GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,85 / Satış: 3,86
€ EURO → Alış: 4,54 / Satış: 4,55

Yapılandırma Kredisi Hesaplama

Konut ve ihtiyaç kredisi faizleri düştü. 2017 yılında yapılandırma ve refinansman hesaplama işlemi yaparak sizde faiz düşerebilirsiniz. Hesaplama aracı ve yöntemi ile sizde kazançlı olup olmadığınızı, kredi çekmenizin mantıklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Detaylar haberimizde..

Yapılandırma Kredisi Hesaplama

Konut kredi faizleri düştü. Buna göre artık 120 ay vadeli kredi alsanız dahi, ödemeniz gereken tutar %0,99 seviyesindedir. Daha alt vadelerde bu oran düşmektedir. Sizler için örnek bir refinansman ve yapılandırma hesabı yapacağız.

Konut kredisi yapılandırma ve refinansman hesaplama

Bankadan 120 ay vadeli %1,15 faiz oranı ile konut kredisi çeken bir müşteri %1,15 faizden geriye toplamda 184,879.70 TL. para ödeyecektir. Aylık ödedii para ise 1.540 TL. civarındadır.Bu müşteri, evin alım satın bedelleri için 5 bin lira, eksper ücretleri için 1.000 lira para ödemiştir.

2016 yılında konut kredi faizlerinin düşmesi ile %0,95 oranında kredi çeken bir müşteri için faiz hesaplaması yapalım.

Yine 10 yıl vadeli olarak %0,95 aylık faiz oranı ile kredi çeken bir ev sahibi, 10 yıl sonunda geriye toplamda 168,028.68 TL. para ödeyecektir. Bu müşterinin 10 sene boyunca her ay ödemesi gereken tutar ise; 1.400 TL. civarındadır. Şimdi refinansman ve yapılandırma arasında ki farkları bulalım.

%1,15 refinansman %0,95

Toplam ödenecek para miktarına göre yapılandırdığımızda; 184,879.70 – 168,028.68 = 16.851 TL. daha karlı olacaksınız. Bu tutardan bankanın alacağı dosya masrafı ve sigorta masrafları düştüğünüzü varsayar isek toplamda en kötü 15 bin lira refinans kârınız olacaktır. Kar derken, zarardan kardır.

Aylık ödeme miktarlarına baktığınızda ise 1.540 TL. – 1.400 = 140 TL. her ay daha az para ödeyeceksiniz.

Bu hesabı yaparken faiz oranları haricinde bankaların refinans masraflarını net olarak belirtmedik. Çünkü, her bankanın yapılandırma tutarları ve hesaplamaları farklı çıkmaktadır. Bu kapsamda biz standart bir değerlendirme yaptık ve %0,20 aylık faiz farkının nelere sebep olabileceğini, konut kredisi çekenlerin yapılandırma sonunda ne kadar karlı olacaklarını gözler önüne sermek istedik.

Yukarıdaki refinansman hesaplama tablosu haricinde bu krediyi yine aynı miktar ve vade ile %0,99 oranında çekmiş olsaydınız, aylık 1.427 lira ve toplamda 171,333 lira geri ödeyecektiniz. Bu şekilde dahi kazancınız olduğu açıktır.

Refinansman hesaplamasında dikkat edilmesi gerekenler

Bu hesaplama için internetteki hazır yapılandırma hesaplama araçlarının kullanılmaması gerekmektedir. En doğru hesabı bankalarda ki müşteri temsilcileri yapacaktır. Ön bilgi olması açısından, hesap yapmak için,

  1. İlk çektiğiniz kredinin net faiz oranı,
  2. İlk kredinizi kaç ay boyunca ödediğiniz ve kalan taksit miktarları,
  3. Kalan anapara ve faiz oranları,
  4. Yeni çekeceğiniz kredinin miktarı,
  5. Yeni kredinin güncel aylık faiz oranı,
  6. Her iki kredinin toplam geri ödeme miktarları,
  7. İlk krediden ödenen miktarlar düşüldüğünde kalan miktar,

hesaplamaya dahil edilmeli ve bu şekilde en net hesaplama yapılarak, kar edip etmediğiniz ortaya konmalıdır. Çok küçük faiz oranı değişikliklerinde (%1′ den kredi alırsınız, faizler %0,98’e düşer vb.) dikkatli zarar etmemeniz için dikkatli refinans hesabı yapılması gerekmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. FİKRET dedi ki:

    ben hayvancılık yapıyorum küçükbaş dan büyükbaşa hayvancıliga dönmeyı devlet desteyı alamıyorum beni bankaya gönderiyorlar bankada teminatsız kredi vermiyor teminatsız devletdestekli kredi nasıl ala bilirim

YORUM YAZ