GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,85 / Satış: 3,86
€ EURO → Alış: 4,54 / Satış: 4,55

Rusya’ya ihracat başlıyor

Rusya’ya ihracat başlıyor

Türkiye ile Rusya yaşanan uçak krizi ile pek çok alım – satımı durdurmuştur. Söz konusu krizin engellenmesi istenmiş fakat iki hükümet arasında yaşanan anlaşmazlıkla giderek büyümüş ve gerilim farklı bir boyu kazanmıştır. Buna göre Rusya, Türkiye’den ithal ettiği meyve ve sebze alımını neredeyse durma noktasına getirerek hem kendi pazar fiyatlarının tavan olmasına neden olmuş hemde Türkiye’de ki tarımcıların isyan etmesine sebep olmuştur.

İki hükümet arasında ki ılımlı hava Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya ziyarete gitmesi ile tekrar başlamıştır. Buna göre Rusya ile Türkiye pek çok konuda anlaşarak ihracatın’da tekrar başlaması için ilk adımları atmıştır.

Rusya pazarına ihracat

Rusya Ege ve Akdeniz’den her sene tonlarca meyve ve sebze ithal etmektedir. Fakat Rus pazarına gidecek ilk ürünün Ege Bölgesinde yetişen üzüm olduğu duyuruldu. Alınan ithal ürünlerin kısım kısım ülkeye ulaşması ile kısa zamanda Türkiye genelinden, Rusya’ya yeni bir ihracat akımının başlaması bekleniyor. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar ihracatın tekrar başlaması ile oldukça mutlu olduklarını ve sekiz aylık süreçte ihracatın durma noktasına gelmesi ile tarımcıların isyan ettiğini duyurarak rakamsal olarak zararlarını açıkladı.

Buna göre Rusya’nın Ege’den meyve ve sebze alımı yapmayarak 3,8 milyar dolar olan ihracat kazançlarının 1,1 milyar dolar seviyesine inmesinde sebep oldu. 741 milyon dolarlık yapılan yaş meyve ve sebze alımının ise yedi aylık süreçte 230 milyon dolar seviyesine indiği öğrenildi.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ