GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Protestolu senet sayısı artmaya devam ediyor

Protestolu senet sayısı artmaya devam ediyor

Ülkemizde yapılan ticaretin sonucunda pek çok kurumsal müşteri yaptıkları satışın ardından müşterisine senet vermekte ve ödeme tarihlerini belirtmektedir. Bu senetlerin ödeme zamanlarında müşteri tarafından ödenmemesi halinde ödeme için karşı taraf konuyu protesto etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kanunları incelendiğinde ödemesi yapılması gereken ancak yapılmaya senetlerin üzerinden 2. iş gününün geçilmesi halinde banka tarafından senet protesto edilir. Yapılan verilere göre protestolu senet sayısı giderek artıyor.

Türkiye Bankalar Birliği pek çok konu hakkında toplantı yapmakta ve kamuoyuna duyuru yapmaktadır. Risk Merkezi tarafından protestolu senet tutarları ve adedi dikkatli şekilde incelenmekte ve konunun orta yolu bulunarak maduriyetin giderilmesi için çalışma yapılmaktadır.

Açıklanan protestolu senet sayısı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yayınlanan veriler incelendiğinde Ocak 2016 tarihinden Temmuz 2016 tarihine kadar 573 bin senedin protesto edildiği ve bu senetlerin parasal karşılığının toplam 6 milyar 400 milyon lira olduğu doğrulandı.

Geçtiğimiz sene yılın ilk yedi ayı için yayınlanan veriler ile bu senenin ilk yedi ayı için yayınlanan veriler arasında ki fark incelendiğinde senet adet sayısında toplam %2’lik bir artışın olduğu görülmektedir. Parasal değer olarak ise geçen seneye fark ile %21’lik artışın olduğu belirtildi.

Söz konusu protestolu senet sayısının azalması, müşterilerin senetlerini zamanında ödemesi için çalışmalar yapılmaktadır. Fakat geçtiğimiz yıllarda ki veriler incelendiğinde grafikte büyük ölçüde artış görünmekte olup bu artışın azalması ve protestolu senet sayısının azaltılması için görüşmeler yapılıyor.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ