GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Sıfır Faiz 2017 Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sıfır Faiz 2017 Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sıfır Faiz 2017 Kosgeb Gov Tr Kredi Başvuru Sayfası

Sıfır faizle 50 bin lira konut kredisi başvuruları 10 ŞUBAT 2017 tarihi itibariyle başladı.  Binlerce kobi ve esnaf devlet destekli 0 faizli KOSGEB kredisi almak için KOSGEB internet sitesine bir başvuru sayfasına akın etti.  Bu yazımızda 0 faizli KOSGEB kredisi başvuru sayfası olan sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr Girişimi başvuru işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

0 faizli KOSGEB kredi başvurusu nasıl yapılır?

2017 yılında faizsiz krediye başvurmak için veritabanına kayıt olmanız gerekmiyor. Onay alan işletmeler ikinci aşama olarak E-kobi kaydı yaptırabiliyor. Tek şart, güvenlik soruşturmasından geçmek ve KOSGEB yasaklı işletme olmamak. 2015 yılında 30 bin faizsiz kredi çeken işletmelerde bu destekten yararlanamayacaktır.

Kosgeb’e kobi kaydı yaptırmayan esnaflar ne yapmalı?

Eğer halen KOSGEB Veritabanına kayıt yaptırmamış iseniz, KOSGEB veritabanı Giriş sayfasına tıklayarark KOBİ kaydını yaptırmalısınız. Eğer KOBİ kaydı yaptırma iseniz hiçbir şekilde faizsiz esnaf kredisi alamazsınız. Kayıt yaptırmanızı rağmen beyanname güncelleme işlemi yapmamış iseniz acilen KOBİ beyannamesi güncelleme işlemi yapmalısınız.

Güncelleme işlemlerini tamamlayan tüm esnaflarımız sifirfaiz.kosgeb.gov.tr adresinden giriş yaparak sisteme faizsiz kredi başvuru sayfasına ulaşabilirler ve bu sayfadan KOBİ işletme faizsiz kredi desteği başvurusu yapabilirler. Başvurular 19 Aralık 21 Aralık tarihleri arasında devam edecek olup çarşamba günü gece saat 24’te başvurular sona erecektir. Bu tarihi sonrasında KOSGEB’in yapılan başvuruları değerlendirme ve inceleme onay sayfası başlayacaktır.

sifirfaiz-kosgeb-faizsiz-kredi-başvuru-sayfasi

SIFIR FAİZ KOSGEB KREDİ BAŞVURU SAYFASI

KOSGEB faizsiz kredi başvuruları neye göre değerlendirecek?

KOSGEB Kredi sayfasından belirtildiği üzere başvurular il bazında TUİK verilerine göre belirlenecektir. Ülkemizde istatistik tutan resmi kamu kuruluşu olup bu veriler üzerinden yapılan inceleme ve değerlendirme sonrasında 250 milyar lira bütçe içerisinden her ile ayrılan oda dahilinde KOSGEB ön onay işlemi yapılacaktır. Şehirlerimizin nüfusları bu şehirlerde bulunan esnaf ve kobi’lerin (KOSGEB’e kayıtlı) sayıları göz önüne alınarak bu bu kapsamda bir sıralama yapılacaktır. KOSGEB tarafından 24 saat içerisinde tüm başvuru yapan esnaflar kabul veya Red onayı verilecektir. Onay işlemlerine başvurunun yapıldığı sıfırfaiz2017.kosgeb.gov.tr internet sitesinden başvuru sayfasından takip edilecektir. Kosgeb 50 bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Sonuçları Listesi bu sayfadan takip edilecektir.

Kosgeb’den sıfır faizli kredi ön onayı alan esnaflar ne yapacak?

Kosgeb sıfır faiz başvuru sayfasından ön onay alan esnafların sıfır faizli kredi için bankalara başvuru süreci başlayacaktır. Bu aşamada esnaflarımızın yapması gereken husus sıfır faiz başvuru sayfasına giriş yaparak bu sayfadan yapmış oldukları başvurunun onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmek ve onaylanmış olması durumunda başvuru formundan çıktı alarak başvuru formu ile birlikte bankalara başvuru yapması olacaktır. KOSGEB protokolü ile anlaşmalı bankalar başvuru yapan kişilerin tariflerini olarak protokol hükümlerine göre değerlendirme yapacaklardır. Kosgeb’ten 0 faizli kredi için alınması bankalarında onay vereceği anlamına gelmemektedir.

0 faizli KOSGEB kredisi banka onay aşaması

Bankalar başvuru Yapan esnafların Öncelikle Sıfır faiz kosgeb gov tr internet sitesinden başvuru sayfasından almış oldukları onay formunu kontrol edecekler ve protokol hükümlerine göre gerekli bulunan diğer evraklarında teslim edilmiş olması durumunda taleplerini değerlendirmeye alacaklardır. KOSGEB’in ön onay aşamasında yapmış olduğu değerlendirme gibi bankalarda bu süreçte protokol hükümlerine göre değerlendirmelerini gerçekleştireceklerdir. Bu süreçte çok net bir bilgi vermemiş olsalardı sıfır faizli KOSGEB kredilerine yasaklı olan esnafların faydalanamayacağı düşünülmektedir.

10 ŞUBAT 2017 Güncelleme

Kosgeb 2017 yılı içerisinde tekrardan 50 bin lira sıfır faizli kredi için başvurular başladı. 10-20 ŞUBAT tarihleri arasında başvuru yapan işletmeler için 27 Şubat 2017 tarihinde sonuçların açıklanacağı bildirildi.ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. fatma dedi ki:

    Ic giyim dış giyim bay ve bayan çamaşırları satmak için magaza açmak istiyorum bunun için kredi çekmek istiyorum

  2. Hasan AKDAŞ dedi ki:

    Erkek kuaför’uyum buyumem için kredi istiyorum. Yerim kira iş yerini yeni açtım. Sizden ricam yardımcı olurmusunuz.

YORUM YAZ