ESNAF KREDİSİ

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Anlaşmalı Bankalar Listesi 2018Sıfır faizli İşletme kredisi faiz desteği olarak Kosgeb tarafından ekonomiyi canlandırma amacıyla Kobilere yönelik anlaşmalı bankalar aracılığıyla verilecek olan 50 bin lira faizsiz kobi kredisine başvurular 19 Aralık Pazartesi günü başladı. Kosgeb veri tabanına kayıtlı ve kobi beyannamesi güncel olan kobiler sifirfaiz.kosgeb.gov.tr üzerinden yaptıkları başvuruların tamamlanması an meselesi. Başvurular 21 Aralık Çarşamba günü saaat gece yarısı 23.59′ da tamamlanacak ve değerlendirme sürecine geçilecek.

Kosgeb Kobi kredisi başvurusu ne zaman açıklanacak?

Kosgeb müdürlüklerince Kosgeb uzmanlar ve yetkililer tarafından 24 saat süreli denetleme sürecinin sonunda onay listesi 22 Aralık Perşembe günü açıklanacak. Listeler açıklanarak Kosgeb desteği onayı alan Kobiler listede ismi geçen işletmeler anlaşmalı bankalara onay çıktısı ile birlikte bizzat başvuruda bulunarak kobi kredisi finansmanı için bankalar tarafında da ayrı bir değerlendirmeye alınacak. Kosgeb kobi kredisi başvuruları sonuç listeleri buradan takip edilebilecek.

Sıfır Faiz KOSGEB Kredi Veren Anlaşmalı Bankalar başvuru

Sıfır Faiz KOSGEB Kredi Veren Anlaşmalı Bankalar
Sıfır Faiz KOSGEB Kredi Veren Anlaşmalı Bankalar

KOSGEB bu işlem için anlaştığı 9 bankaya sistemden onay verilmesi sonrasında başvuru işlemleri başlayacak ve 22 ARALIK ÇARŞAMBA günü saat 24:00’dan sonra verilen onaylar sonrasında KOBİ’ler 23 ARALIK PERŞEMBE günü tekrar sifirfaiz kosgeb adresine giriş yaparak, onaylanmış olan başvuru formlarını sistemden çıktı alacaklardır. Bu belge ile birlikte esnaflarımız aşağıda isimleri belirtilen banka şubelerine bizzat başvurmaları gerekmektedir.

Kosgeb 50 bin lira faizsiz kobi kredisi için Kosgeb desteğinden onay alarak listede adı geçen kobiler kosgeb anlaşmalı bankalara başvuru yapacaklardır. Kosgeb ile aralarında imzaladığı protokolle hali hazırda anlaşmalı olan bankalar ise 9 tanedir. Bu bankalar;

50 bin lira faizsiz Kobi kredisi veren bankaların şartları nelerdir?

Kobilere Sıfır Faiz KOSGEB Kredi Veren Anlaşmalı Bankalar aracılığıyla verilecek olan 50 bin lira faizsiz kobi kredisi başvurusu için gerekli şart ve evraklardan bahsetmek gerekirse;

Bu süreçte bankalar kosgeb destek onayı alan işletmelerin bilgilerine sistem üzerinden ulaşabileceği için onay çıktısını da gerek kalmayacak ama bankaların istediği evrakları Kobi kredisi danışmanlarına teslim etmeleri gerekecek. Kosgeb başvurusunda onay alan ve başvuru sonuç listesinde adı geçen Kobiler daha önceden çalıştıkları bankalara başvuru yapmaları yararına olacaktır. Zaten  daha önceden kobi hesabı olduğundan bankanın müşterisi olan Kobilerin faizsiz kredi başvurularından banka kobinin bilgilerine daha kolay ulaşabileceği için başvuru değerlendirme sürecinde avantajlı olabilecek. Bankalar özellikle en az 1 yıllık ticari faaliyeti bulunan  kobilere daha kolay kredi kullandırabilecek.

Bankalarla daha önceden kredi alışverişi yapmamış, ticari kredi almamış ve bankanın müşterisi olmayan kobiler ise Kosgeb’ e beyanname verdiği gibi bankalar için ayrı bir beyanname vermesi gerekiyor. Bankada kobi ticari hesap açılabilmesi için banka başvuruları şirket hesabı üzerine, şahıs firması kobi hesabı ve tüzel firma kobi hesabı olarak başvuruları kabul edeceğinden isteyeceği belgeler de buna göre farklılık gösterecek. Kobi hesabı açtıramak ve bankalara beyanname vermek için bankaların istediği evraklar ise;

Şahıs firmalarından

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Vergi levhası (son 2 yıla ait),
 • İmza beyannamesi,
 • Oda kayıt belgesi,
 • Hesap defteri gelir tablosu,

Tüzel firmalardan

 • Ortaklara ait imza sirküleri,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Oda  kayıt belgesi,
 • Vergi levhası,
 • Ticaret sicil gazetesi,
 • Son iki yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Bankalarla daha önceden çalışmamış olan ve ticari kredi için ilk kez banka başvurusunda bulunmak isteyen Kobilerden tüm bankaların istediği evraklardır. Bu evrakların yanında ek olarak kobilerden baka belgeler de talep edilebilecektir.

KOSGEB Kobi kredi veren bankaların istediği evraklar

 • Yeni alınmış Oda sicil belgesi ya da Faaliyet belgesi
 • Cari yıl ve son tam yıl detay mizan,
 • Son 3 yıllık Gelir tablosu
 • Cari yıl geçici vergi beyannameleri
 • İşveren SGK bildirgeleri,
 • Firmayı yetkili kişilerin noter onaylı imza sirküleri,
 • Kuruluş Ünvan, Ortaklık sermaye yapısını gösteren Ticaret sicil gazetesi,
 • Ana Sözleşme,
 • Anonim şirketler için Hazirun cetveli,
 • Mal varlığına ilişkin belgelerde tüm bankalar tarafından Kosgeb Kobi kredisinde Kobilerden istenecek belgelerdir.

Kosgeb kobi kredisi veren bankaların dikkat ettiği önemli hususlar

Bankalara başvuru yapan Kobilerin 26 Aralık 2016 31 Ocak 2018 tarihleri arasında bankalar tarafından yapılacak değerlendirmelerden onay alabilmesi için de bazı önemli şartları taşımalarını istemektedir. Bankalar kredi sicili bozuk, kredi notu düşük, daha önceden kredi kartı yüzünden temerrüte düşen, borçları nedeniyle TCMB tarafından kara listeye alınan ve ödenmemiş vergi borcu bulunan kısacası güvenilir olmayan ve borcuna sadık olmayan Kobilere kredi için onay vermeyecektir. Kobilerin kredi değerlendirmesinde  onay alabilmesi için kredi notlarının yüksek olması, en az 1 yıllık ticari faaliyette bulunması, sicilinin temiz olması ve sadık müşteri olması gereklidir. Bankalara kobilere ticari kredi vereceğinden normal kredi başvurusunda bulunan kobilerden istediği şartları Kosgeb Kobi kredisi başvurusunda bulunan kobilerden de aynı şartları taşımalarını talep edecektir. Sadece Kosgeb ön onayı almış olmak, listede adı geçmiş olmak bankalar için bağlayıcı olmamakla birlikte bankalar kredi onaylanması sürecinde bu şartları taşıyan işletmelere uygun gördükleri arasından istedikleri limitlerde ve meblağlarda  yasaklı olmayan kobi ve esnafların faydalanacağı şekilde kredi kullandırma haklarına sahiptir. Bankalar en fazla 50 bin lira üzerinden başvuru yapanlara da, 50 bin lira altında istediği tutarda kredi talebinde bulunan kobilere de yukarıdaki şartları taşımalarını istemektedir ve istedi bankaların başvuru sırasında istediği belgeler yukarıda sıralanmıştır.

Kobilere Sıfır Faiz KOSGEB Kredi Veren Anlaşmalı Bankalara kredi başvurusu için; kobiler istediği ve tercih edeceği bankaya, istenilen belgeler  ve istenen şartları taşımaları halinde başvuru değerlendirmesinden yüksek ihtimalle onay alarak 50 bin lira faizsiz 12 ay geri ödemesiz kalanı 3 eşit taksitli toplam 36 ay vadeli kobi kredisi finansmanı alabileceklerdir.One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close