erken Ödeme Cezası Nedir?

Eğer bankaya olan kredi borcunuz konut kredisinden ya da ticari kredi paketlerinden kaynaklanıyorsa, bu borcun erken ödenmesi durumunda bazı ceza uygulaması söz konusu olmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan son düzenlemelerin ardından, taşıt kredileri ve ihtiyaç kredisi paketlerinde bu ceza ortadan kaldırılmış olsa da, konut kredilerinde hala geçerlidir. Bunun nedeni ise, bankaların sunduğu hizmette, peşin ödeme sonucunda kar oranlarının düşmesidir.

Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği incelendiği zaman, peşin ödeme sonrasında yapılacak olan faiz indirimi ve konut kredilerinde uygulanacak ceza oranları açık bir şekilde belirtilmiş durumdadır. Mevzuata göre konut kredilerinin peşin bir şekilde ödenmesi durumunda ortaya çıkabilecek borç durumu şu şekildedir.

  • Kişilerin erken ödeme yapmalarında kalan vade süresi eğer 36 aydan daha azsa, ceza %1 oranını geçemeyecektir.
  • Kişilerin erken ödeme yapmaları durumunda, vade süresi 36 ayın üzerindeyse, bu durumda uygulanacak ceza oranı %2’den fazla olamayacaktır.

Kredi notunuzun yükselmesi ve banka sicilinizin olumlu bir gelişim göstermesi için borcunuzu peşin ödediğinizde, yukarıdaki gibi ceza uygulaması yapılmaktadır. Sadece konut kredileri ve ticari kredilerde geçerli olan bu cezalar ile ilgili yapacağımız hesaplama şu şekildedir.

  • Kalan Borç Miktarı: 75 bin TL
  • Kalan Vade Süres: 39
  • Uygulanacak Ceza Oranı: %2
  • Ödenmesi Gereken Ceza Miktarı: 1.500 TL

kredi notu yükseltmenin yöntemleri

Kredi Kartı Borcunu Kapatmanın Kredi Notuna Etkisi

Kredi notu düşen kişilerin büyük bir kısmı, kredi kartı borçlarından dolayı bu durumla karşılaşmaktadır. Çünkü, kredi kartı kullanımı konusunda ülkemizde büyük bir yanlış anlaşılma vardır. Kredi kartı amaç olarak ödemelerin yapılması için ortaya çıkarılmıştır. Ancak, ülkemizde genelde harcama aracı olarak kullanılmaktadır. Bunun beraberinde, ekstre dönemi geldiğinde kişilerin daha düşük miktarda gördükleri asgari ödeme tutarını bankaya yatırmaları, ayrı bir olumsuz sonuç doğurmaktadır.

Kredi notu yükseltmek isteyen kişilerin geneline, herhangi bir kredi kartı kullanıp kullanmadığı sorulmaktadır. Çünkü, kredi kartı kullanıcısı olanlar, zamanında ve eksik olmaksızın ödeme yaptıklarında birkaç ay içerisinde istedikleri sonucu alabilmektedirler. Bu durum, kredi kartı borcunun tamamen ödenmesi durumunda da aynı sonucu doğurmaktadır. Bundan dolayı kredi notu yükseltmek isteyen kişilerin ekonomik güçleri el veriyorsa, peşin ödeme yaparak kredi kartlarını kapattırmalıdırlar.

Eğer kredi notunuz çok düşük seviyelerdeyse, kredi notunuz peşin ödeme sonrasında yine istenen seviyelere gelmeyecektir. Bu duruma karşı ise, kredi kartınız ile kontrollü bir şekilde harcama yapmanız, borçlarınızı da eksiksiz ve zamanında ödemeniz yeterli olacaktır. Eğer borçlarınızı peş peşe düzenli olarak öderseniz, bu kesinlikle kredi notunuza olumlu etki yapacaktır.

Kredi Notunu Hızlı Bir Şekilde Arttırma Yolları

Kredi notu yükseltmenin yöntemleri genel olarak borçların düzenli ve zamanında yapılması üzerine kurulmuştur. Ancak, kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin, bankaların onlardan beklentilerini de göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Yani, borçların ödenmesinin yanı sıra, kredi notumuzu ve banka sicilimizi arttırabilecek yeni yöntemleri bulmamız gerekmektedir. Bu yöntemlerde bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Birikim Hesabı
  2. Otomatik Ödeme Talimatı
  3. Bireysel Emeklilik
  4. Banka Hizmet Kontrolü

Burada bahsettiklerimiz, birçok kişi tarafından daha önce duyulmamış yöntemlerdendir. Öncelikle, birikim hesabının size sağlayacağı faydadan bahsetmek doğru olacaktır. Birikim hesabı ile bireysel emeklilik hesabını aynı anda değerlendirecek olursak, her ikisi de bizlerin tasarruf yaparak bunlarla birikim yaptığımız fikrini ortaya çıkarmaktadır. Bankada birikim yaptıkça, bu durum bizlere sunulan hizmetler ve kredi notumuzun aralığına etki edecektir. Çünkü, bankada bulunan birikim miktarı, bize sunulacak hizmetlerde ve bizim finansal yaşamımızda, her zaman için bize güç verecektir.

Otomatik ödeme talimatına baktığımızda, özellikle borç ödeme alışkanlıklarında sorun yaşayan kişilere yönelik etki etmesi ile bilinmektedir. Zamanında yapılan ödemeler sonrasında kredi notu olumlu yönde etkilenirken, banka hesabından ya da kredi kartından verilen otomatik ödeme talimatı, finansal açıdan kendimizi düzene soktuğumuz anlamına gelmektedir. Banka hizmet kontrolü ise, kullanılmayan hesapların, düşük miktarda borcu olan kredi kartlarının ve bakiyesi bitmiş vadeli hesapların kapatılmasını kapsamaktadır. Bu yöntemler uygulanarak, çok kısa bir sürede kredi ve kredi kartı başvurusuna olumlu yanıt alacak düzeyde bir kredi notuna sahip olmanızı sağlayacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close