HAYVANCILIK VE TARIM

Simental Düve Fiyatları Araştırması Hakkında Geniş Çaplı BilgiBüyük baş hayvancılığı yapacaklar için özellikle simental sığır ırkını tavsiye etmekteyiz. Aşağıda belirteceğimiz özellikleri duyunca eminim ilginizi çekecektir.Peki, nedir bu simental sığır öncelikle onu açıklayalım daha sonra Simental düve fiyatları’na bir bakalım.

 

Simental Sığır Irkının Özellikleri

Simental sığır ırkının anavatanı isviçredir. Hem süt hem de etçi olmasından dolayı kombine sınıfına girer. Simental ırkı dünya çapında oldukça gözde bir ırktır. Simental ırkını kimi ülkeler eti için kimi ülkeler ise sütü için yetiştirmekte. Simental ırkın canlı ağırlığı cinsiyetine göre 600 ile 900 kg arasında değişmekte. Simental ırkın Tüyleri sarı-beyaz veya kırmızı-beyaz alacadır. Simental ırk oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı bir hayvandır ve bulunduğu ortama kolay adapte olabilmektedir.

Çiftlikten simental düve fiyatları

İsviçreli Simental düvelerin pazarı ülkemizde yeni gelişme göstermektedir. Son zamanlarda süt inekçiliği için simental ırkın yetiştirme oranı küçümsenmeyecek kadar artmış durumdadır. Simental ırk Kombine bir ırk olduğu için daha çok tercih edildiği düşünülmekte.  Simental düve fiyatları ise 9.000TL ile 11.000TL arasında değişiklik gösteriyor. Simental düvede tercihe göre gebe hayvan veyahut daha ufak hayvan alınabilmekte. Bu hiçte küçümsenmeyecek pazarda yerimizi almak için simental düve en çok tercih edilen olmayı başaracak gibi görünüyor.

Simental inek kaç kilo süt verir

Süt inekçiliği denildiğinde kafamızı en çok kurcalayan soru şu sanırım. Hangi sığır ırkını tercih etmeliyim? Hangi ırk bana daha çok verim verir? Hangi ırk benim için daha çok kar getirir? Cevap verecek olursak ülkemizde daha öncesinde holstein ırkı ön plandayken artık durum değişmekte ve simental ırk/inek daha çok tercih edilmekte. Holstein inekleri süt konusunda bir önderlik sağlamakta lakin çok narin hayvanlar oldukları için Simental inekler şuanda dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Ortalama olarak bir simental ineği yılda 3000 kg ile 4000 kg arasında süt vermektedir. Buda günde 10 kg demektir.

Simental düve devlet teşviği

Bir işe girerken önce birikimlerimize bakarız. Sonrada alabileceğimiz kredilere. Hele birde yapacağımız işte, devlet teşviği var ise işte o zaman ilk etapta başvurumuz devlete oluyor. Hayvancılıkta devlet teşviği ise bir çok alanda mevcut.

Damızlık süt sığırcılığı veyahut büyük baş süt hayvancılığı kredisinin ikisinde de aynı şartlar mevcut.

Bu işe yeni başlayanlar için; damızlık süt veya büyükbaş süt hayvancılığı kredisi talebinde bulunmak için en azami 10 hayvan almak gerekmekte. Eğer hayvanınız var ise ve büyütmek istiyorsanız o zaman da 10 baş hayvanın üzerine çıkılması gerekmekte. Damızlık alıncak hayvanın cinsinde kısıtlama olup simental ıkta ve birkaç farklı süt cinsi hayvanda kredi verilmektedir. Hayvanın cinsinin dışında yaşının da önemi vardır. Damızlık kredisi için hayvanın 2 doğum yapmış olması ve en azından 36 aylık olması gerekmektedir. Büyük baş süt hayvancılığı kredisinde ise hayvanın en fazla 48 aylık olması ve en azından bir kere doğum yapmış olması gerekmektedir. Her iki kredi içinde hayvanların damızlık belgeleri gerekmektedir. Ve türkvet sisteminde kayıtlarının olması gerekmektedir.

Süt hayvancılığın dışında damızlık düve ve damızlık etçi sığır yetiştiriciliği yapanlar içinde kredi mevcut. Ve bu krediler 3 farklı kredi seçeneği ile karşımıza çıkmaktadır.

Birincisi, damızlık düve yetiştiriciliği kredisine başvurmak için en az 50 hayvan sahibi olmak gerekmekte.

İkincisi, damızlık etçi yetiştiriciliği kredisi. Bunun için en az 10 baş hayvan alınması ve gerekli ırklara sahip olması gerekmekte.

Üçüncüsü, büyük baş hayvan besiciliği kredisi. Bunun için en azami 10 baş hayvan alımı yapılması gerekmekte.

Ve bu 3 kredi içinde hayvanların türkvet sisteminde kayıtlarının olması gerekmektedir.

Sadece hayvan alımında değil araç ve gereç için teşvik talebinde bulunup teşvik almamız mümkün.

Hayvan değil de alet edevat için kredi alacaksak eğer bu konuda bize ziraat bankası yardımcı olmakta. Barınak için lazım olan tüm malzemelere, süt sağım ve saklama makinelerine, yem ve yem hazırlama makinelerine, balyalama ve silaj makineleri gibi makinelere ve enerji üretimini sağlayabileceğimiz makinelere uygun faiz oranlarıyla kredi vermektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close