GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,67

Rusya’ya şeftali ihracatı başladı

Rusya’ya şeftali ihracatı başladı

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilimin tırmanması ile ihracatlar ve ithalatlar durma noktasına gelmiş ve iki ülke aylar boyunca görüşmeleri kabul etmemişti. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya gezintisinde Putin ile görüşmesi tüm dünya basınında geniş yankı uyandırdı ve iki ülke arasında ki ilişkiler pozitif yönde ilerlemeye başladı. Rusya, Türkiye’den aldığı ürünlerin tamamını neredeyse kesmiş ve Türkiye’de tarım işi ile uğraşanlar iflas noktasına gelmişti.

İki ülkenin arasının iyileşmesi ile tekrar ihracatların başlaması hakkında açıklamalar yapıldı ve Rusya pazarına şeftali ihracatları yapılmaya başlandı.

İki ülke de sevinçli

Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında zirvelerde Rusya yer almaktadır. Ancak iki ülke arasında gerilim olduğu için özellikle meyve ve sebze alım ihracatında bu sene büyük ölçüde düşüşler meydana geldi. İhracatın tekrar açılması ile meyve ve sebze pazarında ki kazanç oranı tekrar yükselecek.

Rusya meyve ve sebzelerin büyük bir bölümünü Türkiye’den almaktadır. Gerilimin yükselmesi ile ithalatı kesen Rusya’nın iç pazarında ki meyve ve sebze fiyatları iyice artmış halk bu durumdan aylardır isyan etmiştir. Türkiye’den yeni gelen şeftaliler ile Rusya’nın iç pazarı büyük ölçüde rahatlayacak. Bundan sonra ki dönemlerde ithalata Türkiye üzerinden devam edecek olan Rusya’nın da büyük ölçüde kazançlı olacağı belirtilmektedir. Çünkü Türkiye’den ithalat ettiği ürünleri kendi iç pazarında satan Rusya hem buradan kazanç elde etmekte hemde halkına hizmet vermektedir.Bir önceki yazımız olan 2016 Eylül finans piyasalarında son durum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Cisco Systems Inc iflas mı edir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ