GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Rusya’dan petrol toplantısı açıklaması

Rusya’dan petrol toplantısı açıklaması

Türkiye ile Rusya arasında ki uçak krizinin yaşanması ile Türkiye basını Rusya’da çıkan haberleri yakından takip etmeye başladı. Rusya ile Türkiye’nin ikili ilişkileri kötülemede önce iki ülke arasında ki alışveriş giderek artmaktaydı fakat yaşanan krizin ardından alışveriş neredeyse durma noktasına geldi. Rusya, Türkiye’den meyve-sebze alıp almayacağı konusunda sürekli değişik açıklamalar yaparken petrol hakkında da önemli bir duyuru yaptı.

İstikrar toplantısı

Petrol açıklaması Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak’dan geldi. Buna göre Rusya’nın önemli petrol üreticisi ülkeler ile toplantı yapma hazırlığında olduğu ve bazı görüşmelerin yapıldığı açıklandı.

Bu toplantının neden yapıldığı konusunda ise petrol piyasasına istikrarın getirilmesi için açıklaması yapıldı. Üstü kapalı olarak yapılan bu duyurudan sonra Rusya, Suudi Arabistan ve diğer petrol üreticisi ülkelerin bir araya gelmesi beklenmektedir. Söz konusu petrol üreten ülkelerin bir araya gelerek toplantı yapması resmi olarak gözükmemekte çünkü uluslararası anlaşmalarda böyle bir toplantının olmadığı öğrenildi.

Resmi olarak bakılmayan bu toplantının 26 Eylül 2016 – 28 Eylül 2016 tarihlerinde Cezayirde yapılması beklenmektedir. Yapılacak olan toplantı ile petrol üreticilerinin nasıl bir karar alınacağı bilinmezken petrolün düşüşe uğraması toplantı yapılma gereksinimi uyandırmış olabilir. Önümüzde ki ay yapılacak olan toplantıyı ülkemiz başta olmak üzere petrol satın alan ülkelerin dikkat ile takip etmesi beklenmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinin ise bu toplantıya nasıl bir gözle baktığı net olarak bilinmemekte ve ilerleyen günlerde açıklama yapması tahmin edilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ